Sellest on juba aastaid möödas kui mees pettis ja tegi haiget, aga see ujub kogu aeg uuesti pinnale. Sellest on võimatu mööda vaadata, sellele mitte mõelda- see teeb kogu aeg nii haiget nii et üsna tihti mõtlen, et ei taha elada- miks?
Lapsed on saanud suureks, kodu on, töö on- aga möödunu teeb nii haiget.
Mõnikord ma mõtlen, et ei tea vist psühholoogidki mida nad räägivad- teate inimene võib olla täiesti selles tundes, et ei soovi elada- sulle on kogunenud hinge lihtsalt nii palju halba, et kõik tundub mõttetu.
Kus on see õigus, et võib teise peret tulla lõhkuma- pere pole justkui tähtis paljudele- elan täpselt nii nagu minule meeldib, aga nii saab ju ainult siis elada, kui sul lapsi pole.
Te ei mõista, kuidas saab õigustada petmist- aastaid tagasi partneri poolt tehtu teeb teile endiselt haiget ning sageli tunnete, et ei soovi edasi elada.
Kogu hinge kuhjunud valu ja pettumuse- kibestumisega (?) elamine on olnud kindlasti äärmiselt kurnav.
Inimesed ei ole kahjuks täiuslikud ning paratamatult tehakse teineteisele haiget ka paarisuhtes. On inimeste enda otsus ja vastutus, kas lastakse haigetsaamistel kuhjuda ja suhe hävitada, või leitakse endas jõudu andestada.
Paarisuhete uuringutest on selgunud, selleks, et usaldus partnerisse ja suhte jätkumise võimalikkusesse taastuks - on vaja aega ja teatud tingimuste/eelduste täitmist. Eelkõige tuleb vaadata endasse ja otsustada, kas olete valmis mehele andestama.
Kas teie olete seda teinud? Tõeliselt.
Andestamine tähendab, et olete valmis loobuma tagasitegemisest ja nö "võla sissenõudmisest" ja sellele viitamisest erinevate olukordades. Andestamine on protsess ja see ei toimu kiiresti. Andestamine tähendab, et olete teema enda jaoks läbi tunnetanud ja mõelnud, - see on omavahel põhjalikult läbi räägitud ning teineteist on mõistetud. Ja et teie lein (petmisega toimetulek on leinaprotsess oma etappide läbimisega teatud aja jooksul) on lõppenud. Andestamine tähendab, et kuigi juhtunul oli teile ja teie suhtele tagajärgi, olete leppinud abikaasaga ja usaldus taastunud.
Kuidas on teil?
Usaldada saab aja jooksul käitumise põhiselt: usaldada ei saa enne kui- haigettegija on võtnud vastutuse oma käitumise eest (vabandanud ja mõistnud tagajärgi), muutnud oma käitumist ja on oma muudetud käitumist piisava aja jooksul suutnud jätkata.
Kas seda on teie abikaasa teinud?
Kui jah, siis mis takistab teil eluga edasi liikuda?
Kas võib olla, et tunnete kibestumist? Et suure tõenäosusega kannate endaga endiselt kaasas suurt pettumust, valu ja viha- ning see on kasvanud kibestumiseks. Kibestumus õõnestab teie eksistentsiaalset turvatunnet, ning võtab ära eluisu.
Kõik tunded, mida te täna tunnete, on liiga rasked üksi kandmiseks ning sellega toimetuleku protsessi ei pea te läbi tegema üksi - julgustaksin teid koheselt pöörduma konsultatsioonile psühholoogi poole individuaalteraapiaks. Vajate praegusel ajahetkel kindlasti tuge ja mõistmist- alustage iseenda aitamisest juba täna! Tasuta abi võimalus Tallinna Kriisiabikeskuses: http://www.eluliin.ee/index.php/perenoustamine. Kui olete enda tunnetes, vajadustes ja soovides selgema pildi saanud, on teil soovi korral võimalus kaasata ka oma abikaasa ning töö võiks jätkuda paari -või pereteraapia vormis. Infot saate : www. pereterapeudid.ee, www. sinamina.ee .
See mees ei olegi aru saanud, et ta oleks midagi teinud. Me ei mõtle kõik ühtviisi. Ühed ongi need , kes lähevad nagu traktoriga üle teiste tunnete- ma olen valusasti haiget saanud- ja olen ikka sama meelt, et on asju mida ei tehta- kui sul on pere ei tohi petta , siis peaks juba mõtlema milllelegi- siis ei ole ainult üks inimene mängus vaid juba mitu, kes saavad haiget. Millegi pärast arvan, et inimesed võivad paljutki rääkida, aga oma südamesopis nad ei andesta- kes mida välja näitab.
See on kurnav, sest see ujub kogu aeg uuesti pinnale. On ilmselt asju, mida ei saa unnustada- ju siis oli pere mulle väga tähtis- see ongi minu jaoks tähtis olnud.
Ma olen käinud psühholoogi juures, aga mulle tundub, et siin saab paremini nõu.
Olen aru saanud , et paljud põevad petmist ja lahkuminekut kaua- ju see pole siis meile kerge- kerge on öelda, viska peast välja...
Teie baasiline uskumus ja väärtushinnang on, et peret ei peteta, kui juba ollakse paarisuhtes ja on soetatud ka lapsed- tuleb nende kõikidega arvestada ja petmine ning sellega neile tahtlikult haigettegemine on lubamatu.
Arusaadav. Kahjuks ei jaganud teie abikaasa sama väärtust ning kahju on tehtud.
Teile teeb endiselt haiget arusaamine, et mees ei mõistnud oma ebakohase käitumise mõju ja tagajärgi perele ja teile isiklikult.
Kas ma saan siis õigesti aru, et te ei ole omavahel seda teemat lõpuni lahti rääkinud, teineteist mõistnud ja aastate möödudes andestanud? Samas elate endiselt koos- miks? Miks lasete end kuhjunud kibestumise mürgil vaikselt hävitada? Mis hoiab teid endiselt paarina koos?
Kardetavasti ei ole te kodune õhkkond sel juhul rahulik ja turvatunnet ning rõõmu pakkuv (milline üks kodune õhkkond kõigi jaoks võiks olla), ning ei teie, ega teie abikaasa naudi koosoldud aega.
See on puhtalt teie otsus- kas andestada ja eluga edasi minna, või jäädagi kibestunult kurtma, kaeblema ning oma eluisu närvutama.
Uskuge, te olete paremat väärt!
Selleks kordan siinkohal juba eelmises vastuskirjas antud soovitust tegeleda iseendaga psühhoteraapias.
Me ei ela enam koos, aega on palju mööda läinud, aga kõik see olnu ujub pinnale- tõesti sellega on raske elada ja olen ka psühholoogide juures käinud, aga kuhu sahtlisse ma selle kõik panen...
Sama sei soovi ma ka mingeid antidepressante võtta. Ju siis oli kõik eelnenu minu jaoks liiga tõsine ja tähtis.
On ilmselge, et kogetu oli ja on teile tänagi äärmiselt tõsine ja tähtis teema. Olete käinud mitme psühholoogi juures, ent vaatamata saadud abile kerkib valu ja pettumus endiselt pinnale.
Nimetate, et antidepressante te kasutada ei soovi.
Kui tahate end ikkagi aidata ja olete valmis proovima veel midagi…- siis pakun välja traumateraapia ja tre-meetodi.
Kui tunnete huvi, julgustan teid uurima lisainfot traumateraapia ehk EMDR-i kohta. Eestis rakendab seda meetodit näiteks traumaterapeut Maire Riis, tel. 5069658; Ivi Niinep:http://iviniinep.weebly.com/emdr.html jt.
TRE-meetod ehk stressist ja pingetest vabanemise meetodi kohta saate lugeda lähemalt:http://www.tre-estonia.net