Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Muu :: Miks ma ei suuda olla hea ema?

Annika
Külaline
Postitatud 07.06.2011 kell 12:39
Mul on kaks tütart. Vanem neist on 2.10 asstat ja noorem on 1.3 aastat. Terve oma lapsepõlve ja nooruse aja kujutasin ette milline ema ma olen. Tahtsin olla parim ,kogu aeg lastega mängida. Et nad saaksid mind usalada ja mulle kõigest rääkida. Kuid kahjuks on asjalood hoopis teistmoodi läinud. Noorem laps on väga viril ja iga asja peale hakkab kriiskama ja röökima. Kui midagi ei meeldi, kui midagi ei saa jne. Kogu mu närvikava läheb tema röökimiste peale. Vanem laps on aga musterlaps. Väga vähe nutab, kuulab alati sõna, üldse ainult head sõnad. Aga millegipärast ei suuda ma nendega üldse normaalsel tasandil enam suhelda. Kui vanem tüdruk natukenegi midagi aeglasemalt teeb, siis kohe hakkan karjuma et mis sul viga on ja kuidas sa aru ei saa jne. Ja väiksem laps pidevalt hammustab suuremat siis kui midagi ei meeldi. Mees käib kodus iga kolme-nelja nädala tagant mõnikord jääb ainult paariks päevaks. Ma enam ei jõua üksi neid kasvatada, kuigi ma tahaks olla hea ema. Selline keda kõik lapsed omale tahaksid. oma emalt olen ka vahepeal abi küsinud, aga selle peale vastatakse väga paljudel kordadel, et temal ei olnud omal ajal lapsi kuhugi viia ja küll ma hakkama saan ja igasuguseid muid variante.. Täna oli jälle väga ere näide sellest milline ma olla EI tahaks: vanem laps vaatas aknast välja, ja noorem tahtis ka vaadata, ja siis vanemale tüdrukule see ei istunud ja hakkas nooremat nügima, mille peale noorem muidugi hammustas. Ütlesin siis vanemale, et tulgu ära akna juurest, ei tea miks aga ta ei kuulanud mu ütlemisi kordagi. Siis lõpuks ma lihtsalt lõin käega tugevalt vastu lauda ja röökisin täiest kõrist, et tulgu ära sealt akna juurest siis ei roni noorem ka sinna. Viisin peale seda suure vihaga noorema lapse voodisse ja vanema lapse ka voodisse. Küsin endalt siiamaani, kas see on siis normaalne emalik käitumine? Tean ise ka vastust, aga ei oska oma emotsioonidega üldse toime tulla. Nüüd nutan ja mõtlen, et tahaks üldse kuskile kaugele üksinda ära minna ja mitte kunagi tagasi tulla. Ja ümberringi inimesed on mu peale vihased, et miks ma lastega nii käitun, aga et uurida kuida mind aidata ei taha keegi.. Minu mõistus on otsas. Kuidas ma saaksin olla hea ema, mitte kriiskav hübriid kuskilt teisest maailmast, keda kõrvalt vaadates ise ka ära ei tunne. Kõik soovitused ja ettepanekud on oodatud.
Kristi Raava
Koolipsühholoog, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 08.06.2011 kell 12:02
Lugedes teie kirja tuleb esimesena pähe mõte, et tegemist ei ole halva emaga vaid väsinud emaga. Sellel hetkel, kui mõtlesite et olete tulevikus hea ema oma lastele olite puhanud ja täis energiat. Praegune teie poolt kirjeldatud käitumine viitab sellele, et teie enda jõuvarud on lõpukorral. Olete palju aega üksinda kodus oma väikeste lastega. Väikeste lastega kodus olemine on 24 tundi tööd, mis tasapisi hakkab kurnama . Vaadates teie laste vanust on selge see, et mõlemad on väga väiksed ja vajavad pidevalt täiskasvanu tähelepanu. Seega esimene soovitus on puhkamine. Hea oleks, kui saaksite sellest rääkida oma mehega ja leida temaga koos lahendus. Kindlasti oleks abi, kui saaksite lapsi viia lastehoidu või jätta kellegagi koju. Taastumiseks on vaja aega iseendale, millest ka ise kirjutate.
Teie laste käitumise kirjeldusi lugedes võib öelda, et teil on täiesti tavalised lapsed kes käituvad oma eale kohaselt.
Kokkuvõttes ei ole asi lastes ega teis vaid väsimuses. Tolerantsus laste käitumise suhtes tuleb puhkamisega. Kindlasti oleks abi ka vitamiinidest, mis tugevdavad närvisüsteemi nt. B-kompleks letsitiiniga.
Kas see vastus oli abistav?
Mari
Külaline
Postitatud 11.06.2011 kell 12:23
Mina ei lugenud ka kusagilt välja, et oled halb ema. Esimene, mis silma hakkas on tõesti väsimus ja kurnatus. Mina ärritun lapse peale ka just siis, kui ma pole pikka aega puhata saanud. Olen samuti endaga konfliktis, sest ma tean, milline ema ma tegelikult olla tahaksin. Minu mees töötab teises linnas ja pere on mööda Eestit laiali. Mul puudub toimiv tugivõrgustik. Minul on üks laps. Ma ei kujuta ette, kuidas ma kahe väiksega hakkama saaksin. Mul on kogu aeg kiire, mul pole sekunditki aega endale, ma pole pea-aegu kaks aastat ühtki raamatut lugenud.... Mõtlen õhtul, et siis kui laps magama läheb, küll ma siis loen või heegeldan vms., aga ma ei jaksa. Vahel ajab see suluseis mind masendusse-usun, et sindki.
Kuidas teil majanduslik seis on? Kas saaksid mõneks päevaks nädalas kasvõi hoidja võtta, kes lastega tegeleb ja koormust hajutab. Ma tean emasid, kes sellist võimalust kasutavad, olles samal ajal ise koos hoidjaga kodus. Hoidja siis tegeleb rohkem lastega ja ema saab rahulikult omi toimetusi teha.
anneli
Külaline
Postitatud 13.06.2011 kell 10:19
Olen ilma vanemateta kasvanud lastekodu laps ja pidin ka üksi kahe väikese lapsega hakkama saama,sest ämm ei tahtnud neid hoida,üks veel on hüperaktiivne.Vahel kui oli vaja kuskile korra pooleks tunniks minna nt. naistearsti juurde panin lapsed ühte tuppa luku taha,et poleks tikke jne.Ja koju tulles kuulasin kui hästi nad said läbi kui mind polnud ning tihti istusin v varsti lasteaedikselt lausa tunni ja lugesin nt. ajakirja.See oli minu aeg vahel piisb nii vähesest ,et energiat saada. Muidugi on sul üheks põhjuseks kindlasti see ,et mees nii harva kodus käib ja on seal nii lühikest aega MIKS usu või mitte rahuldamata voodielu teeb väga närviliseks. Teiseks terendab ju varsti lasteaed ma loodan.Pea vastu ,varsti saad hakata ka endale elama ja kindlast mine võimalusel tööle see muudab elus lapsed iseseisvamaks ja mõistvamaks.See aeg kus nad väiksed on läheb tegelikult nii ruttu.Kahe teismelise kõrval on mul varsti taas kaks pisikest ja nüüd naudin ma seda aega täiega ei taha kellelegi lapsi hoida anda.PÄIKEST SULLE

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!