Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Tööelu :: Kuidas ära elada, kui emapalk varsti lõppeb...

muretsev pereema
Külaline
Postitatud 18.07.2013 kell 13:15
Viimasel ajal olen väga mures, mis saab minu perest, kui emapalk sügisest lõppeb ja pere eelarve on äkitselt mitu korda väiksem.

Tööle minna ei saa, kuna lapsele lasteaiakohta sel sügisel ei õnnestunud saada ja last pole kusagile hoiule anda (tasulised hoidjad, eralasteaiad jms hoiukohad) ega tuttavale/sugulasele hoida jätta, kuna seesugune toetajasgrupp puudub.

Pere eelarve on hetkel umbes 1600€, aga paari kuu pärast peame hakkama saama 400€-ga - mina, mu abikaasa, meie laps ja üle nädala ka abikaasa eelkooliealine laps, kes elab muidu oma ema juures. See on suur muutus, igas mõttes muutub elukorraldus kõigi jaoks.

Ma tunnen, et minu mees ei muretse üldse ja kogu organiseerimine on jäänud minu õlgadele. See tekitab mulle suurt muret ja pinget, kuidas ma küll kõigega toime tulen?

Autot meil pole ja ühistransport on Tallinnas õnneks tasuta. Õnneks elame korteris, mille eest üüri maksma ei pea, kuid kunagi ei tea, millal öeldakse, et peame siit lahkuma. Olen kõrvale pannud ootamatuteks olukordadeks 2000€, aga sealt ei tahaks ma midagi niisama võtta, vaid ainult ootamatu hambaravi, haiguse vms jaoks hädaolukorras.

Olen kuulnud, et Tallinna linnalt ja riigilt saab taotleda mingisugust nn koduse lapse toetust, uurin selle kohta. Lähiajal pean hakkama mõtlema, milliseid hoidiseid talveks teha. Pean hakkama vaatama lastele talveriideid ja jalanõusid.

Ei mingit suvepuhkuse nautimist, ainult üks muretsemine...

Mida ma tegema peaks? Kuidas ette valmistada eelarvet, et ära elada? Mis toetusi saab taotleda? Kuidas ette valmistada oma peret ja selgitada neile, et peagi ootavad ees kodused talveõhtud, ei mingit väljas söömist, lõbustusi, mänguasju jne?
Auli Kõnnussaar
Psühholoog, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 22.07.2013 kell 12:38
Olete mures oma pere lähituleviku pärast. Otsite võimalikke lahendusi, kuidas toime tulla madalama sissetulekuga. Seoses emapalga lõppemisega ootab teid ees muutus ning te ei kujuta veel ette, kuidas saate selle muutusega hakkama. On loomulik, et iga muutus tekitab stressi. Seega on täiesti loogiline, et tunnete muret ja otsite lahendusi.

Kirjutate, et teie mees ei muretse üldse, kuid teie tunnete suurt pinget. Kas olete oma mehega rääkinud, mis temale turvatunnet pakub. Kuidas tema mõtleb sügisest ja talvest? Kuidas tema näeb teie lähitulevikku ja pere toimetulekut. Mis aitab temal olla rahulikum? Ehk on temal mõni hea idee, mis teie perekonda toetab? Teineteise põhjalik kuulamine võib anda uusi ideid, muuta vaatenurka, luua suuremat vastastikust mõistmist ja tõsta turvatunnet, et te ei ole seda keerulist muutust üksi läbimas.

Ütlete, et teil puudub toetajate grupp, kes last oleks valmis hoidma. On tõesti suur kingitus, kui noorel perel on sugulaste võrgustik, kes saavad ja tahavad abistada lapsehoidmisel ja muul viisil. Väikeste lastega perele on sotsiaalne võrgustik väga oluline. Õnneks on võimalik otsida ja ise luua vastastikku abistavaid suhteid. Hea kui on mõned tuttavad ja sõbrad, kellega saab vahel oma muredest rääkida. Rääkimise käigus võib nii mõnigi uus idee tekkida. Lisaks tasub otsida ka tuttavaid, kellega vastastikku lapsi hoida. Oluline on ka mõnel õhtul ainult oma mehega koos olla ja astuda välja tavapärasest rutiinist, et anda paarisuhtele ruumi ja energiat. Kui paarisuhe on toidetud, siis on kergem ka ühiseid plaane kogu perele luua.

Saan aru, et kardate, et kui välised lõbustused ära jäävad, et siis kannatab kogu pere. Loobumine harjumuspärasest tundubki hirmutav ja tundmatusse astumine samuti. Teie kirjast jääb mulje, et peate väga oluliseks oma perekonda ja kõikide heaolu. Võite koos arutada, mis võiks olla need tegevused, mida oleks kõigil tore koos teha (ka kodus). Päris lõbus võib olla sellise nimekirja koostamine, kus on kirjas kõik need tegevused, mida on tore koos teha ja mis ei nõua erilisi väljaminekuid. Nimekirja võiksite juba praegu koostada, et siis kui igav hakkab, saate sealt midagi huvitavat valida. Nimekiri toredatest tegevustest võib olla seina peal ning sellele võib alati lisada uusi tegevusi.

Kirjutasite, et teil on plaan uurida võimalike toetuste kohta Tallinna linnas, plaanite hoidiseid teha ja muul viisil valmistuda sissetuleku vähenemiseks. Arvan, et selline tegutsemine ongi väga oluline. Järjekindel uurimine ja võimaluste otsimine toob kindlasti rohkem kasu, kui üksi muretsemine. Loodan, et teie uurimine ja lahenduste otsimine kannab vilja. Kindlasti on palju noori peresid, kes oleksid tänulikud, kui jagate ühel päeval oma kogemusi, kuidas keerulised ajad üle elasite. Samuti soovin, et kohtuksite peredega, kes saavad teile praegusel hetkel häid ideid jagada. Kõige olulisem on suhelda ja mitte oma murega üksi jääda. Ka siia kirjutamine oli samm tegutsemise ja mitte üksi muretsemise suunas. Loodan, et jõuate koos mehega just nende valikute juurde, mis teid kõige rohkem toetavad!

3 lugejat arvavad, et see vastus ei olnud abistav.

Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (3)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!