Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Noortefoorum :: Tunnen, et teen kõike valesti

C
Külaline
Postitatud 05.11.2014 kell 15:18
Tere, olen 15 aastane tüdruk.
Tunnen, et igakord kui midagi ütlen või teen on see vale. Nt käin trennis, treener küsis midagi ja ma vastasin. Kohe pärast seda tundus mulle, et ma tegin midagi valesti, et poleks pidanud vastama. Ma küll kuskil alateadvuses tean, et see ei olnud vale, aga tunnen ennast nii halvasti. On ka olnud teisi sarnaseid juhtumeid ja ma lähen koju ja mõtlen sellele veel mitu päeva, analüüsin selle oma peas läbi mitu korda kuni lõpuks kas tuleb uus selline olukord või ma suudan selle unustada või selgeks teha, et vahet pole, ma ei teinud midagi valesti. Nii on raske elada, kui ma kahtlen oma sõnu koguaeg, tahaksin elada oma elu ja muretseda reaalsete asjade eest nagu kool. Palun aidake mul sellisest tundest üle saada.
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 05.11.2014 kell 22:51
Kahtled pidevalt, kas Sinu poolt öeldu oli ikka õige või kohane ning see segab juba Sinu igapäevast elu ja toimetulekut.
Oled vanuses, kus muutusi Sinus toimub nii palju ja intensiivselt, et selle kõigega toimetulek võib aegajalt olla tõeliseks väljakutseks. Seetõttu võivad tekkida hirmud, foobiad, sundkäitumised, depressiivsus. Normaalne on kurbus- ja üksildustunne, meeleolu kõikumine.
Sina tunned end ebakindlana teiste inimestega suheldes ning kirjeldusest võib aduda, et tunned end ebakindlana. Enesekindlus on osa iga inimese mina-pildist ja see ei ole midagi sellist, et -ühel-on-aga -teisel-ei-ole. Enesekindlust saab arendada ja kui tunned, et see teema ka Sind puudutab, võib alljärgnev info olla Sulle toeks.

Rob Yeung kirjeldab oma raamatus “Enesekindlus. Kunst saada seda, mida sa tahad.” (Tänapäev 2010), kuidas kasvatada oma enesekindlust. Järgnevalt mõned võimalused - näiteks aitavad enesekindlust ergutada suutlikkust kinnitavad mõtted ehk positiivne enesesisendus. Kirjuta paberile need, mis sulle antud hetkel kõige olulisemad on ja korda neid regulaarselt (“Lase käia, sa suudad seda!” ; “Jään endale kindlaks!” ; “Ma olen seda varem teinud ja võin uuesti teha!”; “Ma saan hakkama kõigega, millele keskendun!”). Pane paber positiivsete enesesisendustega nähtavale kohale, kasvõi voodi kõrvale lauale, vannituppa peegli kohale jne., et nad oleksid pidevalt silma ees ja suunaksid Sind neid kordama.
Teiseks- ole enda parim sõber. Kui märkad oma peas end vähendavaid mõtteid ("Jälle ütlesin midagi valesti!..."), siis kujutle, mida Sa ütleksid selles situatsioonis oma heale sõbrale. Kindlasti ei oleks Sa oma sõbra vastu nii karm, kui iseenda vastu praegu oma mõtetes.
Kolmandaks- arenda optimismitunnet. Kirjuta igal õhtul üles 3 asja, mille eest tänulik oled (nt. päeva jooksul toimunud sündmused, enda iseloomujooned, suhted vms., mis Sulle rõõmu teevad). Lisaks märgi nende asjade juurde miks see juhtus ehk kuidas Sina aitasid seda positiivset enda elus esile kutsuda.
Neljandaks- leia üles oma jõuallikad ja kasuta neid. Sinu jõuallikateks võivad olla positiivsed sõbrad, kes Su meeleolu aitavad tõsta; spordi tegemine; looduses viibimine; hea muusika kuulamine vms. Loo endale võimalusi meelepärasteks tegevusteks, sellega annad endale sõnumi, et hoolid oma heaolust ja õnnest.

Kui vajad kedagi, kellele saaksid oma murest pikemalt ja põhjalikumalt rääkida, ning keda võiksid usaldada, siis soovitan pöörduda oma kooli psühholoogi vastuvõtule.
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!