Meil peres kasvab kohe aastaseks saav rinnalaps. Olen alati arvanud, et laps peab rinda saama nii palju kui ta tahab - olenemata kellaajast. Nüüd on aga söömine segama hakanud tema (ja ka minu) magamist. Uni tuleb ainult tiss suus ja kui ta peale uinumist tema voodisse tõsta siis on ta hetke pärast nutuga üleval ja enne ei rahune kui rinnal. Ja nii juhtub öö jooksul mitmeid kordi. Vahest aga ärkab ta kell 4 öösel ja on nii ergas nagu hommikul ega jää isegi tissi otsas magama. Kogu see trall on aga juba üle mõistuse käiv.
Mingit pävaplaani meil ei ole. See muutub kogu aeg just selle igal suvalisel ajal tissitamise pärast. Päeval magab vahest kord vahest kuni 3 korda aga alati lühidalt (30 minutit kuni tund).
Tahaksi teda kuidas aastane laps magama "õpetada" ja siiski jätkata rinnaga toitmist? Kas see on üldse mõeldev ilma kisata (rahuneb ta ainult süles). Kui kaua võib lasta lapsel nutta ilma, et see tema närvisüsteemi kahjustaks?
Mul on küll alles 3 kuune poeg aga meil on juba 2 kuud magamisajad paigas. Ja söömisega on eriti mugav sest ta tahab tissi kord öö jooksul ja ärkab 9. Sööme iga kolme tunni tagant ja isegi kui päeva jooksul olnud toidukorrad ei klapi viimase söömisega enne öö-und siis ma lihtsalt annan talle enne magama jäämist veel tissi st 22:30. Ja siis on magama minek...ja kui ta vahel vastu puiklebki siis ma lihtsalt ei võta teda sülle Algul oli raske, tahtsin ikka kussutada ja rahustada, siis kujuneski nii välja et jäi süles magama aga voodisse pannes hakkas kisama, kuid võtsime selle eesmärgiks et laps peab saama ka ilma emata-isata magama jääda.
Ja nüüd magame korralikult juba pikemataega ja sööb ka alles kell3-4 hommikul(selle pani ta ise paika-ma ei topi talle tissi kui ta sügavalt magab) ning siis hakkavad taas kolmetunnised vahed peale.
Tegelt on asi nii et laps vajab juba varakult kindlat reziimi siis on tal ka endal lihtsam........st et ei pea enam mõtlema milline jonn mida tähendab.
Ka meil oli 4 kuuselt magamine paigas. Siis aga tulid hambad ja haigused mis ei lasknud pojal magada ning lõid kõik peapeale. Tänaseks oleme nii kaugele jõudnud, et kui tahan, et ta öösel magab, siis pean temaga öösel kella 1-ni üleval olema ja ootama kuni ta ise nn. ära vajub. Kui ta tissi otsas normaalsel ajal uinutan siis on ta kell 4 üleval ja tahab mängida.
Proovin kehtestada mingi päevaplaani aga ikka tuleb päev kui ta ime läbi hommikul 11-ni magab ja proovi ta siis kell 12 jälle unele saada. Võimatu.
Olukord, kus ei tea, mida järgmine tund toob, on kindlasti närvesööv. Aastase lapse puhul ootaks tõesti, et öised söömised võimalikult väheks jääks ja et loksub paika mingisugune päevakava.
Ma ei tea, kui kaua teil on plaanis rinda anda lapsele. Samuti ei ole infot, kuidas laps sööb lisatoitu.
Tissitamist võite jätkata nii kaua, kui soovite. Siiski soovitaksin vähendada tissikordi. Kas laps kuiva lutti võtab? Sel juhul võib kasutada rahustamiseks seda. Samuti võib püüda öösiti vett anda. Päevasel ajal saab tähelepanu eemale juhtida mänguasjadega. Vaikselt võiks sisse seada kindlad söögiajad. Mõnel söögiajal võib anda ainult lisatoitu ja rinda üldse mitte. Õhtuti võiks pakkuda tugevamat toitu - mõnede laste puhul mõjutab see öist söömist.
Kas laps õues või autos ei maga pikemalt? Nii saaks päevaund venitada pikemaks.
Päevaplaani ei ole minu meelest mõtet minuti täpsusega järgida. Jätke endale tunnike ajaga mängimiseks - ehk on pingevabam ja lihtsam harjutada.
Mõtlesin seda vastust kaua, sest tõesti raske probleem. Lahendused sõltuvad suuresti lapsest - mis talle kõige paremini sobib. Arvan, et paljusid mõtteid minu soovitustest olete kasutanud ka, kuid ehk midagi ikka leidus.
Jõudu teile. Kui leiate mõne asjaliku nipi, võiksite siia kirja panna - ehk aitab kunagi kedagi.
Mari-Liis
meil hakkas kindel päevaplan kujunema kusagil 8-kuuselt ja ainult tänu sellele, et hakkasime võimlemas käima. õpetaja ytles, et sageli just mingi tegelus konkreetsel ajal aitab lapse päevaplaani kujunemisele kaasa.
minu arust on see tüüpiline probleem, lastel on see tiss nii suur sõltuvus juba, ei ole ainult söögi pärast..ja tavaliselt need öised jamad ei lõppegi enne kui rinnalt täitsa ära võõrutada..
Ise toidan ka last veel rinnaga (9kuune) ja kavatsen ka seda seni jätkata kui öised söötmised ei ole probleemiks muutunud..
Aga jah, tuttavate pealt olen näinud, et nii kui rinnast võõrutatud, siis ka ööd magatakse tervenisti..
Jõudu..
Oleme proovinud jah kõike - lutti ei võta ülde, vee lükkab käega eemale, unisena keeldub lisatoitu söömast. Autos magab seni kuni auto liigub. Aga pole ju mõeldav niisama 2 tundi ringi sõita .
Tissitamist ei taha ära jätta niipea kuna tegemist piimaallergikuga ja rinnata oleks kaltsiumi saamise võimalus üsna kasin. Lisa sööme vahelduva eduga. Mõni päev suure isuga teinepäev jälle ainult lusikaotsaga.
Olen täheldanud, et kui ise öist ärkamist kergemalt võtan ja rahu säilitan siis poiss ka rahulikum ja ärkab harvem. Samas ka seda, et kui päeval rinnast söömist piiran siis öösel on ta eriti pika imemisega.
Vanem poiss loobus ise rinnast ja ehk on selle lapsega sama.
Kui miski avastuse teen eks siis annan teada
Tänud vastajatele.
Mul 2rkas poiss 88siti ikka oma 10 korda ja uinus ainult tissiga. Kannatasin seda kuni ta sai 13 kuud vanaks ja lihtsalt ei suutnud kauem, muutusin ise n2rviliseks zombiks. niisiis, otsus oli syndinud, et asja vaja muuta. R22kisin terve n2dala pojale, et reede 6htul l2hed issiga tuttu ja emme magab teises toas. Olin valmis, et selline suur tissis6ltlane r88gib ilma tissita ikka mitu tundi (ja seet6ttu polnud varem ka yritanud teda tissita magama saada). Ja olin iga hetk valmis mehele appi t6ttama. Aga ei midagi, jauras 10 min (issi viis ta magama kui ta ikka juba t6eliselt v2sinud oli) ja 2rkas veel paar korda 88 jooksul ja ei midagi hullu. Vahepeal haiguse ajal tissitasin 88sel j2lle n2dal aega aga p2rast seda hakkas terve 88 jutti magama. 2rkab kl 6 ja magab veel paar tundi tissi abil edasi. P2eval saab rinda endiselt niipalju kui soovi on. Aga mina magan endiselt teises toas, sest muidu 2rkaksin ise iga ta k8hatuse peale ja hakkaks vist kohe tissi pakkuma.
Ehk on minu kogemusest abi.
Aga isa uni? Pole julgenud poisi ärkamisi issi kaela jätta sest tema peab ju niikuinii kell 6.30 hommikul ärkama ja tööle minema ega saa lõuna ajal pikali visata.
Aga proovime tuleval nädalavahetusel.
Seep2rast alustasimegi reede 6htul, et n2dalavahetusel v6imalik puhata. Paar 88d hiljem magas poiss juba palju paremini ka, tegi paar piuksu 88 jooksul. Mees mul muidugi ka palju sygavama unega, samas v2iksema unevajadusega ja ta uinub praktiliselt minutiga. Mina ise olen praktiliselt rasestumisest saadik nii viletsa unega, iga v2iksem asi ajab yles ja p2rast ei uinu tykil ajal ja l6una ajal ei suutnud ma ka uinuda. olukord ikka kippus nii hulluks, et lihtsalt ei suutnud kauem.