Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: enesehinnang

viisike
Külaline
Postitatud 22.06.2005 kell 15:22
Kuidas lapse enesehinnangut parandada? Nimelt mu 11-aastane on millegipärast hakanud rääkima, kuidas ta millega hakkama ei saa, tal ei tule midagi välja, ta on kole jne. Minu jaoks on see täisesti hämming, sest meie pere on alati olnud hästi toetav. Kiituse puudmusie või laituse rohkusega ei tohiks küll tegemist olla)!"#=
Siisu
Külaline
Postitatud 27.06.2005 kell 11:13
Anna ikka rohkem mõista, kuivõrd tubli ta on ja kiidxa selle eest, mis ta teeb. Tüdrukul on millegipärast enesehinnang kannatada saanud. Järsku võib selle taga olla mõni sõber, kes on temast alati parem. Mina mäletan oma kogemusest, et mul oli kooliajal üks pinginaaber, kes oli ALATI minust tublim, targem, edukam, ilusam jne. See tekitas minus pikaks ajaks sügava kompleksti. Kusjuures ta ise oli veel väga tore ka ja seda ei saanud üldse talle ette heita. Lihtsalt olles kogu aeg kellegi kõrval keda tunnustatakse on väga raske.
Ene Raudla
Kliiniline lapsepsühholoog, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 27.06.2005 kell 14:03
Tere!
Mõistan Teie mure põhjust. Tegelikult aga ei tarvitsegi võib-olla muretseda. Selles vanuses lastel toimuvad nii füsioloogilised kui psühholoogilised muutused. Nad tunnetavad ennast teistsugustena. Ja on ka põhjust, sest muutub ju keha, mõtlemine, käitumine, teiste suhtumine. Laps võib tunnetada ennast rumalana, saamatuna, kohmakana jmt, kuigi tõsiselt võetavat reaalset põhjust selleks ei ole.
Mida siiski teha?
Üks võimalusi on lapsega rääkida, millises olukorras ta ennast ebakindlana tunneb. Mis seda tema enda arvates põhjustada võib?
Tugineda varasemale, tuues näiteks olukordi, kus ta on hästi toime tulnud. Rõhutada just hakkama saamist nendes olukordades. Enesehinnangu kujunemine on pikaajaline protsess. See ei tugine ainult ühel õnnestumisel või ebaõnnestumisel. Kui on olnud ka ebaõnnestumisi, siis see ei tähenda, et inimene on ebaõnnestunud.
Murdeealised teevad sageli järeldusi ebaoluliste detailide kohta. Kui mingis situatsioonis tundus talle, et teda ei kiidetud või kritiseeriti, või tema enda juures ei meeldi tema enda väljanägemine, siis kinnistub see arusaamine negatiivsena ja saab järgnevate hinnangute mõõdupuuks.
Aidata temale tunduvatele ebaõnnestunud olukoradele anda teine tähendus: hakkama saamise tähendus.
Tugineda tegelikule olukorrale, mitte kujutlusele või mõttele sellest.
Võimalik, et Teie lapsel on kõik korras. Ta lihtsalt tahab kontrollida, kas teda ikka märgatakse ja temast hoolitakse.
Ennekõike püüda olukorrast selgust saada. Kui tõesti selgub, et iseendaga rahulolematuse põhjuseks on mingi tõsisem psühholoogiline probleem, siis võib pöörduda spetsialisti poole .

Parimate soovidega: Ene Raudla
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!