Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Mis on kasvataja töö?

Krissu
Külaline
Postitatud 27.01.2007 kell 21:04
Tere!
Minu küsimus tuleb ajendatuna viimasest vestlusest kasvatajaga. Tegemist on nooremapoolse neiuga, kes on olnud meie rühma kasvataja 2 aastat. Teine neiu, sama noor, läks ära sellelt töölt, olevat liiga raske...
Ma olen siiani väga rahul olnud kasvatajaga (räägin ainsuses, sest siiani on ainult 1 püsiv olnud, teised on vahetunud suht tihti) kuid nüüd tekkis küsimus, et mida ta seal rühmas teeb näiteks siis kui lapsed magavad?
Konkreetne mure ongi selles, et kasvataja kaebad kuidas mu laps ei lase teistel lõunauinaku ajal magada. Ise ei maga ja räägib ühe teise poisiga kõva häälega juttu...Tema (kasvataja) aga ei saavat neid valvata, sest peab käima tihti koosolekutel ja tegema metoodilist tööd, tihti on ta üldse rühma ruumidest ära ja uks lukus. Ma sain siiski aru, et söögitädi on ikka kohal kui lapsed magavad...Aga kas ei peaks siiski kasvataja seal olema, juhuks kui vaja korda pidada? Kasvataja palus, et ma kodus lapsega sellest räägiks. Ma rääkisin, seletasin, et kui ta ei taha magada, et ärgu segagu teisi, olgu siis vaikselt voodis jne. Ta ütles, et ta teeb edaspidi nii aga et see teine poiss ajabki ta üles ja hakkab temaga rääkima...Kusjuures nad magavat mõlemad eraldi seinte ääres, st nende vahel on palju teisi lapsi...Mina ei ole ju sela sel hetkel, et saaksin teda keelata. Ma võin muidugi sellest igal õhtul rääkida ja teengi seda ja ma saan väga hästi aru, et see on halb, kui teised kannatavad tema pärast aga kas ei ole siin natuke asi selles, et lasteaias on töö poolik selle koha pealt?
Mulle rääkis ühe teise rühma kasvataja kuidas "need noored ei saa oma tööga hakkama, lapsed lihtsalt ei kuula neid, õues taovad omavahel, kaklevad koguaeg, poisid kiusavad tüdrukuid ja kui kasvataja keelab, ei kuulata...." Mida teha? Kas peaksin oma sõnakuulmatu lapse kuhugi teise lasteaeda panema? Palun nõu...
Kaie
Külaline
Postitatud 30.01.2007 kell 13:50
Väikene selgits- lasteaias tegelevad lastega lasteaiaõpetajad, kõigil neil peaks olema vastav haridus. Küll aga ei määra see seda, kas ja kuidas keegi lastest vaba aega planeerib. Loomulikult ei tohi jätta lapsi järelvalveta. Kui rühmas pole korda siis selle eest ei vastuta lapsevanem vaid ikka õpetaja. Põhjus võib olla õpetaja oskamatuses ja kogemuste vähesuses. Selles töös tuleb sageli ette et peabki terve lõunauinaku aja istuma kõrval ja valvama, et teised lapsed saaks puhata. Laps, kes ei maga- temal hakkab igav ja püüab omale seltsi leida ja nii äratabki terve rühma üles.
Mida teeb õpetaja lõuna ajal?
Sellesse aega on jah planeeritud koosolekuid, kuid siis jääb abi laste juurde. Üldjuhul planeeritakse järgmis(t)e päeva(de) tegevusi, sest see on tavaliselt ainuke aeg kui ei pea päeva jooksul tegelema lastega.
Kindlasti ei maksa teha järeldusi kellegi kolmanda suu läbi kuuldud juttude põhjal. Nii nagu on lapsed individuaalsed nii on ka täiskasvanud- see kas inimene sobib seda tööd tegema selgub alles kolmanda aasta jooksul. Mina ei näe põhjust, et laps peaks lasteaeda vahetama, see pole probleemile lahenduse otsimine vaid selle eest põgenemine.
Koostöö on siiski teie läbisaamise alus ja iagti õigesti tegi see õpetaja, et julges ja tahtis teiega sel teemal rääkida. Ärge avaldage oma muret vaid foorumites vaid rääkige ka konkreetse inimesega keda see puudutab ja alati olge aus.
Kõike kena soovides.
Kadri Järv-Mändoja
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 30.01.2007 kell 22:44
Tere!

Aitäh Kaiele põhjaliku vastuse eest. Raske on midagi lisadagi.

Jõudu soovides,
Kadri Järv
Gordoni Perekooli koolitaja
Kas see vastus oli abistav?
Krissu
Külaline
Postitatud 31.01.2007 kell 21:19
Loomulikult rääkisin ma sellest asjaosalise - õpetajaga. vabandust, et enne olin keeleliselt ebakorrektne ja kasutasin sõna kasvataja kuigi lasteaias nad seda siiski kasitavad...
Ja loomulikult ei tule ma siia vastust otsima. Lihtsalt huvitas, et kuidas on see nt teistes lasteaedades/rühmades, kas tänapäeval on ka õpetajatel nii kiire elu, et ei saa uneajal laste juures olla?
Eks ma siis järgmine kord pean ise kohal olema ja vaatama kes keda üles ajab, et keegi ei saaks ilma asjata riielda.
Anu
Külaline
Postitatud 12.02.2007 kell 17:35
Ja Kaiele veel juurde, et see on ka aeg, mil õpetajad reaalselt omavahel (enamasti neid on ju kaks) ja oma tööd ühtulustada ja asju läbi rääkida saavad. Ja kas pole kena, et õpetaja asju selgitab ja palub kodu poolset tuge oma tööle? et talgi on lihtsam oma tööd teha, kui kodus sellest räägitud. Tihti saavad õpetajad vastuseks oma nõudmistele ja selgitustele, aga minu ema kodus ütles, et...
kaie
Külaline
Postitatud 17.02.2007 kell 22:40
Ma saan Sinu solvumisest aru, kuna olen ka ise lapsevanem. Aga, see et Teil mõlemal oleks hea- tuleb teha koostööd. Kui Sina näed, et midagi on valesti- ongi Sinu kohus oma seisukohti avaldada, aga seda tuleb teha tasakaaluka inimesena. Pelgalt kibestumine siin ei aita. Samuti ei pea (ja ka ei või) Sa minema sinna oma last valvama, eriti kui sa oled sellest kibestunult rääkinud oma lapsega- sellega teeksid omale karuteene edasiseks eluks. Aga teiset küljest vaadatuna, kui Sul on aega paku julgelt oma abi nt. õpetajate päeva vms puhul oma abi. Ja vaata kuidas Sinul käib jõud umbes 20l apse üle. Nii palju kui minul on kogemust (mituteist aastat), ütleb enamus lapsevanemaid, et nad ei saa aru, kuidas lasteiaõpetaja hakkama saab- ainus tõde on reeglid ja kord.
PS! Kui on mingi mure- tuleb sellest rääkida!!! Isegi kui see on valus.
Alusharidus pedagoog- nõustaja
Last ei saa sundida magama- kui Te olete õpetajaga kõik omavahel läbi rääkinud- peaks leiduma sellele lahendus, mis on kõige parem lapsele, sest lasteaed on mõeldud lapsele.
Kõikides lasteaedades on mingil ajal "lahtiste uste päevad"- astu julgelt sisse ja vaata- iga rühm on omanäoline- igal rühmal on oma nö hing (õpetajad, lapsed, miljöö).
kaie
Külaline
Postitatud 17.02.2007 kell 22:42
Alusharidus pedagoog- nõustaja- see käib lõppu
Krissu
Külaline
Postitatud 18.02.2007 kell 17:42
No sellest on räägitud koosolekul, ühe lapse ema rääkis, et tema laps ongi selline, kes ei vaja päevast und, ta pole õhtuks üleväsinud vms. Kodus pole ta enam ammu lõunaund maganud (samuti 6 a poiss). Õpetajad aga laiutasid endiselt käsi ja ütlesid, e tsee on kord ja et nad ei saa last panna samal ajal mängima, siis tahavad teised ka jne. Ma saan sellest kõigest aru aga kui ei ole alternatiivi? Lapsevanematele on isegi seda öeldud, et tulge siis lapsele lõunal järgi....Minu töö näiteks ei võimalda seda. Ka mina teen oma tööd. Nagu õpetajadki. Ja loomulikult ei arva ma endiselt, et minu laps vajab erikohtlemist kui ta ei taha magada. Aga probleem oli selles, et kui juba paar last ei maga, kipub magamistoas kord käest minema ja kui keegi neid ei valva, kannatavad need, kes tahavad magada. Ma ei rääkinud sellest lapsega kibestunult. Küsisin temalt peale seda, kui kasvataja meie mõlema kuuldes (minu ja lapse) seda probleemi rääkis. Kui ma siis lapselt aru pärisin (rahulikult, nagu ma temaga ikka problemidest räägin) vastaski ta et teine poss ajas ta üles ja hakkas temaga rääkima...Kas siis tuleks pigem mitte uskudagi last ja jättagi asi nii, et tema saab jätkuvalt selle eest riielda, et ta ei maga ja nii ongi?
Siia ma kirjutasingi pigem selle mõttega, et ehk on kusagil lasteaedades mingid alternatiivid juba olemas selliseks puhuks, et siis saaks ideed, mida ka meie lasteaias välja käia...Vabandust, kui tundus, et ma õpetajaid süüdistan nende töö tegematta jätmises. Päris nii ma ei mõelnud...
elli
Külaline
Postitatud 21.02.2007 kell 10:33
Mul läks laps sügisel 4aastasena lasteaeda ja ta ei maga seal peaaegu kunagi. Hommikul tõuseb kell 7 ja õhtul vajub unne 10 paiku. Et lastel ongi ainult üks ruum, siis on kõik voodites ja vaiksed. Algul on kaisus kodust võetud lelu, pärast, kui on näha, et uni tõesti ei tule, annab õpetaja raamatu lugemiseks. Tänu sellele loeb ta nüüd hästi ja ei sega teisi. Rühmas on ka teine samasugune tüdruk ja veel-- lugedes ei pea olema pikali.
Ei saa aru
Külaline
Postitatud 01.03.2007 kell 16:05
Minu meelest ei tohi lapsi üksi jättagi. Vähemalt vanasti oli meie lasteaias selline kord. Üks täiskasvanu pidi alati ruumis olema. Juhataja oli selles asjas väga kategooriline, põhjuseks tõi, et aga KUI äkki midagi juhtub.

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!