Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Kiitmine ja karistamine :: Koristamine

Signe
Külaline
Postitatud 21.09.2005 kell 10:33
Kuidas panna poiss (11a) oma tuba koristama? Kui ma umbes nädal aega olen talle peale käinud, siis ta liigutab ennast. Küll ma koristan, jah ma teen seda. Tuba pole ju üldse sassis, las ta olla on põhlised kommentaarid. Kõik riided vedelevad tal maas ja seal kus juhtub käkras. Mul läheb iga kord närv mustaks kui ma tema tuppa lähen...brrrr...
Piret
Külaline
Postitatud 21.09.2005 kell 11:30
Ka meil on koristamine pidevalt teemaks. 5a ja 7a mängivad kogu aeg suures toas ja jätavad siis kõik asjad laiali. Minu jutt mõjub umbes 5 minutiks. Vahepeal isegi keelasin suures toas mängimise üldse ära. See ei muutnud aga eriti midagi järgmisel korral jälle kõik asjad laiali.
Käpik
Külaline
Postitatud 22.09.2005 kell 13:44
See igapäevane nähtus ka meil. Nii kui ühest otsast lõpetan koristamise, siis teisest otsast tuleb uuesti alustada. Mees ka tatsab jalanõudega läbi toa just siis kui olen lõpetanud koristamise. Nagu võitleks tuuleveskitega.
Ene Raudla
Kliiniline lapsepsühholoog, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 25.09.2005 kell 13:08

Tere!
Koristamise teema kerkib sageli üles ka perekoolitustes. Vanemad soovivad, et nende lapse tuba oleks korras nii nagu nemad seda tahavad. Lapsi endid aga ei häiri segamini tuba absoluutselt. Nemad tahavad valida aja koristamiseks ise. Neil on lihtsalt palju muud tegemist ja koristamine ei ole sugugi tähtsuselt esmaste valikute hulgast. Seega lapse koristamata tuba on tegelikult vanema probleem ja tema peab sellele probleemile vastu astuma. Vanem ärritub, kui näeb korrastamata tuba. Kolmeosalise mina-sõnumi abil kirjeldab vanem teda ärritavat olukorda, millise tunde see olukord temas tekitab ja miks segamini tuba talle siis ikkagi nii oluline on. Sellisel viisil saadud teated vanematelt aitavad lapsel aru saada, miks vanem koristamist nii väga nõuab. Koos lapsega arutatakse läbi, mida siis teha, et vanemat ärritavat olukorda rohkem ei tekiks. Oluline on siinjuures see, et vanem ja laps mõlemad oleksid leitud lahendusega rahul.
Konfliktis võivad olla lapse ja vanema väärtused, kus üks osapool väärtustab korda, teine mitte. Siis on vajalik väärtusi hakata ümber kujundama. Ikkagi on peamine ka siinjuures see, et suhted vanema ja lapse vahel ei kannataks. Vahel on vaja, et vanem hakkaks ise oma väärtusi korrigeerima.
Tuleb lihtsalt leppida, et kõike pole võimalik muuta.
Kui kodus valitseb harjumus koristada ja väärtustakase puhtust ja korda, siis uskuge- küll valib selle väärtuse ka Teie laps.
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!