Tere,
mul on mure oma poja seedimise pärast.Probleem hakkas 2013a jõuludest ja pole paremaks läinud.Nimelt ei ole tal väidetavalt kunagi "kakahäda",aga vahelduva eduga määrib õrnalt 5-6x päevas pükse.Kui siis potile saadan suudab imeväikse koguse potti teha.Ütleb,et sees hakkab kipitama ja hoiab kinni.Kõht iseenesest kinni pole,et see mass,mida ta välja suudab pigistada on üsna normaalse tihedusega.Aga vabatahtlikult ta potile ei lähe,et oleks häda tekkinud.Olen mõned korrad ka Microlax-i kasutanud,et kui juba üle nädala polnud miskit potti saanud ja kartsin,et on kinni kõht.Ka siis üritas Ta meeleheitlikult kakamist ärahoida-hirmus vaev.
Söögiisu on iseenesest hea ja kõhuvalu ka otseslt ei kaeba.Armastab jogurteid.puuvilju,liha,kama,toorest aedvilja jne,et üldiselt on toidulaud mitmekesine.
Pükste määrimine toimub kodus,kui lasteaias on,siis pole sellega probleeme olnud seni.Ennemalt,ka sügisel oli tal ülikiire ainevahetus,et pärast igat söömist kakas ja igakord,kui lasteaiast tuli siis ka kohe.
Lasteaeda läks nüüd 2013a sügisel,et konsulteerides perearstiga,siis on lasteada minek üks võimalikke põhjuseid,et suur elukorralduse muutumine.Aga mis võiks olla lahenduseks..
Ettetänades,
murelik ema Monika.
Olukord, millist kirjeldate, ja mis on teie pojal olnud juba kolm kuud, võib viidata enkopreesile. Lapse potilkäimise harjumus muutus drastiliselt eelmise aasta jõulude paiku, olulise tähtsusega võib olla lasteaeda minek, kui tõeliselt suur elumuutus, mis võib lapsele tekitada pingeid ja väljenduda enkopreesis.
Enkoprees on tahtele allumatu roojamine, mida iseloomustab väljaheite valgumine püksi. Kirjanduse andmetel täheldatakse seda ühel protsendil 5–7-aastastel lastel, enam poistel kui tüdrukutel. Pükste määrimine on enamasti juhuslik, see kaasneb sageli pingesituatsioonidega. Enkoprees on sageli seotud kõhukinnisusega, mille puhul vedel soolesisaldis valgub väljaheitemassidest mööda (ülevooluenkoprees), tegemist võib olla ka pärakulõhedega. Neid saaks perearsti juures kontrollida. Teisalt võib ekoprees seotud olla psüühiliste probleemidega.
Võimalik, et teie laps suudab terve päeva lasteaias olla tubli ja toimekas laps, kodus olles aga avalduvad päeva jooksul kogunenud pinged. Üheks tahtmatu roojamise põhjuseks on peetud ka vanem-laps pingelisi suhteid, võite mõelda, kuidas on koduse õhkkonnaga lood teie kodus.
Mida vanemana teha? Kõigepealt tuleb teil jääda rahulikuks ja mitte määrdunud pükste pärast pojaga pahandada,- see lisaks veelgi pingeid ja häire jätkuks. Ikkagi proovida võimalikest mure- teemadest (suhted lasteaias, kiusamine, ebaõnnestumised, emast eemalolek, koduigatsus jne. jne.) lapsega rääkida. Turvaline koht ja aeg on asju arutada näiteks enne magamaminekut, istudes lapse voodi kõrval ja omavahel rääkida "maailma asjadest", või kuidas lapse päev on läinud- rahulikus ja sõbralikus vestluses avab laps oma mõttemaailma ja välja võivad tulla mureteemad. Olge hea kuulaja, tundke huvi, käivitage vestlus- sõnastage ümber lapse sõnum, see aitab tal edasi rääkida. Olge hinnanguvaba, lihtsalt kuulake ja sõnastage ümber. Aktiivsest kuulamisest lugege lähemalt: http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/kkk/ , see annab lapsele tunde, et ta on oluline ja see, millest ta räägib, on oluline. Välja võivad tulla tõsised muretekitajad. Näiteks võivad lapsel olla erinevaid pingeid, hirme, ootusi.
Lisatuge lapsele pingetega toimetulekuks pakub loovteraapia, näiteks meetod "Töö saviväljal", milline aitab hästi ka enkopreesi puhul - võtke ühendust Tallinna Perekeskuse psühholoogiliste nõustajatega: http://pk.ee/nustamisteenistus-2/pshholoogiline-nustamine. Saviteraapia teenust erinevates Eesti kohtades pakuvad ka: http://lastetugi.ee/admin/upload/savitoo%20kontaktid%2022_10_2013(5).pdf
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.