Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Muu :: Lapse ärevus

Helena
Külaline
Postitatud 10.09.2012 kell 14:32
Tere,

mul on kaks tütart, vanem on 5 aastane ja noorem 1 aastane. Mure on mul vanema tütrega. Ta on selline rahulikum, vaiksem ja kinnisem, tal on suur saavutusvajadus, kuid ettevõtlikust jääb tihti puudu. Ta pigem laseb teised ette, ei trügi, et ise kuhugi jõuda või midagi saada. Samuti ei ole ta väga julge ega osav, kuid on väga sõbralik ja heasüdamlik.
Viimasel ajal (viimane aasta, poolteist) on tekkinud tihti olukorrad, kus tal hakkab paha või kõht hakkab valutama ning sellega võib kaasneda ka oksendamine. Kõhuvalu või "paha" hakkab eelkõige just pingelistes olukordades, kus on kas palju lapsi, tuleb võistelda. Samuti hakkab tal paha, kui oleme autoga ummikus. Olukorra teeb halvemaks see, kui sellest teemast rääkida, nii et nii kui ta tunneb, et on jälle natuke imelik olla, teeme juttu teisest teemast ning tihti see ka aitab.
Kuidas aidata tal pingeid ja muretsemist vähemaks võtta? Muretsen, et kui kahe aasta pärast algab kool, siis seal on pingeid ning konkurentsi veelgi rohkem, kui praegu lasteaias.
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 13.09.2012 kell 22:07
Targa lapsevanemana soovite tegeleda oma viieaastase tütre muretsemise/pingetega nüüd, mõneti ennetavalt. Kahe aasta pärast läheb laps kooli, kus kardate teda kokku puutuvat keeruliste (konkurentsi ja pinget tekitavate) olukordadega. Tõepoolest, kooliminek on suur muutus lapse elus, mõneti murranguline- ta astub piltlikult esimest korda /ja on valmis, kodust välja minema- maailma, kooli.
Iga laps on eriline ja ainukordne - oma tütre positiivsete omadustena toote välja tema rahulikkuse, heasüdamlikkuse ja sõbralikkuse. Nimetatud omadused toetavad teistega kontakti saamist, sõprussuhete loomist ja nende hoidmise oskust. Samuti ei ole teie laps usutavasti eriti konfliktne. Sellised omadused iseloomustavad sotsiaalselt tundlikku last.
Toote välja, et laps ei ole väga ettevõtlik, ega armasta võistelda ning seetõttu muretsete ka kooliaja pärast ette- kuidas ta seal toime tuleb?
Viimase aasta/pooleteise jooksul on tekkinud lapsel pingeolukorras kehaline reaktsioon - halb enesetunne, kõhuvalu, oksendamine. Ja just võistlusolukordades, kus laps peab tõestama, et saab hakkama, on hea (milleski). Olukord võib olla sümboolne pilt sellest, kuidas teie vanem tütar tunneb ennast peale noorema õe sündi- tegu täiesti alateadvuslike protsessidega, tundega, et ta peab oma koha eest ema silmis võistlema (konkurents!) ja see tekitab temas suuri pingeid. (kui eelnev jutt on teie jaoks liiga palju, siis palun ärge võtke seda endasse!)
Samas on see ikkagi oluline tähelepanek, et sellised reaktsioonid on lapses avaldunud umbes pere teise lapse sündides (või teie raseduse ajal).
Mida teha, et pingeid ja muretsemist vähemaks võtta? Arenguliselt on viieaastase, kes on mängueas - põhitundmusteks algatusvõimelisus ja süütunne. Ühelt poolt on mänguealine uudishimulik, algatuslik, julge, õppimishimuline, innukas, energiline laps, teiselt poolt valdab teda süütunne, ebakindlus, hirm ja abitus (kuna lapses toimub nii palju, kogu kasvamise ja arenemise protsess tekitab segadust).
Lapse toimetulek mänguea arengukriisiga sõltub sellest, kuidas ta läbib vanusele omased väljakutsed ja kuidas tema kasvatuse eest hoolitsevad täiskasvanud suudavad teda toetada tema ülesannetes. Sihiks on, et mänguea tulemusena areneb isiksuses positiivset algatusvõimet, huvi maailma vastu, julgust, õppimise, kogemise ja proovimise soovi ja usaldust. Mänguea põhijõud, tahtlikkus ja sihiteadlikkus juhivad lapse kooli.
Seega võiksite aidata oma lapsel leida midagi, milles ta tunneb end eduka ja hakkamasaavana- on see siis kodus väiksema õe eest hoolitsemine, ema aitamine; oskuste poolest joonistamine, laulmine, muusika, sport? Oskab ta hästi sõpra lohutada, kui see kukkus ja haiget sai? Märgake ja tooge välja lapse tugevused, tunnustage teda, julgustage seda tegema veel. Selles eas laps vajab endas tunnet, et ta on kompetentne, saab hakkama.
Kui teie lapsel on ebamugav rääkida teda häirivast teemast (tunneb end halvasti), võib soovitada kasvõi selle tunde või olukorra joonistamist, paberil kujutamist. Lastel ongi kergem end väljendada läbi värvide, piltide, läbi keha. Kui soovite abi väljastpoolt, siis väga häid tulemusi annab saviteraapia ehk töö saviväljal meetod, samuti kunstiteraapia.

2 lugejat arvavad, et see vastus ei olnud abistav.

Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!