Tere!
Olen äsja esimest klassi alustanud peagi seitsmeseks saava tütre ema.
Pöördun Teie poole kuna olen murelik ühe tekkinud situatsiooni pärast.
Uus klassikaaslane kutsus minu lapse enda koju sünnipäevale. Kuna meil oli aga juba varem sellele päevale planeeritud üks ühine käik (mida ka laps väga ootas), siis lapsega aru pidades jäi otsuseks, et ta ei lähe seekord peole.
Samas oli minul isiklikult üks põhjus veel, et last mitte saata- me ei tunne veel ei seda last ega ka peret mitte (kuid seda ma siiski oma lapsele ei öelnud).
Hiljem kuulsin tuttavalt vanemalt nördinud juttu, et sünnipäeval oli suur eri vanuses laste ja ka täiskasvanute seltskond ning nii mõnelgi suurel inimesel oli õllepurk ja/või suits näpu vahel.
Minule aga seesugune käitumine ei sobi.
Minu mure seisneb selle, et kuidas selgitada oma lapsele, kui teda sama laps nt sünnipäevale kutsub? Kuidas (mis põhjusel) ise kutsujatele ära öelda?
Selles vanuses laste puhul ju vanemad tavaliselt peole ei jää kui ei ole tuttavad, kes paluvad seda teha?
Lisaks veel, et kuidas ise õigesti käituda, kuna tulemas on ka minu lapse sünnipäev- justkui peaks sama lapse ju ka vastu sünnipäevale kutsuma, sest ega laps milleski süüdi pole...
Teile on vastuvõetamatu, kui lapse sünnipäeval osalevad täiskasvanud tarvitavad alkoholi ja suitsetavad.
Vanemad on need, kellelt saab laps kaasa arusaamad-väärtused-hinnangud elu ja seal toimimise kohta. Vanemad on oma lastele suurimad eeskujud/mudelid ja seda ennekõike oma reaalse käitumise, mitte jutu kaudu (kui tahame, et meie laps ei suitsetaks, ei suitseta ka me ise jne.). Suurim mõju laste käitumise ja väärtuste kujundamisel on lapsevanematel kuni lapse kooliminekuni, ka veel paar aastat hiljem- ent üha vähem, kuna olulisteks muutuvad enam sõbrad ja nende arvamused.
Seega usun, et te ei pea eriti muretsema, kui teie laps aasta pärast klassikaaslase koju sünnipäevale kutsutakse ja ta seal napsitavaid-suitsetavaid täiskasvanuid kohtab (kahju muidugi!), kindlasti on toimuv ka teie lapse jaoks ootamatu ning kui teil on omavahel avatud ja head suhted, jagab ta teile kindlasti nähtut. Siis saate rahulikult jagada oma arusaamu-väärtusi, mida arvate teie üldse joomisest ja suitsetamisest, millist mõju see noortele omab (vaadake lähemalt: tarkvanem.ee) ja millist käitumist ootate teie oma lapselt.
Kindlasti olge mõistev ja toetav vanem oma lapsele ka uute sõprade leidmisel. Lubage lapsel sõpru külla kutsuda, suhelge ise lastega ja looge kontaktid laste vanematega. Võimalik, et enne võõrastena (jutu põhjal ebameeldivalt käitunud) tundunud inimesed leiavad teie silmis suheldes ka positiivsemaid kvaliteete.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.