Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Kiitmine ja karistamine :: Kiitmine

Kristi
Külaline
Postitatud 15.10.2004 kell 10:13
Püüan oma tütart alati kiita ja julgustada, et säiliks tema tahe proovida asju, mis tal veel hästi välja ei tule, aina paremini teha. Viimasel ajal saan aga tütrelt vastuseks: "Ei ma ei ole üldse tubli ja ma ei oska seda asja üldse teha. Kõik teised teevad paremini ja mina seda asja enam kunagi teha ei taha." Asjade all mõtlen näiteks joonistama õppimist, lugema õppimist, kirjutama õppimist. Tütart on mul 6, 5 aastane ja varsti kooli minemas. Oskate te öelda, et millest sellised reaktsioonid? Kas ma ei tohiks teda kiita?
Ruti Einpalu
Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 22.03.2005 kell 10:34
Tere Kristi,

Saan sinu kirjast aru, et sa tahad oma last julgustada arenema ja ennast ületama. Selleks märkad sa tema edusamme ja kiidad teda, aga vastuseks oled saanud ootamatult hoopis midagi muud.
Kiitmine on üks põnev asi. Küsimus pole selles, kas kiita, vaid kuidas kiita. See, kuidas meie oleme harjunud kiitust jagama (küll sa oled tubli), toob endaga kaasa palju esmapilgul ootamatuid tagajärgi.
Kui kiitus ei lange kokku lapse arusaamaga iseendast, võib laps tajuda seda kui tema mittemõistmist täiskasvanu poolt ja tema tunnete mitteaktspteerimist (Ei, ma ei ole üldse tubli ja ma ei oska seda asja üldse teha).
Laps tajub vanema kiituses varjatud sõnumit - näiteks seda et tema pilt meeldib emale siis kui see on tõeliselt ilus, aga selline see pilt ju ei ole (seda mõtleb laps), ja selle asemel, et laps tahaks ennast ületada ja veel joonistada ja joonistada, hakkab ta seda tegevust hoopis vältima, sest tunnetab, et ei suuda vanema ootusi täita.
Kuidas siis ikka kiiita ja väljendada oma heameelt selle üle, kui laps joonistab ja teeb muid arendavaid tegevusi ja kui see kõik vanemale rõõmu valmistab.

Kirjelda lapse käitumist või tema käitumise tulemust, tema pilti, räägi mis selles on sellist, mis sulle meeldib ja seda võiks teha üsna üksikasjaliselt. Ja ütle, mida sa tunned (mul on hea meel, ma olen uhke sinu üle, ma olen vaimustuses, mulle meeldib) ja kui lapse käitumisel om mõju sulle, siis tuleks kirjeldada seda ka.

Näiteks: mul on tõesti väga hea meel, et sa lugesid terve lehekülje muinasjuttu ise läbi, sest mina sain seda rõõmuga kuulata või sain sellel ajal puhata. Selle pildi peal on kuused ja sügav mets ja üksik rebane ja mulle meeldib see pilt väga, sest selles on suur rahu ja see pilt teeb mind rahulikuks.
See võiks olla üks alternatiiv “Sa oled tublile”.

Ruti Einpalu
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!