Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Süstihirm

Päikseke
Külaline
Postitatud 01.08.2005 kell 07:52
Meil on homme ees perearsti juurde minek ja laps (4a) teatas mulle eile õhtul, et tema mitte mingil juhul ei lähe arsti juurde. Eelmine kord on tal valusasti meeles, kuna talle tehti süsti. Seekord on vaja teha ka. Poja on mul kange iseloomuga ja ma juba kujutan elavalt ette homset võitlust, et see arsti juurde saaks. See kui ma ütlen, et süst pole valus ja saab ruttu tehtud, ei kõiguta tema seisukoha üldse. Mida sellises olukorras teha?
Kitti
Külaline
Postitatud 01.08.2005 kell 12:43
Meil on hästi tore arstitädi, kes alati võtab aega, et lapsele (t3,5a) rääkida, mis toima hakkab. Seetõttu läheb tüdruk alati hea meelega arsti juurde. Ise püüan teada ka alati ette valmistada varakult, et varsti on minek ja siis räägime koos läbi miks me seekord arstitädi juurde läheme. Minu arust on hästi palju laste arstifoobiaid tingitud just sellest, et emme ja arst ütlevad, et oi see pole üldse valus, aga tegelikkuses on küll valus. Tihti ka ju ei öelda lapsele arsti juurde minnes mitte midagi, enne kui ta toolile pannakse ja ta süstalt näeb. Siis hoitakse jõuga kinni. Loogiline, et ta hakkab kartma!
Ly Kasvandik
Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 01.08.2005 kell 16:00
Tere,

siin tõstatatud teema on olnud probleemiks paljudele lastevanematele. Ja kõige suurem probleem lastele endile, sest nende jaoks on see ju väga suur mure.
Olen Kitti´ga täiesti nõus, et tihti on põhjuseks, miks laps hakkab kartma, täiskasvanute kiirustamine ja asjade lapsele mitte lõpuni lahti rääkimine. Kui vanemate jutt süstimisest (.. et ei ole valus) ja see, mida laps tegelikult tunneb süstimise käigus (valu, ehmatus), ei lähe kokku, siis edaspidi ei pruugi laps teid enam usaldada.
Püüdke olla lapsega ausad ja rahulikult kõik ära seletada. Alustama peaks lapsele sobivast seletusest, miks üldse seda süsti vaja on. Edasi võiks natuke kirjeldada, mis see süsti tegemine endast kujutab (juhul, kui lapsel veel kogemus puudub) ja samuti võiks rääkida oma kogemusest, mida ema või isa ise on tundnud süsti saamise käigus. Kuulama peaks kindlasti ka kõiki lapsel tekkivaid küsimusi. Lapse küsimustele püüdke vastata kohe, et lapsel ei tekiks juba ette mingit vale kujutust. Nii olete andnud endast parima, et laps teaks, mis teda ees ootab.
Samuti on võimalik arstiga eelnevalt kokku leppida ja arutada, et kuidas teha seda protseduuri lapsele natukenegi vastuvõetavamaks. Kui sellest murest lastearstile rääkida, on arvatavasti iga lastearst nõus teiega koos midagigi välja mõtlema.
Edu soovides!
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!