Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Muu :: Otsustusvõimetu

Otsustusvõimetu
Külaline
Postitatud 21.04.2016 kell 22:00
Tere,
Loidan et oma pisimurega ei võta Teilt palju aega. Ei tea kuidas töötada sel kallal ja vajan natukest suunamist.

Olen muutunud väga ebakindlaks ja otsustusvõimetuks, ma ei suuda midagi otsustada, pean alati nõu pidada, ja ikka veel kahtlen.
Nt poes ei suuda lihtsalt ära osta. Nt lapsele saapaid vaja, käin ja valin mitu korda, siis aga kahtlen suuruses ja isegi olen kaupa vahetanud korduvalt.
Enamasti lähen poest välja tühjade kätega. Kui aga midagi ostan siis veel mitu päeva kahetsen.
Toidupoes ka võin minuteid seista nt jogurtite valimas.

Meest see häirib, mind ka.

Mis ma Teilt ootan - võib olla õiget sõna et tuletada selle meelde kui pean otsustama.
Aitäh!
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 23.04.2016 kell 11:54
Tunnete, et olete muutunud ebakindlaks ning otsustusvõimetuks ning soovite saada nõu, kuidas olukorda muuta. Oma kirjas te ei täpsusta, kaua nimetatud olukord on kestnud (terve teadliku elu?, alates kooselust?, alates lapse saamisest?, viimased pool aastat? jne.), seetõttu on keeruline öelda, kas tegu lihtsalt /ajutise/enesekindluse langusega või depressiooniga.
Ebakindluse/madala enesehinnanguga töö tegemiseks võiksite proovida järgmist harjutust:
1) hoidke oma öökapil väikest märkmikku või vihikut ja igal õhtul enne uinumist kirjutage üles kolm asja, mis teile sel päeval iseenda juures meeldis;
2) igal hommikul ärgates lugege see nimekiri uuesti läbi;
3) tehke seda järjest 30 päeva.
Asjad, mida üles kirjutada, ei pea olema sugugi suured, piisab sellest, kui kirjutada "mulle meeldib, et ma vaatasin täna taevas pilvi" või "mulle meeldib, et ma ei läinud täna liiklusummikus närvi"; "Olen endaga rahul, sest jogurtit valides läks vaid viis minutit varasema kümne asemel" või "mulle meeldib, et ma proovin seda harjutust, kuigi ma pole kindel, kas see toimib".
Antud harjutus on kasulik, sest see aitab negatiivsete mõtete mustrit muuta ja viib mõtted pigem positiivsetele radadele. Kasu on aga ainult siis, kui tõesti proovite seda harjutust (teha võib loomulikult kauem kui kuua ega, vajadusel võib see olla teie harjutus kogu eluks!).
Nende jaoks, kes põevad depressiooni, võib see harjutus olla keeruline. Teadlased on nimelt kindlaks teinud, et depressioonis inimesed kipuvad endas nägema vaid negatiivset. Lisaks sellele on nende kontrollivõime halvatud, mis tähendab, et kui nad on mingi negatiivse skeemi välja mõelnud, hakkavad nad seda oma peas üha uuesti läbi mängima ja neil on lõpuks raske uskuda, et see ei vasta tõele. Depressioonis inimesed kulutavad üsna palju aega sellele, et mõelda asjadele, mis neile endi juures ei meeldi ning neil on raske seda mõttemustrit murda ja see teeb and üha ebakindlamaks.
Kui viimases lõigus kirjeldatu käib ka teie kohta, võtke julgelt ühendust alustuseks kasvõi oma perearstiga, kes oskab teid suunata psühhiaatri vastuvõtule, depressiooni vastu saab abi!

1 lugeja arvab, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!