Viimasel ajal on tekkinud probleem magama minekuga. Laps on kohe 6 a-ks saav poiss.
Umbes pool tundi enne voodisse mineku aega palun tal koristada mänguasjad ja hakata riidest lahti võtma, et saaks pesema minna. Esimene asi on muidugi, et ei taha, tahan veel üleval olla jne. Vahel öeldakse seda vihapurskes, hakatakse jalgu trampima ja kõva häälega karjuma, parematel päevadel palub lihtsalt 5 min lisaaega. Vahel olen selle andnud kui ta ilusti küsib. Kui siis lõpuks on voodis ja ma olen unejutu ära lugenud, panen tule kustu ja istun ise samas (meie ainuke tuba kahepeale) toas, tav arvutitaga. Kui lähen nt kööki, enne kui ta on magama jäänud, hakkab ta hõikama mind ja karjuma, et ma tagasi tuppa läheks. Kui ma ei lähe ja ütlen, et ta magama jääks, läheb asi veel hullemaks. Nüüd aga isegi kui ma olen toas, on ta voodis olles ikka veel energiat täis, magama ei jää, mängib kaisuloomaga ja räägib juttu. Hommikul aga ei suuda ärgata, on väsinud, jääme lasteaeda ja tööle hiljaks. Ma olen selgitanud hommikuti talle seda, et me peame minema, sest ma jään tööle hiljaks ja saan riielda ja olen siis kurb. Ei aita.
Kohutav jõuetus tuleb peale, selline tunne, et enam mitte miski ei aita. Laps on minust üle ja ma juba kardan, et ma ei oska teda kasvatada enam...või suunata teda, kuidas oleks õige. Täiesti abitu tunne tekib vahel ja endast on kahju. Lapsest ka, sestei taha ju, et temast selline kamandaja kasvab nagu ta praegu juba on. MIs teha?
Tere, Bianka! Saan aru, et olete teinud omalt poolt kõik, et lapse käitumist muuta, kuid soovitud tulemust ei ole. Tuleb kohe öelda, et inimesed on väga erineva unereiimiga. Mõned on õhtul unised ja teised jälle hommikul. On ju väljendidki, et "lõokesed" ja "öökullid". Tundub, et teil on kodus üks "öökull", kes õhtul ei jää magama ja hommikul ei saa ülesse. Ka on võimalik, et teie lapsel on väiksem unevajadus, kui teistel selleealistel. Kirjutate, et laps on lasteaias ja seal nad magavad päeval. Võimalik, et lapsel lihtsalt ei ole õhtul und, sest on päeval end välja maganud. Proovige ise jääda magama, kui und ei tule. Olen selle probleemiga tuttav oma laste pealt, sest minu noorem oli just selline, kui teie laps. Viimasel aastal, enne kooli, läks ta lasteaeda ainult sel tingimusel, kui sai koju siis, kui teised magama läksid. Et vanem vend käis juba koolis ja jõudis selleks ajaks koju, siis nii just toimisimegi. (See ei olnud just parim lahendus, kuid meie paremat ei leidnud. Loomulikult ma ei soovita sellist lahendust teistele, sest sellega kaasneb mure laste julgeoleku pärast.) Ja hoolimata sellest, jäi ta õhtul viimasena magama ja hommikul oli probleeme ärkamisega. Nii kestis see läbi kogu kooliaja ja on iseloomulik ka praegu, täiskasvanuna. Mõelge, võib olla saab lasteaias teha nii, et ta magab vähem või ei maga üldse. ( Kasvatajad sellest kindlasti vaimustuses ei ole, sest laste magamise aeg on kõige rahulikum ja mõnusam aeg tööl.) Võib olla saab keegi lapse poole päeva pealt ära tuua ( kasvõi katseks, et mis siis saab õhtul).
Teine asi, et räägite hommikul lapsele, et jääme hiljaks ja kõik see muu jutt. Rääkige seda õhtul, kui laps on veel ärgas ja heas tujus. Võtke selleks aega ja öelge midagi niisugust:" .....(nimi) , mul on üks probleem ja ma tahaks sellest sinuga rääkida. Vaata, sa ei jää õhtul magama ja siis oled sa hommikul unine ja ei taha üles tõusta ning siis ma jään tööle hiljaks ja see teeb mind murelikuks. Arutame seda asja, et mida saaks teha, et sa õhtul magama jääksid. Laske lapsel oma arvamust avaldada ja kuulake teda aktiivselt ( Aktiivsest kuulamisest lugege Gordoni raamatust "Tark lapsevanem".). Vajadusel läbige võitja võitja meetodil konflikti ( probleemi) lahendamise etapid. ( vt sama raamat). Võtke seda ettepanekut tõsiselt, sest lapse oskuslik kuulamine ja tema ettepanekutesse tõsiselt suhtumine võib tuua olukorda muutuse. Kuulamise abil saate aru, mis takistab lapsel uinumist ( kas une puudus või hoopis mõni mure, nt et ema kaob kuhugi või muud sellist). Usun, et leiate võtteid, kuidas olukorda leevendada, kuid kas on võimalik muuta lapse loomulikku suundumust uneaja osas, on iseküsimus. Teie kirja lõpus on lause, et "ei taha ju, et temast selline kamandaja kasvab nagu ta praegu juba on". Kuidas see lause lapse uneprobleemiga seotud on. Kas seletaksite lähemalt, mida mõtlesite sellega. Ootan huviga vastust, et kuidas asjad kulgevad. Ja küllap on teisigi, kel sarnane probleem olnud. Kutsun teid oma kogemusi jagama. Tervitustega Vaike Kumari - Gordoni perekooli koolitaja, kellest arvuti soovil sai külaline