Mul on 2 last-3k ja 6a pojad. Peale teise lapse sündi tunnen ma pidevalt ärevust ja ei suuda magama jääda. Mu eksmees (kes on ka mu 6a lapse isa) terroriseerib mind pidevalt, et võtab lapse ära, kuna tal suurem/uhkem elamine kui meil(elab uue elukaaslase korteris). Armastavad nad ka alkoholi ja minu poeg pole oma bio.isa tundma saanudki-kuni kolmanda eluaastani kutsusin lapse isa lasteaia pidudele ja parki nt. Sünnipäevad kaasaarvatud-lapse isa see ei huvitanud.Ta helistas mulle alati jutuga, et saame kahekesi kokku jne, kuna ta ei suuda leppida, et pärast seda kui ta mu vastsündinud lapsega maha jättis, ma ära läksin ja teda ootama ei jäänud. Sain oma praeguse elukaaslasega tuttavaks siis, kui vanem laps oli 10k vana. Laps hakkas teda isaks kutsuma. Raseduse ajal helistas eksmees tihti ja ähvardas, et küll viib lapse minema salaja ja peksab mu läbi jne. Siis ma ei kartnud. Nüüd aga kummitavad need ähvardused mind igal sammul. Ma heidan õhtul voodisse pärast rasket päeva ja magama jääda ma ei suuda, kuna tuba ei ole ideaalses korras ja võib-olla on nõud pesemata. Kardan, et iga hetk koputab uksele sotsiaaltöötaja, kes mu kõige kallima aarde kaasa viib, isikute juurde, kes teda ei soovi ja kes talle võivad haiget teha vaimselt. Elame üürikorteris, lastel on kõht alati täis, korralikud riided seljas ja vanemal lapsel on oma tuba. Käime kõikvõimalikel üritustel-kinos, teatris, muuseiumis, vabaõhuüritustel,loomaaias jne.
Ma nutan tihti õhtuti, kuna ei saa hakkama. Kui olen päeval lapse peale kuri olnud, siis õhtul haletsen end, et olen halb ema. Kui õues on halb ilm, siis olen ka kurb, et ma ei saa lapsele võimaldada värsket õhku, kuna beebiga ei saa iga ilmaga välja minna (väga kõva tuul nt).
Äkki ma mõtlen üle ja seda võimendab magamatus?
Kuna beebi läheb magama kell 3 öösel, vanem laps kell 21-22. Hommikul kell 7 on äratus, kuna vanem laps läheb lasteaeda. Mina saan magada 4h ja sellestki olen poolunes enamus aega, kuna valvan-lapsi. Päeval magan beebi kõrval ja siis saan välja puhata end, kuna beebi lõunauni on üsna pikk...
Mida ma tegema peaks, et ma ei kardaks pidevalt oma lapsest ilmajäämist?
Ma saan aru, et teie jaoks on väga oluline teie laste heaolu ja te annate endast parima, et lastel oleks igati head tingimused kasvamiseks ja arenemiseks. Te ise olete kurnatud magamatusest ning teid häirib ärevus, mida te ise seostate ebaturvaliste suhetega, mis teil olid eksmehega.
Mulle tundub, et teie probleemi võiks jagada erinevateks osadeks. Esiteks on väga oluline, et lisaks laste eest hoolitsemisele, hoolitseksite te ka võimalikult palju oma vajaduste eest. Püüdke leida omale abiks elukaaslane või keegi sugulane või sõber, kes võimaldaks teil end välja magada, kes aitaks tube koristada ja süüa teha. Teie saaksite sel juhul tegeleda lapsega ning ei peaks muretsema majapidamistööde eest. Vähene magamine võib mõjutada emotsionaalset seisundit ning muuta ärevaks.
Psühholoogilise ärevuse vähendamiseks oleks väga hea, kui saaksite mõne spetsialistiga rääkida. Sünnitusjärgselt võib olla ka hormonaalne tasakaal kehas muutunud, mis võib samuti tekitada ärevust või ka depressiooni. Kuna teie laps on veel nii väike, siis on teil võimalus saada tasuta abi raseduskriisi nõustajatelt - http://www.rasedus.ee/noustamine/raseduskriisi_noustamine. Tasuta nõustamistelefon on 8002008 ning raseduskriisi nõustajad vastavad kõnedele iga päev kell 09.00-21.00. Helistamine nii lauatelefonilt kui mobiiltelefonilt on naistele ja nende lähedastele tasuta.
Kui teil on reaalne hirm eksmehe ähvardustega seose, siis soovitan ühendust võtta oma piirkonna lastekaitse või sotsiaaltöötajaga ning rääkida oma murest ning küsida, millised on reaalsed võimalused ning kas saate midagi ette võtta, et end turvaliselt tunda.
Kokkuvõttes soovitan teil leida võimalused, et teie enda vajadused saaksid võimalikult palju rahuldatud – uni, puhkus, suhtlemine jne. Kui teie vajadused saavad piisavalt rahuldatud, siis tekib võimalus, et ka emotsionaalne seisund paraneb. Kui te aga ei saa magada ärevuse tõttu, siis soovitan pöörduda nõustaja poole, kellega koos leida võimalikud lahendused ärevuse maandamiseks. Väikeste laste emad väärivad suurt toetust. Lapsele on väga oluline, et ema oleks piisavalt toetatud. Ärge unustage toetust küsida ka oma elukaaslaselt. Te ei ole kindlasti läbi kukkunud, isegi kui selline tunne tekib. Paljud väikeste laste emad võivad tunda end läbikukkununa, kuna vastutus on väga suur. Seetõttu ongi vaja leida abi teistelt inimestelt. Aitäh, et siia kirjutasite ja end väljendasite!