Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Kiitmine ja karistamine :: 1,9 kuune käitub halvasti

Katrin
Külaline
Postitatud 28.09.2015 kell 15:12
Tere! Olen 1,9 kuuse neiu ema ja mure see,et laps käitub väga halavasti. Kui ta oma tahtmist ei saa siis karjub ja isegi lööb saan aru võitleb enda soovide eest mis on tore oskab kehtestada aga siiski on väga tobe käitumine. Oleme teda keelanud,rääkinud nii ei ole ilus teha kuid siiani pole asi paremaks läinud mida küll teha ?
Marge Vainre
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 28.09.2015 kell 18:13
Teie väike neiu on just jõudnud ikka, mil ta järjest enam teadvustab oma mina, väljendab oma tahtmisi ja seisab enda eest. See on kahltemata keeruline aeg vanematele, sest seni armas ja hästi käituv laps näib sõnakuulmatuna, trots ja jonn on kerged tulema. Saan aru nii, et te mõistategi seda, et ta võitleb enda eest, kuid loomulikult ei pea te sallima tema kõiki käitumisi. Kahjuks on aga nii, et eks temagi õpib, mida ja kuidas tohib ja ta veel ei tea, kuidas end arusaadavaks teha, sest sõnaosavust ju ka veel pole. Pikast jutust ja seletamisest ta ei pruugi samuti aru saada. Nii lähevad käiku need asjad, mida oskab, peaasi, et kuulda võetaks ja reageeritaks. Praegu oleks väga oluline, et ta saaks teada, kuidas tohib oma soovide eest võidelda ja mis viib selleni, et teda tõsiselt võetakse.
Lapse käitumine räägib tema vajadusest, nii võib löömine tähendada pettumust ja viha, karjumine sellest, et midagi on puudu ja tahaks end seda märgataks. Sellel ajal, kui laps ei oska veel end selgemalt väljendada, on vanematel vajab raudseid närve ja kannatlikkust ning suutlikkust lugeda märke, mis aitaks last mõista. Niisiis, jälgige neid olukordi, mil laps hakkab halvasti käituma ja püüdke selgusele jõuda, mida ta vajab. Asi pruugi olla selles, et ta peab saama kõike, mida küsib ja teha tahab, pigem vajab ta mõistmist ja emotsionaalselt kohalolekut. Neil hetkil võib olla lisaks löömise keelamisele hädavajalik püüda anda talle teada, et mõistate tema pettumust või kurbust, st olla talle peegliks, kuulata teda aktiivselt – nii aitate tal endas toimuvaga toime tulla. Iga kord, kui laps lööb, saate anda teada, et see ei meeldi teile, kuid soovite aru saada, mis teda pahandab. Jälgige ka seda, et poleks ülearu keelamisi ja rangeid käske-keelde ega karistamisi – see tekitab vaid tema vajadust võidelda. Kui ta soovib tähelepanu ja märkamist, füüsilist lähedust, vahel ise otsustada eakohaselt sobivaid asju, siis püüdke seda talle ka pakkuda. Kui ta kogeb, et teda võetakse kuulda, siis seegi aitab tal oma mina tugevdada ning on vähem vajadust võitlusteks end eest. Lisan veel, et laps õpib vanematelt kõike ning seetõttu on oluline, kuidas teie piire seate ja kas need on sellised, mida soovikste, et ka laps üle võtaks. Kasutage lihtsaid ja selgeid mina-sõnumeid ja aktiivset kuulamist tema mõistmiseks. Meie kodulehelt leiate veel samateemalisi kirjutisi ja lapse arengu teemalisi lugusid ning soovitusi. Lõpetuseks veel lisan, et jagage lapele rohkesti positiivset tagasisidet ja leidke ühiselt rõõmu pakkuvaid tegevusi – kui laps tunneb end emotsionaalset hästi, siis on pahandusteks vähem ruumi.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!