Tere!
Mul on mure 3 aasta ja 7 kuuse poja pärast. Üldiselt on ta kogu aeg olnud väikese unega, aga lasteaias ju peavad nii väikesed lõunaajal magama. Kuna lasteaiast on poiss pidanud väga palju haiguste tõttu juba puuduma, siis kodus olles ta veidigi tervemana pole nõus enam lõuna ajal voodissegi tulema (noorem poiss 1,9 aastane magab lõunaund). Tean seda, et lasteaiast nõutakse, et ka kodus oleks selline harjumus, et laps vähemalt pikutab mingi aja lõunaune ajal.
Olen püüdnud küll meelitada raamatute lugemisega ja muude preemiatega, aga sellest pole kasu. Tundub, et talle meeldib just sel ajal kui emme vennat magama sätib olla omaette toas ja avastada midagi põnevat- midagi keelatut ehk. Minu küsimus oleks järgmine: kas mul on õigus laps näiteks mõnest hüvest ilma jätta kui ta ei tule lõunaajal mingiks ajaks voodisse pikutama?
Tegelikult peab ta kodus olles ilusasti õhtuni vastu ka ilma päeval magamata. Siis on ta üleval jutti 13-14 tundi. Ainult vahepeal tundub, just siis kui oleme kusagil külas käinud või mujal, et ta on sest väsinud ja peaks ka päeval magama. Aga vabatahtlikult- ise ei avalda ta ka siis soovi lõunaunne minna, vaid seda on näha jonnituuridest ja muust provotseerivast käitumisest.
Ka ma ise tunnen, et tahaks päeval hetkegi omaette olla, aga kui tema on kogu aeg üleval, siis ei tule sellest eriti midagi välja. Praegu ongi olukord selline, et ütlen talle, et emme tahab nüüd omi asju ajada, sel ajal kui lastel on uneaeg ja siis ta mingi aeg ikka tegutseb omaette ka. Aga mures olen sellepärast, et lasteaias võivad peagi probleemid tulla, kui ta on harjunud mõttega, et keset päva on nii vahva üleval olla sel ajal kui teised magavad.
Oleksin tänulik, kui oskate mulle veidigi nõua anda!
Lõunauni ja sellel ajal lapse magama saamine on tuttav teema paljudele emadele. Teie poolt kirjeldatud olukord jätab tunde, et seoses lasteaiast puudumisega on lapse päevareziim muutunud. On täiesti normaalne, et haigusega muutub lapse päevarütm, mille taastamine võtab aega. Enamasti taastub see kõige paremini siis, kui laps hakkab taas regulaarselt lasteaias käima. Kindlasti ei saa unustada seda, et kodune ja lasteaia päevaplaan erinevad teineteisest päris palju. Esimene kõige suurem erinevus päevas on ärkamise aeg, lasteaeda minnes ärkavad lapsed oluliselt varem kui kodus olles. Siit tulebki sisse uneaja erinevus, mille tulemusena ei taha laps kodus lõunaund magada. Teine suur erinevus on liikumine ja õues käimine. Lasteaias käivad lapsed õues, kodus olles haigena ei käia õues, mille tulemusena ei ole laps piisavalt väsinud uinumiseks.
Teie kirjast jääb tunne, et teie lapse jaoks on oluline omaette olemise aeg, ilma väiksema vennata. Samuti on see aeg, kus ta saab olla ainult koos teiega. Seega on teie lapsel kaks olulist vajadust: olla vaikselt omaette või siis koos emmega. Täiesti mõistetav, et ka emad vajavad omaette olemise aega. Seega teie sõnum lapsele, et nüüd teeb emme oma asju on täiesti õige ja põhjendatud. Kindlasti tasub lapsele öelda, millal ja mis tingimustel olete temaga valmis taas tegutsema. Vastates teie küsimusele, et kas last on õige jätta teatud hüvedest ilma kuna ta ei pikuta? Karistamine magamise pärast ei ole hea mõte. Samas võib lapsega teha kokkuleppe, et ta saab lasteaiast koju jääda siis kui ta lõuna ajal on rahulikult oma voodis, kas siis raamatuid vaadates või miskit muud rahulikku voodis tehes. Sama kokkuleppe võib teha ka teiega koos tegutsemise suhtes. Väga sageli jäävad lapsed rahulikult voodis olles ka ise magama.
Ühtne päevarütm, nii kodus kui lasteaias on väga hea, samas ei ole seda alati võimalik teostada. Näiteks 5 eluaastast alates paljud lasteaia lapsed enam kodus ei maga aga lasteaias teevad nad seda kuni koolini välja. Kodus ja lasteaia on omad reeglid, mille erinevusest saavad laps väga hästi aru.
Kokkuvõttes vajab kindlasti sellises vanuses laps lõunaajal rahulikku aega, et rõõmsalt õhtuni üleval olla. Kodus võib laps sellel ajal olla rahulikult oma voodis raamatuid vaadates, kassetti kuulates või lihtsalt pikutades. Kõige olulisem on see, et lapsel oleks keset päeva vaiknetund, kus ei toimu aktiivset tegevust.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.