Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Muu :: Suhtlemistõkked

Jaanika
Külaline
Postitatud 04.02.2008 kell 16:07
Vestluspartneriga on vaja rääkida olulisest probleemist. Suhtlemise aeg on piiratud - 20min.

* Mina räägin lühidalt enda probleemist
* Tema katkestab mind ja räägib lahenudsest (mulle jääb arusaamatuks kas ta kuulis ja sai minu jutust aru)
* Peale kuulamise tahan infot seedida ja esitada täpsustavaid küsimusi, aga ma ei saa
* Vestluspartner ajab jutu kõrvale (ma ei tea kas sihilikult)
* Mina satun segadusse ja lähen TAHTMATULT uue teemaga kaasa
* Satun segadusse, lõpetan kontakti.

Minu küsimused jäävad vastuseta. Vestluspartnerile jääb mulje, et tema on minu küsimustele igati vastanud.

Kas olukorrale on lahendust? Mida saan teha, et ei satuks ISE segadusse? Kuidas vältida uue teemaga kaasa minemist?

Igakord luban endale, et ei lähe uue teemaga kaasa, aga ALATI avastan end mingilt ebaoluliselt vestluselt. Lahendus, mida vestluspartner pakkus jääb mulle arusaamatuks – arusaamiseks on mul vaja aega et saadud infot seedida, aga seda mulle ei jää. Satun segadusse kohe, kui minu mõte katkestatakse uue teemaga ja ma ei suuda enam algset vestlust mälus taastada.
Kadri Järv-Mändoja
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 06.02.2008 kell 13:09
Tere Jaanika!
Tihti on vestluspartnerid ise nii ärevad või kärsitud, et ei märka teist inimest ära kuulata. Nii saan ka Teie kirjas aru, et probleem, mida soovite lahendada, on Teil, mitte vestluspartneril. Tema aga kasutab juhust ja liigub mingi oma teemaga edasi ja nii jääb Teie probleem lahenduseta.

Ise olen sellises olukorras saanud abi kehtestavast mina-sõnumist. Olen öelnud otse "Mulle ei sobi, kui minu jutule vahele segatakse. Mul läheb mõte sassi. Palun luba mul lõpetada". Selleks, et vestlus ei liiguks ära muudele teemadele, olen endale vahel isegi paberile kirja pannud eesmärgi, mida ma selle jutuajamisega saavutada soovin või siis küsimuse, millele loodan vastust saada. Nii on kergem oma teemas püsida. Kui märkate, et jutt ikka kõrvale kaldub, siis tuleks kohe teema juurde tagasi tulla ja öelda näiteks "Need on huvitavad mõtted/olulised teemad, aga ma lähen nüüd ikka oma algse küsimuse juurde tagasi."

Ei maksa karta ka välja öelda vajadust asju veidi seedida. "Ma pean nüüd hetke selle üle mõtlema ja siis ma ilmselt soovin veel üht-teist täpsustada".

Või kui jäi midagi ebaselgeks siis öeldagi "Oot, kas ma sain sinust õigesti aru, et..." või "Nüüd ma ei saanud aru. Kas sa palun täpsustaksid".

Sageli läheme teise teemadega kaasa ka seetõttu, et ei taha näiteks teist pahandada või ise rumalana tunduda (sellisena, kes ühte asja mitu korda küsib). Sellised mõtted võivad palju ärevust tekitada ja nii ongi päris keeruline sellise tormaka vestluspartneriga hakkama saada. Kuid harjutamine viib sihile. Peamine on endale selgeks teha, et see jutt on MINU jaoks oluline. Tema muredega võime hiljem tegeleda. Mina tahan aga praegu saada vastust OMA küsimusele.

Palju jõudu!
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (3)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!