Mul on 4,5 aastane tütar. Õhtul läheb ta isusti oma voodisse magama, kuid nii 12 või 1 ajal öösel tuleb emme-issi voodisse. Mina aga kahjuks peale seda enam korralikult magada ei saa ja olen seetõttu pidevalt väsinud. Olen proovinud juba kõike, küll seda et viin ta tagasi oma voodisse - ei aita tuleb jätkuvalt tagasi- tegin temale aseme oma voodi ette - ka ei olnud abi, ikka ronis kõrvale. Terve öö ta siis katsub et kas ma ikka olen kõrval tal ja ronib külje alla. Ma ei oska enam mitte midagi teha. Äkki keegi oskab veel mingeid nippe soovitada? Tänan
Muidugi olete väsinud, kui pidevalt ööd poolikuks jäävad. Ja tundub, et olete kaotamas lootust.
Alustaksin kehtestavast mina- sõnumist: "...(tütre nimi), mul on mure, millest tahan sinuga rääkida. Kui sa tuled öösiti minu voodisse, ärkan ma üles ja ei jää enam magama. Ma olen pidevalt väsinud. See teeb mind päris pahaseks."
Selleks jutuajamiseks peate olema häälestunud. Teil endal peab olema veendumus, et Teil on õigus oma uneajale. Ja Te võtate nii ennast kui last sedavõrd tõsiselt, et väljendate seda selgesõnaliset ka talle. Kui te ise ei usu endasse ja õigusesse omi vajadusi rahuldada, ei usu seda ka laps.
Järgmiseks tuleb teha n.ö. käiguvahetus ja kuulata lapse vastust. Sobilik on kasutada aktiivset kuulamist, s.t.lapse tunnete ja vajaduste tagasipeegeldamist oma sõnadega. Kui olete vahetanud käiku nii kaua kui selleks vajadus on, liikuge edasi võidan- võidan probleemilahendusmudeliga. Lapsed tulevad paremini kaasa lahendustega, mille väljatöötamisel nad ise osalenud on. Ainult vanematelt tulnud lahendused ei hakka enamasti "tööle".
Abi nende võtete kasutamiseks leiate Th. Gordoni raamatust "Tark lapsevanem" ja Gordoni perekoolist.
Laste uneprobleemidest on kirjutatud ka raamatus "Laste unerännud".
Paljudel juhtudel on abi olnud sellest, kui ema võtab päeval või õhtul lapse jaoks segamatut aega. Sel ajal on ainult nemad kaks koos ja laps saab seda aega kasutada nii nagu tema tahab. See on n.ö. kasvatusväline aeg.
Ja nii uskumatu, kui see ka ei paista, on paljudel juhtudel aidanud hoopis see, kui ema ja isa hakkavad kahekesi olemiseks rohkem aega võtma ja ka kodust välja käima, ainult teineteisega olemiseks,omavahelise suhte hoidmiseks.
Aga kuna probleem on Teil lapsega, siis alustada tuleb kehtestavast mina- sõnumist. Kõik muu tuleb sinna järele ja juurde.
Edu ja õnnestumist. Ja enesekindlust!
Rääkinud oleme lapsega sellest, kuid ta ei saa isegi aru kui öösel tuleb. Praegu on paar ööd olnud nii et ta hakkab lihtsalt nutma. Olen teda rahustamas käinud ja siis ta uuesti oma voodis ka uinunud, kuid tunnikese pärast tuleb ta ikkagi kips-kõps minu juurde. Tundub olevat surnud ring. Loodan vaid vaikselt et see möödub vanuse kasvades.
Võin lohutusex üelda,et meil käis kodus sama trall..ja siis järsku päeva pealt enam ei tulnud meie voodi nüüd saab poiss kohe kuus ja juba viiamsed 9-10 kuud pole ta isegi hommikul enam meie voodisse roninud.Kadus ära see komme 5 sünnipäeva paiku.Mingeid nippe ei kasutanud,kui öösel mul kitsas hakkas tõstsin ta oma voodisse tagasi ja kõik.
Ei oska üelda,ehk oli põhjusex see et oleme ehituse ja remondi tõttu juba aaasta aega ühes toas maganud..või kasvas ta kaisus magamisest lihtsalt välja
Jõudu igal juhul
mul sama vana poiss hakkas ka viimasel ajal meie sekka kolima. üldsielt on ta ikka käinud - pole probleemi olnud. aga üks hetk hakkas ta seda iga öö tegema ja kolis ikka kohe sisse, nagu meie magama läksime (tema nii 21-22 paiku, meie 24-1 paiku). peres pisem ka olemas, kelle voodi meie voodi kõrval. suurem siis läheb tite voodisse, lükkab tite meile, siis poole öö ajal vajub vaiklselt ise meie voodisse. lõpuks on suur ja segane külakuhi, mina ja mees enam magada ei saa.
seadsime siis sisse reegili, et 1 öö nädalas tuleb meie voodisse magama (ise valis päeva), muidu väib tulla hommikul kui valgeks läheb (seda saab ta praegu valgusolude tõttu rakendada vaid nädalavahetusel, eks paistab mis suvel saab). kui paha uni väi miski, siis lähen ise tema voodisse.
lapsest oli algues ka natuke kahju ka - väike venna saab veel meil magada, aga tema peab üksi omas toas olema. kuigi - hea ööuni ja sellest johtuvalt räämsam meel päeval on minu süümepiinu tunduvalt vähendanud.