Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Kiitmine ja karistamine :: laps ei kuula...

eeva
Külaline
Postitatud 23.02.2007 kell 14:24
Tere!Minul on selline mure-tegelikult lausa paanika.Laps kolmene-sellises vanuses laps juba peaks kuulama sõna-nt.peale mängu asjad enda järelt koristada vms.Algul palun teda(mitu korda)siis hakkab juba jonnima et tema ei saa jne.Ühesõnaga-ta ei allu absoluutselt palumistele,käsklustele ega korrale.Kas ma siis tõesti ei suuda oma last õieti kasvatada,andke palun nõu kuidas käituda oma kolme aastasega...
Aet
Külaline
Postitatud 24.02.2007 kell 12:41
mina olen oma 5,5 aastasega samasuguse probleemi ees tihtipoeale. meil see vahe ainult, et mul tüdruk ei hakka jonnima ega karjuma, vaid lihtsalt jookseb mööda tube ringi, lõbu laialt ja ei korista. ühe nipina olen kasutanud kommimeetodit, mis on ka hästi töötanud. kui on vaja asjad koku korjata, siis panen kommi talle kusagile nähtavale kohale ootama. kui paar korda olen talle koristamist meelde tuletanud ja soovitud asja ikka ei järgne, siis korjan asjad kähku kokku ja söön kommi tema nähes ära. esimesed korrad vaatas mind ikka suu lahti ja tõeliselt imestunult. aga peagi sai asi selgeks. samamoodi sain ka õhtuse magamamineku kontrolli alla.
Angela Jakobson
Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 28.02.2007 kell 10:29
Laps kasutab enda jaoks käepäraseid vahendeid väljendades oma rahulolematust. Eks täiskasvanutelgi ole ülesandeid, kohustusi, millest püütakse mõnikord kuidagi vabaneda, edasilükata, näidata oma vastumeelsust – erinevatel inimestel on selle tarvis erinevad strateegiad. Lastel on variante lähtuvalt vähesest kogemusest ja keelelisest arengust mõnevõrra vähem.
Strateegiaid jonni vastu võitlemiseks on mitmeid. Olulisim on see, et te oma nõudmistes oleksite järjekindel ja ei annaks lapse jonnile kinnitust. Kui laps saab kogemuse, et vanema korraldust saab jätta täitmata tugevat vastupanu ülesnäidates (keeldumine, jonn, põhjendused), siis kujunebki sellest püsiv käitumismall. Kui laps jonnib ja ei
kuula teie korraldusi, siis jätke ta mõneks ajaks tähelepanuta. Samas ärge laske uuel tegevusel enne alata, kui korraldus on täidetud. Võite pakkuda ka oma abi “Paneme koos asjad ära, ma aitan sind” – nii aitate alustada tegevust. Tegevuse algatamine on lastele tihti raske.
Kui laps ei võta teie abipakkumist vastu, siis eemalduge kuid jääge oma korralduse osas kindlameelseks ja rahulikuks. Edasine tegevus (teleka vaatamine, söömine, külla minek jms) ei saa toimuda enne kui korraldus on täidetud.
Järjepidevust ja kannatlikust Teile.
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!