laps saab augustis 2,5a ja läheb augusti algul esimest korda lasteaeda. augusti lõpus peaks sündima meie teine laps. nüüd olen mures, kuidas kaks sellist suurt muutust korraga talle mõjuda võivad ja kuidas ma talle neid seletan.
kui edaspidi tööle minev ema saab lapsele rääkida, et sina käid nüüd lasteaias ja mina lähen tööle, on nagu lihtsam... mina viiks siis lapse aeda ja ütlen, et lähen koju? praegu oleme hakanud rääkima, kui tore lasteaias mängida on, jalutame sealt mööda, et tee tuttav oleks. mis hetkel ma peaks varsti sündivast õest rääkima hakkama, kui seni seda teemat puudutanud pole?
lisan veel, et selleks aastaks vanem laps koju jätta tundub mulle veel keerilisem, sest esimesest lapsest mäletan, kuidas esimesed paar kuud oli praktiliselt non stop imetamine, samal ajal aktiivse 2-3a tegeleda ei saa.
eks see jah raske ole. Samas pead sa ka ise püüdma, äkki ongi hea suuremat veel kodus hoida. Minul oli sama küsimus ja ikkagi viisin tüdruku lasteaeda,tulemus oli jama. Suurem sai aru vajadusest lasteaias olla, kuid muutus hoopis kinnisemaks ja hakkas pisemat kiusama.Nüüd lahendasin nii, et olen mõlemiga koos kodus. Endal on nii hoopis lihtsam. Kindlasti väldid siis ka ühe ärahellitamist, sest aega peab jaguma mõlemile.Pisike hajub märksa paremini kui saab vahest ka ilma emata olla.No kui sa tegeled hetkel vanema lapsega.
olen mari-anniga täitsa nõus. Meil ka sündis viies laps, kui neljas oli 2,5. Nüüd on see viimane 9-kuune ja võin kindlalt väita, et ta pole ära hellitatud, on nii tore ja jääb ise magama ning oskab omaette olemisest rõõmu tunda. Vastupidiselt viimasele lapsele suutsin meie neljanda lapse ära hellitada, sest tegelesin temaga pidevalt, sest oli aega ja arusaam, et tulebki kogu aeg tegeleda ja pidevalt sööta. Asja tuleb ikka mõistusega võtta, alguses on raske, aga tasapisi harjute mõlemad ära. Leiad suuremale tegevust (meil olid alguses mõned head videod, mille panin peale enne söötmahakkamist ja siis õpetasin arvutihiirt kasutama, et saaks lastekas.ee pilte värvida ja multikaid vaadata).
Oluline on, et su vanem laps oleks enne uue lapse sündi üsna kindla päevakavaga, siis saad teie uut elu paremini korraldada. Hea on, kui ta on harjunud õhtul kuskil enne kümmet magama minema, sest ise väsid alguses sellel ajal ära ja tahad magama minna. Selleks tuleks harjuda jälle hommikul varem ärkama, sest beebiga pead nagunii vara ärkama. praegu on õige aeg kõik muudatused sisse viia, siis on pärast kergem. Ka on hea, kui mees õhtuti aitab tegeleda suuremaga.
Lapse mittelasteaedapanekul on pluss ka veel seetõttu, et vähem on igasuguseid viiruseid, mida kaks väikest peavad läbi põdema, sest sügisel need hakkavad nagunii ja nii väikestel on immuunsüsteem pea olematu.
Ise sain nüüd viiendaga tuge Spockilt ja olen rahul.
see otsus on igal juhul tehtud, et vanem läheb lasteaeda, lepingki juba sõlmitud.
mind huvitab antud juhul see, kas ma võiks lasteaeda minekust ja väikesest õest korraga rääkida (mis seoseid see temas tekitab?) või läheb algul lasteada, harjub seal (loodetavasti) kuu aega ja siis võtan järgmise teema.
kui talle lasteaed ei sobi (pidavat olema ka selliseid lapsi), siis võib ta muidugi koju jääda). igapäevaselt ärkabki laps 7-8 paiku hommikul ja läheb magama 9-10 paiku õhtul, muud tegevused (päevauni ja söömised) on meil, nagu hiljuti selgus, ka lasteaia omadega samadel kellaaegadel.
No see ongi iga lapse puhul individuaalne.On lapsi kes on õnnelikud, et saavad õe või venna ja on neid kes ei taha sellest kuuldagi. Viimane on küll minu tutvusringis just suure vahega laste probleem.Sa pead oma last ise kõige paremini tundma, teistel on raske sulle öelda, et tee nii või naa. Mõni laps võib tõesti õnnetu olla ,et tuleb maija tita ja mina pean eemal olema.
On raske lisada veel midagi nii huvitavatele ja põhjalikele vastustele nagu eelnevad, eriti brigitta5- le. Olete otsustanud, et panete lapse kindlasti lasteaeda ja 2,5 on vast valmis küll teiste lastega suhtlemiseks. Siiski on igal lapsel oma eripära ja te olete ka selleks valmis, et lapsele lasteaed ei sobi. Kuidas last ette vamistada muutusteks? Arvan, et ühekaupa on ikka mõistlikum. Kui teatate kõik uudised korraga, siis laps ei saa nendesse süveneda ja võib tekkida segadus. Ütlete, et pole veel lapsele teatanud, et ta saab endale väikse õe. Ma arvan, et tehke seda kohe, milleks viivitada rõõmsa uudisega. Laps võtab teate vastu just nii nagu teie selle edastate. Kui te tõesti olete rõõmus ja kindel, et see on kõigile suur rõõm, siis seda see ka on. Kui arvate, et laps hakkab õe sünni tõttu ennast halvasti tundma, siis tõenäoliselt nii ka läheb. Vanemate tegelik suhtumine paneb aluse laste suhtumisele, sest lapsed saavad vanemate olekust ja kehakeelest rohkem informatsiooni kui öeldud sõnadest. Olge ise kindel, et see on rõõm ka lapsele ja nii see läheb. Sama kehtib lateaeda mineku kohta- kui tunnete ennast süüdi, et lapse sinna saadate, siis tõenäoliselt laps sinna minna ei taha. Kui aga arvate, et see on lapsele parim koht, siis laps harjub sellega kergemini. Kui laps juba lateaias käib, siis on väga oluline tegelda temaga kodus võimalikult palju ja leida aega ainult kahekesi olemiseks- näiteks siis, kui väike magab. Oluline on võtta last sülle ja kallistada ja hoida ning öelda, et armastan sind, et ta tunneks nii füüsiliselt kui vaimselt, et on armastatud ja hoitud. Olge paindlik ja ärge muretsege liialt ette, vaid uskuge, et suudate oma lastele pakkuda parimat. Rõõmsaid muutusi!
Loodetavasti ei teki vanemal lapsel tunnet et uue tita pärast peab tema lasteaias olema.Oma vanemale lapsele rääkisin uuest õest juba varakult.Ootamine oli tema jaoks päris põnev.Ja õe sündides lubasin tallegi lasteaiast puhkust,sest see oli ikkagi tõeline sündmus ka talle.Alguses on imikud tavaliselt vaiksekesed,magavad esimesel nädalal palju.U