Kaotasin oma elukaaslase ajal kui ootasin tema last ja pidime abielluma, lapse nimi ja sõrmusedki said ühiselt valitud, oli palju ühiseid eesmärke ja plaane, nüüd on ta surnud, lapse sünnini veel mõned kuud jäänud, iga hetk kui üksi jään hakkan nutma, selle aja jooksul olen vaid tund aega üksi olnud ja on tekinud suur hirm tuleviku ees, kas peaksin pöörduma mõne spetsialisti poole?
Tunnen teile südamest kaasa. Kalli inimese surm on kahtlemata tohutu kaotus ja see muudab kogu elu. Valu ja ka kõik teised emotsioonid on sellises olukorras paratamatud ja loomulikud. On oluline, et lubate endal nutta ja tunda ka kõiki teisi emotsioone, mis võivad üles kerkida. Te leinate oma meest, kellega teil olid ilusad tulevikuplaanid ja kelle laps alles valmistub siia ilma sündimiseks. On arusaadav, et valu on võimatult suur, sest lisaks teie jaoks armsale inimesele, kaotasite te ka ühised unistused ja tulevikukujutlused, mida olite koos loonud ja hoidnud. Uued plaanid ei teki kuigi kiiresti. Ütlete, et teil on suur hirm tuleviku ees ja küsite, kas peaksite mõne spetsialisti poole pöörduma. Spetsialisti poole võite pöörduda küll, et arutada kuidas ennast praeguses valus parimal viisil toetada ja valmistuda oma lapse sünniks.
Kuna te olete lapseootel, siis pakun teile esimese võimalusena välja raseduskriisinõustamise. Te võite helistada telefoninumbril 8002008 iga päev kell 09.00-21.00. Helistamine nii lauatelefonilt kui mobiiltelefonilt on tasuta. Nõustamine toimub nii telefoni teel kui ka mitmel pool üle Eesti. Teie elukohale lähima nõustaja soovitab telefonile vastav spetsialist. Ka kodulehelt võite uurida neid võimalusi: www.rasedus.ee
Lisaks on olemas psühholoogilise kriisinõustamise kriisiabi telefon 6314300, mis on samuti tasuta. E-R kell 9.00-20.00, L 10.00-20.00 nõustavad psühholoogid ja vabatahtlikud abistajad (paus on E-R 7.00-9.00; L 7.00-10.00; P 7.00-19.00). Spetsialistide vastuvõtt toimub Tallinnas Pärnu mnt 9 III korrus.
Igaks juhuks lisan veel ühe hea spetsialisti nime ja kontakti: Sirje Agan 5134977.
Leinamine on oluline protsess, et leida võimalus elada edasi ilma armastatud inimeseta. Leinamine tähendab kaotusvalu ja teiste tunnete tundmist. Sel ajal ongi oluline mitte jätta end üksi ning saan aru, et te ei olegi olnud kuigi palju üksi. Hea on rääkida lähedastega. Vahel piisab ka kellegi vaikivast kohalolust. Ja soovi korral võib rääkida ka spetsialistiga. Kui teil tekib jaksu ja huvi lugeda, siis ehk leiate toetust ka Verena Kasti raamatust „Lein“, milles autor toob näiteid ja selgitab, kui oluline on leina lõpuni välja elamine. Autor kirjutab, kui tähtis on lein meie hingetervisele.
Psühhoterapeut Verena Kast on oma raamatus „Lein“ öelnud nii: „Et inimsuhtlus on põhiline elamusallikas, siis vapustab armastatud inimese surm meie senist enese- ja maailmamõistmist. Leina kaudu jätame jumalaga, paneme punkti kooselule, ammutame nii palju kui võimalik suhtest partneriga ja tema iseärasustest, et olla suutelised edasi elama uues enese- ja maailmamõistmises.“
Soovin, et leiate endale sellel raskel perioodil vajalikku toetust, mis aitab teil koguda jõudu, et rõõmustada teie sündiva lapse üle.
3 lugejat arvavad, et see vastus oli abistav.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.