Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Kiitmine ja karistamine :: Ämm andis lapsele vitsa

ahastuses ema
Külaline
Postitatud 21.11.2005 kell 15:18
Ma täiesti endast väljas. Mu ämm andis lapsele vitsa ja seda selle pärast, et laps esimese korraga tema sõna ei kuulanud ning juhtus see, mida ämm hoiatas. (laps mängis ühe kalli keraamilise asjaga, ämm keelas, laps ei kuulanud ja asi läks katki)
Laps ise üliõnnetu - ta ei tahtnud ju, et katki läheb. Vanaema juttu polnud ta mänguhoos aga nii tõsiselt kuulanud. Ta ju põrandal mängis. Ta sai aru, et vanaemal kahju ja tunneb endal kohutavat süüd nagu üks 5a seda tunda saab.
Ämm aga helistas mulle pärast seda ja käskis laps koju viia, et tal ikka nii peen kodu, et seal ei saa last hoida. Kõne taustaks oli lapse nutt ja vabandussõnad.
Muidugi tõin ma lapse ära, aga olen nüüd mures, sest laps on oma toas, süüa ei taha, nutab ja on üldse üliõnnetu. Olen proovinud teda lohutada, vahepeal nagu "ärkab", aga kui omaette mängima hakkab, on jälle pisarad põskedel.
Mida teha...kodus pole kunagi keegi isegi mitte vastu näppe andnud. Tegu sellise hea lapsega, kes on vaikne ja rahulik ning väga südamlik ja hellake.
Meest ka kätte ei saa praegu, ta välismaal komandeeringus Crying or Very sad
ahastuses ema
Külaline
Postitatud 21.11.2005 kell 15:25
laps on siis tüdruk ja probleem on veel ämmaga. Ta arvab, et tegi kõik õigesti....kuidas olukord lahendada...lapsega ja ämmaga ka
Rina
Külaline
Postitatud 22.11.2005 kell 15:06
Lastel ju ikka juhtub õnnetusi!!!!!!! Ämm nagu ise ei saanud aru, et ta midagi valesti tegi?
Lapse jaoks kindlasti suur shok. Püüa teda lohutada ja rääkida talle, et vanaema kaotas enesevalitsuse jne. Laps ei tohiks jääda hirmu tundma või tundma mingit põhjatut süütunnet. Ma vist ei viiks enam kunagi sellise ämma juurde oma last!
Vaike Kumari
Koolipsühholoog, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 23.11.2005 kell 20:36
Olukord on lapse ( ja ka teie) jaoks raske. Te pole varem sellise olukorraga kokku puutunud. Nüüd on teie ülesanne taastada lapse usaldus maailma vastu. Kuigi kirja kirjutamisest on möödunud juba paar päeva ja olukord ilmselt kirjas kirjeldatust erinev, lähtun sellest. Oluline on olla lapse juures ja kuulata teda aktiivselt , et aidata tal oma tunnetega toime tulla. Püüdke tema tundeid ära aimata ja neid tagasi peegeldada. "Ma saan aru, et oled väga, väga õnnetu, et vanaema .... katki läks." Oluline on pakkuda kehalist kontakti, võtta sülle või paitada, hoida ümbert kinni. Laske lapsel nutta, kui ta tahab ja jälle peegeldage tundeid. Seda niikaua, kuni laps on rahunenud. Julgustage last kõikidest oma tunnetest ja mõtetest rääkima. Kui laps ei soovi suhelda või tundub, et teda ikka veel miski vaevab, siis seda talle öelgegi. "Ma näen, et sa oled nii kurb ja vaikne ning mulle tundub, et sa muretsed ikka selle purunenud ... pärast." Kas laps edaspidi vanaema juurde läheb, see jätke lapse otsustada. Kui laps ikka minna ei taha, siis pole õige teda sinna ei meelitada ega kuidagi teisiti viia. Oodake, kuni ämm ise teiega ühendust võtab ja väljendage siis rahulikult, kuid kindlalt, oma seisukohta. Andke üks mina teade. Ma olen ( tunne, mida tunnete), et sa lapsele vitsa andsid, sest mina tahan oma last kasvatada armastuse ja sõnadega. Võimalik, et ämmalgi tekivad aja jooksul erinevad tunded. Kui esialgu kahjutunne purunenud asja pärast varjutas kõik muu, siis võib olla ta nüüd juba kahetseb oma tegu. Kindlasti tasub ka teda kuulata, sest ta on ju teie lapse vanaema. Pakkuge oma lapsele turvatunnet ja armastust ning uskuge, et maailm saab taas kauniks.
Kas see vastus oli abistav?
evelin
Külaline
Postitatud 07.01.2006 kell 01:12
aitäh Vaike selle selgituse eest siin, ja ülse aitäh perekeskuse koolitajatele kes pakuvad siin hüva nõu. Mind on nende lugemine toetanud ja aidanud oma probleemide lahendamistele kaasa, samuti vaatevinklit ja suhtumist muuta. Üldse võiks selline õpetus olla rohkem kättesaadavam , leian et see on lausa hädavajalik. Näiteks riik võiks toetada, sest koolituse tasu paneb ikka mõtlema.
uhhuu
Külaline
Postitatud 01.06.2013 kell 22:16
Millegi pärast ei maini pr. Kumari, et viisakas oleks vanaemale ka kinni maksta asi, mille Teie laps ära lõhkus või seda vähemalt pakkuda. Pahandust tegi ju siiski laps, mitte vanaema, eks?
liki
Külaline
Postitatud 07.06.2013 kell 15:04
mu arust suur vahe, kas vanaema lubas asjaga mängida - kuna on kirjas, et esmalt hoiatas last, siis ju ta nägi, et mängib. seega kui lasi edasi mängida, siis ma leian, et pole vaja kinni maksta - sellisel juhul ta teadis, millega riskib ja riskis edasi. aga kui ta võttis asja lapsel käest ja laps uuesti seda puutuma läks, siis leian, et tuleks kinni maksta, olgu ämma kodu, aga võõras kodus lõhkumas ei käida. vitsa ma ei poolda, kuid lapsele ei tohiks ka selgeks teha, et vanaema on lausa paha.. vanaema kaitses oma kodurahu. ei poolda ka, et laps võib ulguda nutta, kuna niinii kiusati teda ikka - see on enesehaletsuse nutt ja abi see ei too.

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!