Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Muu :: Imiku lisatoit

Liina
Külaline
Postitatud 27.01.2014 kell 12:08
Tere!

Minu 7,5 kuune laps keeldub täielikult lisatoidust, 3 kuu jooksul on olnud mingid perioodid, kus ta natukene sööb aga üldiselt lihtsalt hoiab suu kinni ja kõik. Rauatase on hetkel veel korras (120).. Ma olen proovinud anda erinevatel aegadel, ise teha süüa, poest osta, magusat toidu sisse panna ja mitte midagi ei toimi. Nüüd 4 päeva tagasi sai ta 4,5 kuu vaktsiini ja pärast seda ta on öösiti iga 1-2 tunni tagant ärganud röökides. Iga päev algab tal varem kui eelmine, täna hommikul ärkas lausa 5.20.. ma olen nii väsinud ja ei tea enam mida teha, ma ei jaksa temaga isegi õue jalutama enam minna. Kui kaua ta selle jätkupiimaga veel hakkama saab? Ta on aktiivne laps, roomab, käputab, tõuseb põlvede peal asjade najale seisma. Hambaid tal veel ei ole. Sünnist saati on kogu aeg selle söömisega jama olud, alguses tissistreigid, mis lõppesid 2,5 kuuselt rinnast võõrdumisega.
Kadri Järv-Mändoja
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 29.01.2014 kell 23:05
Saan aru, et teil on kaks suurt muret, mis on teid tõeliselt ära väsitanud. Söömine ja magamine ongi väga olulised ja vanemaid ärevaks tegevad teemad. Mõlemad probleemid panevad otsima uusi lahendusi ja tekitavad meeleheidet.

Mõtleme esmalt söömise teemale. Saan aru, et olete proovinud igasuguseid trikke ja hoolimata pingutustest ei võta laps lisatoitu mitte üks amps. Samas on rauanäitaja normikohane. Kuidas kaaluga on? Kui kaal püsib eakohaste normide piires ja laps on rõõmus ning aktiivne, siis esimese asjana võtke aeg maha ja püüdke rahuneda. Vahel on nii, et mida ärevam on vanem ja soovib et laps sööks, seda vähem laps süüa suvatseb ja seda ärevam on omakorda vanem. Tehke talle ikka väikestes kogustes süüa ja kui ta ei taha, siis ei taha.

Võib olla olete ka neid nippe juba katsetanud, aga igaks juhuks panen kirja. Näiteks võite proovida kuidas talle näputoit meeldib. Midagi, mis on pehme ja mida ta oma veel hambutu suuga saaks mäluda (pehmeks hautatud porgandit või banaani). Proovige pakkuda talle ka lusikat. Koristamist on rohkem, aga võib juhtuda, et kui ta saab sööki ise käes hoida või selle sees lusikaga mäkerdada, siis ta ei pane tähelegi, kui suu lahti teeb.

Teine mõte on seoses jätkupiimaga. Hetkel tundub küll, et jätkupiimast talle piisab. Kas ta saab seda ka öösel? Kui jah, siis öised söögikorrad vähendavad päevast isu. Päevaseid jätkupiima koguseid võib proovida ka veidi vähendada ja vaadata, kas lapse isu paraneb. Kas ta saab lutipudelist jätkupiima? Kui jah, kas siis annaks sinna ka muid asju sokutada. Näiteks mahla. Hiljem saab sama mahlaga meelitada ka lusika pealt sööma. Sama moodi võib lusikale panna jätkupiima ja pakkuda. Kui ei soovi, tehke tal huuled kokku, et ta tunneks tuttavat maitset ja näeks, et see tuleb lusikalt. Kui ta võtab lusikalt piima, siis sokutage sinna veidike ka muud püreed. Ehk läheb õnneks ja hakkab püree maitsema.

Kindlasti laske regulaarsetel perearsti visiitidel käies lapse verd kontrollida. Ühel hetkel võib juhtuda, et kaasasündinud rauavarud saavad otsa ja siis tuleks rauapreparaati lisaks võtta. Aga neid asju teab teile kõige paremini selgitada perearst. Samuti saate last kaaluda ja jälgida, et kaal ei langeks allapoole normi.

Vaktsineerimisest. Saan aru, et last on üsna alles vaktsineeritud ja nüüd on unerütm muutunud. On öist sagedast nutuga ärkamist ja ka hommikul ärkab ikka väga vara. Ilmselt võib tegu olla vaktsiini järgse reaktsiooniga, mis võib kesta ka nädala. Kas vaktsineerimise koht punetab? Näiteks võib see haiget teha. Võiksite oma perearstiga ühendust võtta ja talle olukorrast rääkida.

Ütlete, et olete väga väsinud. Ei jaksa isegi õue minna. Kuna teie olete see, kes lapse eest hoolitseb, siis peate ka oma vajaduste rahuldamisega tegelema. Muidu võite haigeks jääda või nii ära väsida, et kaob jaks ja rahulik meel katsetada uusi nippe või uusi lahendusi leida. Katsuge võimalusel leida endale „kaasvõitleja“, kes aitaks lapsega näiteks öösel ise tegeleda, et teie saaksite magada ja ei peaks iga röökimise peale ärkama. Kui see pole võimalik, siis leidke keegi, kes käiks päeval lapsega väljas ja tegeleks temaga, et te saaksite magada. Lapsega tegelemine, eriti kui tal on söömismured ja rahutu uni, on äärmiselt energiat nõudev, seega ärge olge endaga kuri, et ei jaksa lapsega välja minna. Kui te seda veel teinud ei ole, siis unustage ka mustad nõud ja tolmurullid. Magage lapsega koos ja kui ei jaksa õue minna, siis ärge minge. Nagu alguses mainisin, siis teie rahulik ja värske meel võib olla ka probleemide lahendus.

Ütlete ka, et laps ärkab väga vara. Isegi 5.20. Kahjuks te ei selgita, mis ta siis teeb (nutab, rahmib ringi, laliseb jm) ja mida teete teie. Seetõttu saan vaid oma mõtteid jagada ja vabandan, kui olete kõike juba proovinud. Näiteks on üks oluline reegel, et kui laps ärkab väga vara, siis ei tasu kohe tuld põlema panna ja temaga rääkima hakata. Andke talle igat moodi märku, et on öö. Mina olen oma lastele, kui neil beebina selliseid ülivarajaseid virgumisi esines, öelnud vaikselt, aga tungivalt „Öö on“ ning muud ei midagi. Kui beebi on oma voodis, siis võite proovida, kas ta teie kaisus ehk uinub uuesti. Kui ta hakkab teie voodis ringi ukerdama, siis pigem pange ta beebivoodisse. Vahel võib olla, et laps rahmib ja häälitseb veidi ja jääb uuesti magama. Kui nutab, siis võtke vaikselt sülle ja kiigutage (pimedas). Vahel võib aidata, kui voodit kiigutada. Üks mu lastest uinus aga hoopiski selle peale uuesti, kui me teda õrnalt küljelt küljele rullisime (nagu voodi kiigutamisel). Seda kõike muidugi pimedas.

Kui söötmismured ja öised nutud kestma jäävad, siis pidage nõu ka lastearstiga. Peamine, et küsimused ei jääks vastuseta.

Jõudu teile!

1 lugeja arvab, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!