Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Noortefoorum :: kas see on normaalne???

www
Külaline
Postitatud 03.05.2015 kell 21:09
KAS see on normaalne et laps mängib barbie ja ken-iga seksuaal vahekorda???
Marge Vainre
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 04.05.2015 kell 19:41
Kuigi teie mure on mõistetav, on raske sellele üheselt vastata. Ühest küljest on täiesti normaalne, et lapsed tunnevad huvi seksi vastu, teisest küljest pole ju selge, milline tähenduse sellel mängul lapsele on. Kas vaid kusagilt nähtu ajendil kopeerimine, uudishimu ilming või midagi muud. Ükski laps pole kaitstud meediast, TV-st , teiste juttudest ja mujalt saadud info vastu, samuti kellegi poolt väärkohtlemise vastu. Usun, et lapse mäng ei viitagi millegi muule, kui vaid loomulikule huvile ja kuskilt nähtu jäljendamisele. Lapsed on juba sünnilt seksuaalsed ja uudishimulikud, aga ka mõjutatavad. See on normaalne. Kas lapse mäng viitab aga ka mõnele probleemile, üleelatule, sellest saaks aimu, kui temaga sel teemal rääkida ja kindlasti sõbralikul toonil. Püüdke igal juhul vältida selle mängu ärakeelamist või lapse halvustamist. Pigem arutlege selle üle, mida tema arvates Barbie ja Ken teevad, kus ta veel on näinud sarnaseid tegevusi, mis tema arvates üldse seksimine on jne.
Kunagi pole liiga vara neil teemadel rääkida, kui laps juba huvi näitab. Vastake kindlasti ka tema küsimustele heatahtlikult ja keerutamata, kuid just nii palju nagu ta vastavalt oma vanusele küsida oskab. Laps ei vajagi üksikasju ja tema küsimused ja jutud näitavadki, milleks ta valmis on. Tähtis on ju see, et seks ei saaks tema jaoks ka negatiivset tähendust, kui miski hirmus ja keelatud halb asi. Võtke esialgu asju nii, et tema mäng on märk, et aeg on anda seletusi seksi teemal ja parim ju on, kui seda teete teie.
Kõige olulisem on alati, aga murettekitavates olukordades eriti, et lapsel säiliks julgus küsida ja kindlustunne, et ükski mure ega jututeema ei ole tabu ja et tema endaga ei ole midagi valesti. Hoidke lapsega head ja avatud kontakti, see on igal juhul vajalik, nii muretutel kui muredega aegadel.
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!