Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Tööelu :: kuidas säilitada motivatsiooni ja oskusi pikaajalise töötuna ?

Tiiu
Külaline
Postitatud 13.04.2010 kell 14:04
Kuidas säilitada motivatsiooni, ja positiivset enesehinnangut kui pidevalt tuleb tööandjatelt eitavaid vastuseid?

Kuidas suuta endasse uskuda kui selleks ei ole enam ühtegi faktilist aluspinda? (et olengi tubli ja andekas ja tark)

Kuidas saada välja emotsionaalsest nõiaringist : enesehinnang-emotsionaalne söömine-töötus- enesehinnang- motivatsioon?

Rahaliselt ei saa lubada endale hetkel toetav-arendavaid koolitusi, et mõtteid mujale saada. Olen lihtsalt kodus, söön ja kurvastan ja loen tööandjate eitavaid vastuseid.
Meelike Saarna
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 13.04.2010 kell 16:23
Esimene asi, mis aitab säilitada motivatsiooni, on selle usu igakülgne toetamine iseendas, et see, kes juhib minu elu, olen MINA. Vaatamata kujunenud olukorrale, mis ilmselgelt on ajutine, on väga oluline tegeleda oma uskumustega iseenda ja oma elu kohta. Kuigi tööandja võib praegu ja veel mõnda aega öelda „ei“, olete teie ise see, kes ütleb endale „jaa“.
Mis selle JAA sisse kuulub?
1. Looge ise oma päevadele kindel struktuur. Tõuske kindlal ajal ja täitke oma päev erinevate tegevustega (söön, loen, koon, õmblen, jalutan mere äärde ja tagasi, helistan sõbrannale, teen köögikapid korda, istun online’is, vaatan telekat, lähen raamatukokku, riisun aias jne). Seesugune planeerimine võib tunduda imelik, kuid on äärmiselt oluline hoida end tegutsemas.
2. Otsige endale mõni tegevus, mis ei pruugi niivõrd raha sisse tuua, kuivõrd lisada tunnet, et olete kellelgi vajalik: pakkuge end appi vanainimest hooldama/aitama, sõbranna lapsi hoidma, mõne vabatahtlike organisatsiooni juurde toimetama, tehke oma kätega midagi, millega saate teistele rõõmu valmistada jms. Miski ei täida oma tassi nii hästi, kui teiste tasside täitmine.
3. Tegelege teadlikult oma uskumustega. Nimetan mõnda edasiaitavat uskumust: vastutan iseenda ja oma tegemiste eest. Talun seda, et kõik ei lähe hästi. Võin olla paindlik, võin muutuda, võin proovida. Võin eksida ja uuesti proovida.
Motivatsiooniprobleemid ka üldisemalt on ikka seotud heitliku enesejuhtimise ja ebaühtlase koormusega, samuti monotoonsuse (äravahetamiseni sarnased päevad ja tegevused) ja infopuudusega (kas teate, mida teevad, kuidas elavad teie saatusekaaslased?).
Kui juba mõnegi minu nimetatud asja fookusesse võtate, on minu usk küll, et teil hakkab paremini minema.
Ka on mul raske uskuda, et teil pole võimalik leida ühtegi fakti selle kohta, et olete tubli, andekas ja tark. Olukord, milles olete, on tõesti negatiivsete mõtete tulva tekitav – ja seesuguseid ennastmadaldavaid mõtteid mõtleb inimene ikka siis, kui olukord on keerukas või kriisilaadne. Selles olukorras on hästi oluline õppida kontrollima ja suunama oma mõtteid. Võiksite proovida – alati, kui tuleb mõte iseendast kui rumalast, laisast ja andetust, küsige endalt: kus on faktid? Mis seda tõestab? Mis tõestab näiteks, et olen saamatu? Kindlasti leiate selle kohta fakte. Kuid mis tõestab, et te saamatu ei ole? Kui mitte muud, siis igal juhul on sel moel võimalik negatiivse ja positiivse kontod tasakaalustada.
Halvas olukorras tulevad paremini toime need, kes oskavad tekitada nn positiivset nihet – see tähendab selle ülesleidmist, mis on hästi ning sellele toetumist.
Raamatest soovitan lugeda Seligmani „Ehe õnn“ (ilmunud Pilgrimis 200Cool ja Covey „Väga efektiivse inimese 7 harjumust“ (Ilo 200Cool. Kriisid kuuluvad elu juurde. Kui neist läbi nügime, oleme tugevamad ja kogemuse võrra rikkamad. Muuseas, milline oli eelmine raske olukord teie elus? Kuidas sellest välja tulite? Ka sealt võib olla paljugi õppida.
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!