Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Muu :: Küsimus juristile- peale vh tööle minek

Helen
Külaline
Postitatud 06.09.2012 kell 11:58
Tere!
Töötasin enne lapsehoolduspuhkusele jäämist 5 aastat ühes suures ettevõttes. Selle aja sees teenisin välja 4 ameti- ja palgakõrgendust.
Kui jäin lapsehoolduspuhkusele, liikus osakonnasiseselt minu kohale teine kolleeg. Nüüd tagasi minnes selgus, et oma positsioonile (spetsialist) ma enam ei saa (ilmselt ei ole asendaja tähtajaliselt) ning pakutakse kõige madalamat kohta osakonnas. Sisuliselt pean alustama nullist seni, kuni mõni kõrgem positsioon vabaneb. Palk seejuures jääb samaks, mis oli lapsehoolduspuhkusele jäämisel.
Kas selline käitumine on seaduslik? Kui ei, kas saaks konkreetse viite seadusele, mis seda reguleerib? Tööandja on seisukohal, et kui palk ei lange, on kõik seaduslik.

Ette tänades,
H
Liis Saarna
Jurist
Postitatud 18.09.2012 kell 14:04
Ei ole haruldane, kui lapsehoolduspuhkuselt tööle tagasiminek kujuneb keerukaks, kõige rohkem tuleb ette juhtumeid, kus endine töökoht on kadunud või on vähendatud töötaja palka. Teie puhul on vähemasti viimane osa korras.

Töölepingu seaduse §12 ütleb selgelt, et töölepingut saab muuta ainult poolte kokkuleppel. Töölepingu tingimused on kirjas töölepingu seaduse §-s 5. Kindlasti on töösuhte tähtsamad osad töö, mida tehakse (tööülesannete kirjeldus, ka ametinimetus) ja töö eest makstav tasu. Juhul kui olete tööle tagasi läinud, aga teie töölepingus kokku lepitud kohta enam pole (tööülesanded on muutunud), on see seaduse rikkumine.

Ettepanekuid töötingimuste muutmiseks saavad teha mõlemad pooled, aga lepingut muuta saab vaid siis, kui saavutatakse kokkulepe. Juhul kui seda ei saavutata, tuleb tööandjal pakkuda endist tööd ja töötajal töötada vastavalt kehtivatele kokkulepetele, mis on kirjas töölepingus.

Kui tööandja ei saa siiski pakkuda sama tööd, sest töökorraldus on muutunud, tekib koondamisolukord. Koondamise puhul tuleb töötajale pakkuda enne töölepingu ülesütlemist võimalikku muud vaba töökohta. Töötajale töö säilitamiseks peab tööandja vajadusel korraldama töötajale täiendõppe või muutma töötingimusi. See ei tähenda aga seda, et kui töötajale pakutav vaba koht ei sobi, peab ta lahkuma töölt omal soovil korralise ülesütlemisega, sel juhul toimub ikkagi koondamine vastavalt seaduses ette nähtud etteteatamistähtaegadele ja hüvitise maksmisega.

Töövaidlustega tegeleb Tööinspektsioon, võite lisaks konsulteerida ka Tööinspktsiooni juristiga, kelle kontakti leiate nende kohtulehelt
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!