Tere, olen 15-aastane tüdruk.
Juba mõnda aega on mind vaevanud tõsine söömisvajadus. Ma olen end isegi näljutada üritanud paar korda, sest ei tea enam mida teha, olen vastu pidanud 1-2 päeva ainult veega ja siis kohe uuesti õgima hakanud. Olen ka endale näpud kurku lükanud kui tunnen, et kõht on liiga täis. Ma tean, et see kõik on vale, aga mu mõistus ei kuula iseennast. Vahepeal sõin paar päeva ainult tatart, sest see on tervislik ja kõhtutäitev, aga see lõppes ruttu. Meie peres ei toituta tervislikult, pidevalt koogid ja kommid kodu või friikartulid ahjus. Olen mitu korda emale öelnud, et hakkame tervislikult toituma, aga ta ei kuula ainult jamab, et kõike võib süüa väikestes kogustes ja see on küll õige enamjaolt, aga krõpse jms ei tohiks juüldse süüa. Ei tea enam mida teha. Söön igal võimalusel, ükskõik kui täis mu kõht on või kui palju ma süümekaid tunnen ja tean, et teen valesti, aga ei suuda lõpetada. Teen palju sporti ja seetõttu ei tule ka kaalu eriti juurde, sest enamuse kulutan kohe ära, aga siiski olen märganud, et paari kuuga on tulnud liiga palju juurde ja lähen ülekaalulisuse piirile. Tunnen end enda kehas ebamugavalt, kannan laiu särke ja üritan võimalikult palju oma pekki varjata. Niigi madal enesehinnang langeb ka igapäevaga aina rohkem, nii söömise tõttu kui ka muude probleemide tõttu. Ei taha enam olla kurb, sest ei suuda ennast kontrollida ja oma mõtteid ja ihasid kontrolli all hoida Olen päris palju uurinud erinevate ülesöömishaiguste kohta, paljud sümptomid on täppi läinud, aga ma ei saa ennast ju diagnoosida toitumishäirega.
Palun aidake mul ennast muuta, et ma ei peaks end halvasti tundma enam. Tahan muretseda õigete probleemida pärast nagu kool vms. Tahan sellest üle saada ja tervislikult toituda.
Oled kurb ja segaduses, sinu elu keerleb vaid toitumise teema ümber ning soovid abi, et taas end hästi tunda.
Kirjutad, et oled lugenud ja ennast kurssi viinud söömishäiretega, kindlasti oled ka koolis kokku puutunud tervisliku toitumise temaatikaga, ning sinu mõnda aega kestnud suurenenud söömisvajadus - on kokku moodustanud segadusttekitava kompoti.
Tunnustan sinu otsust abi otsida, see näitab, et oled vastutustundlik noor neiu, kes soovib oma ellu muutust!
Teismeiga ei ole kerge, - toime tuleb tulla erinevate muutustega (emotsionaalsed, psühholoogilised, füsioloogilised) iseendas ning nõudmistega koolis, kodus, sõpradega, trennis, aga ka ühiskonnas laiemalt.
Kõik see tekitab pingeid, stressi ning kuidas keegi meist oma stressiga toime tuleb, on individuaalne. On tõhusamaid viise (eneseregulatsioonivõtted, korras inimsuhted, jne.), ja tõhusaid, kuid ebaefektiivseid (mõnuained, ülesöömine jne.).
Tõded ise, et oled madala enesehinnnanguga, ei tunne end oma kehas hästi ning muresid on veel... - on üpris tõenäoline, et sinu söömasööstud, näljutamine ja toidu väljaoksendamine on nende kõigega otseses seoses.
Seetõttu soovitan tutvuda noorte vaimse tervise portaaliga peaasi.ee, seal on omaette alamkategooria- söömishäired, kustkohast leiad infot ning lehelt saab otse saata meili oma ala spetsialistile. Vaata lähemalt: http://peaasi.ee/soomishaired/
Samal lehel on viide söömishäirete foorumisse: foorum.eriline.ee
Kindlasti võiksid oma murest rääkida oma vanematega, koos nendega on võimalus sinu probleemi lahendada süsteemselt.
Kirjutad, et sinu põhimõtted erinevad vanemate arusaamisest tervislikust toitumisest ning kuna enamasti on toitumisprobleemide taga sügavamad teemad, psühholoogilised probleemid- mis vaid väljenduvad toitumishäiretes, soovitan küll abi otsida.
Lisan siia kahe pereterapeudi kontaktid, kes tegelevad just noorte ja söömisprobleemidega: Jelena Põldsam, kliiniline psühholoog-psühhoterapeut- laste, noorukite ja täiskasvanute söömishäired
Ambromed kliinik, Tartu www.ambromed.ee , tel. 7451175
Kiira Järv, kliiniline psühholoog-psühhoterapeut, pere- ja paariteraapia
laste ja noorukite probleemid. Perekonsultatsioonid OÜ, Tartu, Tallinn www.perekonsultatsioonid.ee kiira at perekonsultatsioonid dot ee, tel. 5219240
Kui murele sealt abi ei saa, võid koos perega pöörduda Tartu või Tallinna söömishäirete keskustesse. Lisan kontaktid: SA TÜK Psühhiaatriakliinikust Raja 31, Tartus. Abi annavad söömishäirete keskus ja lasteosakond.
Tallinna Lastehaigla Söömishäirete ravi meeskond- dr. Ere Vasli, psühhiaater ere dot vasli at lastehaigla dot ee
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.