Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Kiitmine ja karistamine :: Omandiinstinktiga poeg

Omandiinstinktita ema
Külaline
Postitatud 01.10.2013 kell 16:59
Tere,
minu mure seisneb selles, et ma ei oska aru saada oma pojast, kes, kuigi 6,5-aastane, on endiselt äärmiselt kiivas oma asjade jagamisel. Muidu on tegemist väga intelligentse noore inimesega, aga kui asi puutub asjadesse, tahab ta alati kõike enda käes hoida ja võib sattuda pooleldi hüsteeriasse, kui ei saa nt mõnda asja, mille väikevend on enda kätte võtnud, tagasi. Minu jaoks on see sügavalt arusaamatu, ise pole kunagi asjadest eriti midagi pidanud ja tahaksin, et poeg kasvaks üles selles mõttes minu moodi, et asjad ei oleks tema elus niivõrd olulised. Ma ei usu, et see saaks kedagi õnnelikuks teha. Saan aru küll, et ehk ma ei peaks oma arusaamu pojale peale suruma, aga oma sügavatest sisemistest veendumustest on ühest küljest raske vabaneda endale lähedaste inimeste puhul ja teisalt ma ka tõesti kahtlen, et see oleks psüühiliselt kuidagi hea inimesele, olla nii omandiablas. Seepärast tahaksin poega kuidagi õrnalt võõrutada sellest kinnisideest -- aga ei oska ega leia ka kusagilt abi.
Lisan, et poeg on pidanud oma elu jooksul palju kolima ja ta omandikesksus võib olla seotud sellega, et kui inimesed (peale vanemate) ja ümbrused on sageli muutunud, siis asjad, millega oleme kolinud, on samaks jäänud. Aga see ei muuda mu põhilist soovi: kuidas hellalt aidata pojal vabaneda sellisest kinnistundest.
Lugupidamisega
Sirli
Auli Kõnnussaar
Psühholoog, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 02.10.2013 kell 17:58
Teie laps ei taha anda väikesemale oma asju...
...no jah, eks nende väikeste vendade ja õdedega ongi keeruline, sest nad on ju ühel päeval "ära võtnud" suuremate laste kõige kallima varanduse – ema ja isa. Suuremad on pidanud hakkama jagama oma ainukesi vanemaid nende pisikeste uustulnukatega. Kas see ei tundu mitte ebaõiglane? Smile

Tõsisemaks minnes, saan aru, et soovite aidata oma pojal hellalt vabaneda kadedusest ja kinnisideest, et asjad on nii olulised. Kirjast sain aru, et üks suhe, kus sellist kadedust tajute on just suhe on väikevennaga. Saan aru, et te ise ei väärtusta asju liiga palju ning usute, et asjadest ei tasu elus liiga kõvasti kinni hoida. Selle mõttes Oma parimas tahtes, soovite aidata ka oma lapsel lasta kergemini asjadest lahti. Üks põhimõte on kindlasti see, et mida turvalisemalt tunneb end laps, seda vabamalt laseb ta asjadest lahti. Turvatunne tuleb aga sellest, kui ta kogeb, et siin maailmas on keegi, kes tema vajadusi vähemalt mõistab ja nendega ka võimalusel arvestab.

Seega kui on olukord, kus laps nutab ja tunneb, et keegi tema asju võtab ning tema ei taha anda, siis on oluline väljendada mõistmist lapse kogemuse osas. Näiteks võib öelda: „Ma näen, et sa tahad, et see asi oleks sinu käes“ või „sa ei taha, et ta seda autot võtaks“ või „sa oled väga kurb, kui sa ei saa ise oma palliga mängida“. On loomulik, et lastele tekitavad nende mänguasjad tihti turvatunde ja nad vajavad, et vanemad mõistaksid ning tunnistaksid, et mingid asjad on tõesti just ainult nende omad. Kui tekib turvatunne, et keegi mõistab, siis on juba võimalik ka see, et nad lubavad oma asju kergema tundega ka teistele. Algselt vajavad lapsed muidugi seda, et nende vanemad oleksid nende jaoks olemas, kui nad vanemate mõistmist vajavad. Kui lapsed hakkavad vanematest eralduma, siis hakkavad nad kiindumust oma asjadele nö üle kandma.

Vahel kisub asjadest ilma jäämine lahti selle haava, mis on kunagi tekkinud vanematest nö ilma jäämisega, kui on sündinud väikesemad õed või vennad. Seetõttu ongi oluline, et väikeste sündides, saaksid suuremad rõõmu kõrval väljendada ka kurbust, hirmu või muid ebamugavaid tundeid. Lapsel peaks olema lubatud väljendada ka tüdimust pisikesest suhtes. Sel juhul on ta vaba oma tunnetes, suudab rohkem armastada, sallida ja olla ka asjade suhtes lahkem ja lubavam, sest ta ei pea konkureerima. Oluline on, et laps ei pea liigselt oma tundeid alla suruma, et olla vanemate poolt armastatud ja mõistetud.

Seega, saate hellalt aidata oma pojal asjade suhtes lõdvestuda, kui suurendate veelgi rohkem tema emotsionaalset turvatunnet, mis tähendab, et tema tunded ja olemus on teie poolt aktsepteeritud. Seda saab teha kõige paremini läbi aktiivse kuulamise, mille kohta või lugeda lähemalt meie kodulehelt: http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/kkk/

2 lugejat arvavad, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!