Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: 7 aastane ja 3 aastane.

abitu
Külaline
Postitatud 07.07.2007 kell 16:33
Olen hetkel suures depressioonis, kõik on kasvanud üle jõu. Kodus ka veel 6 kuune pisike. Mul pole üldse aega enam enda jaoks. Kui saan pisikese magama siis ruttu koristan, triigin ja tegelen selle kaosega mis koguaeg siin valitseb. Olen juba kergesti ärrituv ja kipun suuremate laste peale karjuma. Ei oska enam lastega kuidagi hakkama saada. Ma enam ei tea mis on õige mis on vale ja kuidas suuremaid lapsi kasvatada. Kui ma palun midagi väiksemal teha siis on viimasel ajal, ei taha , ei tee jne. Jõud on otsas. Kuidas teha lastele kindel päevakava. Kuidas näeb välja teie 7- aastaste laste päev, kui pole kooli? Ja millised on kodus nende kohustused? Kuidas premeerida ja kuidas karistada lapsi?
Mehel on nii palju tööd, et käib ka koju vaid magama.
Kas on mingit head kirjandust, kuidas kasvatada lapsi normaalseteks inimesteks? Kuidas oma emotsioone valitseda? (kui 7- aastane vihastab, hakkab jalgu trampima , käed rusikas ja nutab) Appi, kuidas enam ei jõua, aju hakkab nagu kärbuma. Lapsed jälle kaklevad teises toas, ei oska enam mitte midagi teha.Üks tahab üht ja teine teist ja siis vaid kakeldakse. ja kisatakse, selline tunne, et laseks jalga ja saadaks kõik pikalt.
aitaks, kui elate Tallinnas/ lähedal
Külaline
Postitatud 07.07.2007 kell 23:07
olen muidu kogemustega lapsehoidja, kuid meeldib väga ka vabal ajal lastega tegeleda. Hoiu lapsed on pisikesed ning nendega ei saa eriti kusagil huvitavamas kohas käia. (kino, teater, loomaaed, vabaõhu üritused, kontsertid jne.)........ et kui huvi teemaalgatajal, 3a. ja 7a. lastele tegevust leida ja nn. sõbraga kusagil tegevust huvitavat tegevust leida Smile siis ema ise saaks rahus beebiga tegeleda. Ei ole eriline rahaline pakkumine vaid hobi/ suur meeldimine lastega tegeleda.
Vaike Kumari
Koolipsühholoog, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 08.07.2007 kell 19:36
Kallis, ema! Kirjast saan aimu, et olete äärmiselt hooliv ja kohusetundlik ema ja perenaine ja küllap seate teiste vajadused enda omadest ettepoole. Olukorda pingestab veel kuuekuune pisike, kes nõuab ilmselt palju aega ja tähelepanu. Olukord tundub lausa kontrollimatu ja igati ülejõu käiv. Me kõik oleme inimesed oma vajadustega. Kui vajadused jäävad pikka aega rahuldamata, siis tekib stress ja see vähendab meie sallivust teiste inimeste ja tegude suhtes. Kirjutate, et karjute suuremate laste peale ja see tuleb tõenäoliselt pingest, väsimusest ja rahulolematusest oma elukorraldusega. Piltlikult võiks inimesi võrrelda tassidega- teie ja abikaasa olete suured tassid ja lapsed on väikesed. Võib vist öelda, et praegu on teie tass tühi ja teil pole võimalust seda täita. Lapsed on väikesed tassid ja nende täitmine on teie ülesanne ja nüüd kui oma tass on tühi, siis polegi millegagi nende tasse täita. Tassi täitmine on see, kui saab teha asju , mis teevad õnnelikuks, mis rahuldavad meie erinevaid vajadusi. Igal inimesel on need erinevad- mõni laeb ennast metsas, mõni kontserdil, mõni käib seltskonnas ja mõni lihtsalt lebab rannas. Seega olete teie ise väga tähtis ja peaksite oma vajadused- nii emotsionaalsed kui vaimsed - seadma esikohale. Kui teie ei ole õnnelik, siis varsti pole enam keegi, kannatavad ka lapsed, nagu ise olete juba märganud. Kust leida aega? Kirjutate, et abikaasa käib kodus vaid magamas- nii palju on tööd. Sageli saab elu siiski ümber korraldada, kui väga tahta ja koos mõelda. Edasine ei ole kindlasti etteheide töökale mehele vaid väikene mõtisklus kujunenud olukorrast. Mõnikord tuleb liigne töötamine ühiskonnas levinud arvamusest, et mehe kohus on võimalikult palju raha teenida, mõnikord võib see olla põgenemine olukordadest, kus tuntakse ennast ebakindlalt- nt tegelemine väikeste lastega. Katsuge abikaasale rääkida, et isa kohustuseks ei ole ainult raha teenimine, vaid ka lastest isiksuste kujundamine ja seda saab teha vaid koos olles. Kui tahame, et lapsed meie väärtused omaks võtaks ja meie parimaid oskusi ja omadusi edasi kannaks, siis tuleb nendega võimalikult palju koos olla ja koos tegutseda. See on investeering tulevikku, mida ei asenda ükski muu tegevus. Abikaasaga koos saaksite paremini aega planeerida ja koosolemine on ka üks võimalus oma tassi täita. Mina ei tea ju teie võimalusi, kuid kuidas oleks vanavanemate kaasamisega või võiks võtta koduabilise, kes kord või paar nädalas aitab kodu korrastada. Arvan, et on võimalusi, kuidas aega leida, kuid kõigepealt tuleb põhimõtteliselt suhtumist muuta. Te ei pea kogu aeg rabelema ja teil on täielik õigus ja lastele mõeldes, lausa kohustus, võtta aega elu nautimiseks ( sama käib abikaasa kohta). Siis olete rõõmsam ja talute laste tegemisi paremini.
Küsite kirjandust laste kasvatamise kohta. Julgen soojalt soovitada Thomas Gordoni raamatut "Tark lapsevanem" ja edaspidi võiks mõelda ka perekooli läbimise peale. Lugeda võiks ka Stephen R. Covey raamatut "Väga efektiivse inimese 7 harjumust" ja neid raamatuid on veel. Raamatukogust osatakse neid kindlasti soovitada.


Postitus muudetud Vaike Kumari poolt.

Postitus muudetud Vaike Kumari poolt.

Postitus muudetud Vaike Kumari poolt.
Kas see vastus oli abistav?
brigitta5
Külaline
Postitatud 09.07.2007 kell 09:03
Tere! Püüan anda nõu oma kogemustest lähtudes - kodus on 9-kuune, 3-aastane, 9-aastane ja suuremad lapsed teevad emanasti oma tegemisi. Peale selle on suur lillleaed ja muud kohustused.
Kuna suuremad lapsed on olemas, on tekkinud realistlik pilt, millised kasvatusmeetodid toimivad paremini, millised võivad olla isegi kahjulikud.
Perekond saab toimida, kui lapsed aktsepteerivad oma vanemaid, kuulavad nende sõna, aitavad vanemaid, sest vanemad aitavad neid pidevalt ja koos tehakse meeskonnatööd - aidatakse toimida ühisel perekonnal. Sina koos mehega olete selle meeskonna juhid. Kuna mees on palju tööl, võib öelda, et tegevdirektor oled sina. Juht paneb paika tegevused ja ajagraafiku.
Proovin anda selles osas mõned soovitused. Sinu beebi ärkab tõnäoliselt kella kuue ajal. Järgnevad paar tundi, kui saad olla temaga kahekesi, see on praktiliselt ainuke selline aeg päevast. Sellel ajal saad olla vaiksemalt ja mõtelda läbi oma päeva, millised tööd on otstarbekas ära teha ja millised jätta teiseks päevaks. Olen vaadanud, et parem on, kui on kindel koristuspäev, triikimispäev ja suurema pesu pesemise päev.
Südamest soovitan hommikust palvet kõigi oma tegevuste ja laste eest, millest algab keskendumine oma päevale.
Nii, kui sa oled ise söönud ja pestud ja riides ( pärast pole sul selle jaoks enam aega), saad tegeleda oma pisemaga, samas on hea võimalus, kui ta on Sul näiteks lähedal, talle laulda ja samal ajal juba midagi askeldada. Sul ongi ilmselt eriti raskeks läinud, sest laps magab vähem ja tegutseb rohkem. Meil on olemas üks värviline aed, kus laps selles vanuses mängis, kuid selles peaks ta hakkama harjuma juba 5-kuuselt.
Aeg läheb nagu lennates ja hiljemalt kell 8 tuleks üles ajada 3-aastne. See on vajalik, et ta läheks magama normaalsel ajal lõunauinakut. Umbes sellel ajal läheb 6-kuune tudule, on sul nii? 7-aastane võiks veel magada veidi. Nii, nüüd on Sul aeg oma 3-aastase jaoks. Küsi, kuidas ta magas ja mida nägi unes, las ta ronib sulle sülle ja las ta lihtsalt olla veidi aega. Lapsed vajavad kindlaid tegevusi. Lähme pesema ja võtame tuduriided ära jne. Meil järgneb siis oma lemmikvideo või jussikese multikate vaatamine. Kõigile tegevustele paneb ema piirid. Ütleb, kui kaua laps seda teeb. Nüüd võiks 7-aastane ärgata, siis saad ainult talle tähelepanu osutada. Rääkida ja kallistada jne. Kui ka tema on korda saanud, hakkavad 3-aastane ja 7-aastane koos sööma. 7-aastane saab olla sinu suur abiline. Räägi temaga, vahel oleks hea ainult temaga kuskil käia või olla. Hea, kui ütled talle juba hommikul, millist abi temalt ootad, väikesed preemiad teinekord (ostame jäätist või läheme kuskil) on head motiveerijad.
Peale sööki võivad nad mõni aeg telekat vaadata, kuid mitte kaua. Kindlasti peate minema õue. Mida rohkem füüsilist tegevust, seda parem. Ja jälle 7-aastane on otsekui suur, ta saab sind aidata.
Kui on juhtunud, et oled oma lapsed ära hellitanud, nad ei kuula sind, siis tuleb midagi ette võtta. Kõigepealt palu oma mees appi. Kui te olete ühel nõu ja tegutsete jälle meeskonnana, siis saavutate edu.
Ma olen näinud liiga palju, mis juhtub vabakasvatuse peredes kasvanud teismelistega, kus lastele ei ole õigel ajal piire pandud. Laps vajab raame ja siis on tema iseloom parem ning te ei pea häbenema tema tegusid ja valikuid teismelisena.
Aja maha võtmine on väga vajalik, kui lapsed käituvad pööraselt. See on meie, vanemate hirm, et lapsed solvuvad jne.
Solvumine, kui see tekib, läheb üle, kuid oluline on, et lapses kinnistuks teadmine, milline käitumine on halb ja milline hea.
Lapsevanema armastus tähendab ju teadmist, milline inimene võiks ja peaks olema tulevikus meie laps, milleks peab ta valmis olema, milline iseloom tal võiks olla jne. Meie oleme targemad ja see on meie vastutus. Kui laps käitub halvasti, siis pane ta aega maha võtma. Hea on, kui alustad seda koos mehega. Olge ise kindlameelsed, järjekindlad ja säilitage rahu.
Jätkan päevaga järgmisel korral.
Head päeva!
brigitta5
Külaline
Postitatud 10.07.2007 kell 08:36
Tere jälle!
Sissejuhatuseks veel sellest, miks on mõnikord vaja lastega veidi resoluutsemalt käituda. Hea on ütelus - lapsed ei ole inglid, pühakud, kuid neil on võimalik elu jooksul nendeks saada.
Inimene ei ole oma olemuselt ainult hea, meil kõigil, ka lastel on ka kalduvus negatiivsusele. Ühel rohkem kadedusele, teisel riiakusele, võimukusele, egoismile jne. Kui me lapsed ära hellitame, teeme kõik nii, nagu nad tahavad, siis võimendame negatiivsete iseloomujoonte püsimist ja suurenemist. Nii võib juhtuda, et meie lapsest kujuneb näiteks egoist, kes mõtleb ainult endale.
Kui on juhtunud, on teatavas eas veel võimalik lapsevanemal olukorda parandada. Aitab aja mahavõtmine. Oluline on, et laps hakkaks lapsevanemaga tegema koostööd.
Tasapisi tekib lapsel arusaam, et siin maailmas on kindlad reeglid, kui ma olen egoist, ahne, kade jne., siis kahjustan eelkõige ennast. Vastupidiselt inimlikule loogikale, muutub siis laps rahulikumaks, kui talle pannakse raamid ja seatakse piirid.
Laps õpib, et vanematega koostöö tegemine tuleb talle kasuks.
Samuti, et nende arvamust tasub kuulata, sest nende elukogemus on suurem.
Kirjutasin selle jutu selleks, et sa oleksid vanemana kindlameelsem oma "meeskonna" juhina.
Kui sa näed, et su 7-aastane ( või 3-aastane) käitub halvasti, siis pole vaja mõelda, kuidas see olukord välja kannatada, vaid tuleb sekkuda. See on tark, ettevaatav armastus.
Veidi päevast. Sinu jaoks väga oluline on lõunaaeg. Ühel hetkel saad nii, et väiksem ja keskmine laps magavad ühel ajal lõunat.
Enne lõunauinakut, mis 3-aastase puhul võiks alata kell 13.00, saate lugeda või saad paluda 7-aastast midagi talle jutustada.
Sa küsisid, kuidas 7-aastane saaks aidata. Meil on 9-aastane ja 3-aastane suured sõbrad. Seega aitab suurem väiksemat hoida. Ise võtan verbaalselt nendest mängudest vahel osa. Hea on näiteks kehatuda lemmikvideode tegelasteks. Jaotame ära, kes on kes (šrek, McQueen või Jääajast keegi jne.) ja mängime, mõtleme ka ise juurde. Või mängime, et mina olen laps ja nemad ema-isa. Või koolimängimine. Need mängud on head, sest ise saan sel ajal askeldada. Tasapisi hakkavad nad ise neid mängima.
Seega - 7- aastane saab noorema eest hoolitseda.
Veel - laua kattaaitamine, väikeste pindade tolmuimejaga puhastamine, tolmu pühkimine jms. Pärast paneme hinde. Alguses on vaja temaga koos teha, kuid nad on võimekamad, kui arvame. Tähtis on neid motiveerida - sa oled suur ja saad mind aidata, pärast näiteks sööme jäätist, või võid arvutis olla jne. Töö enne tema jaoks millegi hea tegemist. Pärast vaatad üle ja kui on hästi, siis kiidad.
Praegu lõpetan, head päeva!
brigitta5
Külaline
Postitatud 11.07.2007 kell 06:19
Tere homikust!

On üks lihtne ja toimiv põhimõte - mõlda, milleks peab mu laps suurena valmis olema. Kindlasti on tähtis olla valmis elama emana, isana, abikaasana, tööandja või alluvana. Kõik need rollid eeldavad oskust ja võimet teha tööd. Koolilõpetajate puhul ongi näha, et kõige halvemas olukorras on need noored, keda pole pandud lapsena tööd tegema. Nagu üks elu näinud vana õpetaja mulle ütles - laps võib olla rumalam, kuid laisk ei tohi ta olla.
7-aastase puhul on hea teha tabel ja panna see seina peale ( võib olla lausa arvutis, siis saab lihtsalt välja printida). Mõtled näiteks mehega nädalavahetusel läbi, millised tööd on lapsele jõukohased - kindlasti igaõhtune toakoristamine, kapi või kirjutuslaua koristamine?, võib-olla laua koristamine, tolmuimejaga millegi tegemine vms. Ja siis panete hindeid, äkki saaks seda mees teha? Kui nädal läbi, loete saadud hinded kokku ja siis on pidu lapse jaoks! Ostate jäätist või midagi muud, või teete midagi huvitavatHead päeva!
brigitta5
Külaline
Postitatud 11.07.2007 kell 07:25
Tere jälle!
7-aastase puhul on oluline muidugi eakohasuse arvestamine ja kindlasti tuleb esimesed korrad temaga koos teha, näidata, millele tähelepanu pöörata ja seejärel tunnustada. Eriti poiste puhul on oluline, et päevane tegevus tuleb hommikul läbi rääkida, millised on minu ootused jne. Võib-olla peaksid panema tabelisse ka noorema(te?) lapsega tegelemise mingil ajal.
Päevakava algab hommikul. Kui su 7-aastane magab hommikul kaua, siis võiksid hakata teda igal hommikul 15-30 minutit varem üles ajama ja samavõrra varem magama panema. Te vajate mehega neid õhtuseid hetki teineteise jaoks ja ilmselt vajate varem magamaminekut.
Kuna hommikust kirjutasin eespool, siis nüüd lõunaajast. Kui väikesed magavad, on sul aega jälle 7-aastase jaoks - võid
soovitada tal näiteks midagi lugeda või joonistada või lihtsalt räägite veidi.
Kuid kõige olulisem - lõunaajal leia aega iseenda jaoks. Kasvõi pool tundi. Et vaadata endasse. Et palvetada, rääkida Neitsi Maarjaga nagu parima Abilise ja Sõbraga, usaldada kogu oma raskused ja hirmud Talle ja paluda abi maailma ühe kõige väärikama rolli täitmisel - olla ema. Üksinda me ei jaksa neid koormaid kanda. Pole hullu, kui peale selle magad umbes veerand tunnikest, sest siis algab tegelikult kõige olulisem osa päevast.
Head päeva!
brigitta5
Külaline
Postitatud 11.07.2007 kell 15:01
Tere!
Lõuna ajal saad ette võtta mõne suurema töö, kui oled nii planeerinud. Lisaks väiksemad askeldused. Ilmselt oled ka suuteline väga kiiresti tegutsema, et kasutada ära neid lühikesi hetki. Kui on suurem töö, olgu õhtusöök, mis nõuab vähem aega ja vastupidi. Kui väiksemad lapsed ärkavad (keskmine laps ei tohiks magada eriti üle paari tunni) on ilmselt sul ka väikesel pikem ülevaloleku aeg. Siis maksab jälle minna õue või olla lastega nende toas. See aeg on võimalus nendega laulda või pilli mängida või jälle mingeid rollimänge teha. Soosi igati kahe vanema lapse ühiseid tegemisi.
Õues on head igasugused võistlused kahele vanemale lapsele. Me oleme vaadanud, et "Tähelepanu, valmis olla ja läks!" - ja lastest kasvavad tublid sportlased. Peale selle väsivad nad füüsiliselt ning neil on hea uni.
Lisaks tuleb enda ületamine kasuks iseloomu tugevusele.
Umbes kella poole 9 paiku peaksid magama panema kaks nooremat, kolmene vajab juba kindlat rituaali - pesemine, tuduriided, raamat või õhtujutt, kallid jne.
Samal ajal saab 7-ne laps täita oma kohustusi, mis graafikus kirjas on. Järgneb tegevuste hindamine, kirjapanek ja hea tunnustamine. Seda võiks teha abikaasa. Et veidigi osaleda teie päevas. Selles suhtes on oluline nädalavahetus, kus ta kindlasti saab rohkem pereelus kaasa lüüa. Hea on, kui räägid talle, millised on sinu ootused, kuidas ta saaks sind aidata.
Kui toimingud tehtud, läheb ka 7-aastane magama.
Siis on aeg sinu ja su mehe jaoks.
Kui sul on mingeid küsimusi, võid kirjutada ka meilile: brigitta dot viis at mail dot ee

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!