Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Muu :: hirm magama jäämis ees

kati
Külaline
Postitatud 30.03.2011 kell 07:42
meil on selline mure,et tüdruk on praegu 7,koolis veel ei käi,igal ööl on unehäired.Ta on koguaeg vahel kui ärevam aeg unes kõndinud ja rääkinud,aga seda juhtus harva,nüüd aga öö jooksul kaks korda vähemalt-vahel kõnnib,räägib,vahel nutab.ärkab ülesse siis lõpuks ja enam und ei tule,iga päev öösel paar tundi üleval.Nüüd juba hirm magama jäämise ees,õhtul hakkab juba muretsema et kell nii palju ja ta veel ei maga.Läheb õhtuti magama kell 9,magab tunnike ja juba ärkab sonimise peale.Kodus kõik rahulik,vend 8 kuune,õhtuti loeme muinasjutte ja võtame rahulikult,aga midagi ei muutu.Mida teha?
Maarika Lember
Psühholoog, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 30.03.2011 kell 09:12
Olete varem täheldanud, et unes kõndimine ja rääkimine on seotud ärevamate aegadega. Kui nüüd on uni väga häirituks muutunud, siis on suur tõenäosus, et lapse elus on miski, mis teda väga vaevab. See ei pruugi teile kohe välja paistagi. Kuskilt kuuldut või nähtut võib laps hakata oma peas muutma ja edasi arendama ning alguse võib saada suur hirm või mure (mis meie jaoks võib tunduda täiesti ebaloogiline, kuid lapse jaoks on see tõene ja reaalne). See kõik on nagu veerema hakkav lumepall – ebameeldivused öösel tekitavad omakorda hirmu uinumise ja öö ees. Seega on tõesti väga oluline võimalikult vara jaole saada.

Väga hea on see, et teil on kindlad une-eelsed rituaalid ning õhtu on rahulik. See on ka hea aeg last kuulata. Kui teil on aega segamatult kahekesi olla, siis on lapsel võimalus oma päevast ja mõtetest rääkida. Teie olge tähelepanelik ja huvitatud kuulaja, peegeldage talle tagasi, mida kuulsite. Teie eesmärgiks on last võimalikult täpselt mõista – kuidas tema asju näeb, mida tunneb, kuidas päevas toimunu talle on mõjunud, kuidas ta neid asju enda jaoks tõlgendab. Omapoolsed mõtted, nõuanded, lohutamised jms. jätke kõik ukse taha, olge oma lapsele vaid peegliks. Sellisel vestlusel on tohutu lähendav ja rahustav mõju – laps tajub, et teda mõistetakse ja kõik tema mõtted ja tunded on ok. See soodustab aina olulisematest ja raskematest teemadest rääkimist ning asjade väljarääkimine alandab pingeid oluliselt. Vahest on sellised vestlused väga lühikesed – ärge hakake peale käima ja urgitsema. Olge lihtsalt olemas ja kõrval ja kättesaadav ja hinnanguvaba. Kui unes kõndimine on seotud mingi ärevusega lapse elus, siis niimoodi toimides tuleb see mõne aja pärast pinnale.

Kui aga midagi ei muutu, ei siis tasub ehk abi otsida Tartu Uneuuringute Keskusest või Mae Pindmaa Unekliinikust Tallinnas.
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!