Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Muu :: eriarvamused lapse saamise osas

naine.postimees.ee
Külaline
Postitatud 10.02.2011 kell 15:03
Tervist! Olen ainult 14-aastane ning mul on 1 laps ja plaanime kaaslasega ka teist ja kolmandat varsti. Kas see on normaalne ? Kuna mina teist ja kolmandat last ei tahaks, siis kuidas öelda kaaslasele ei, et see tema tundeid kuidagimoodi ei riivaks ? Palun andke nõu .
Maria Talistu
Perekeskus Sina ja Mina
Postitatud 10.02.2011 kell 15:03
Kuigi olete veel väga noor ja lastesaamise aega palju veel ees, on teie kaaslane väljendanud soovi üsna varsti teist ja kolmandat last saada. Teie pole selleks aga praegu valmis. Ma arvan, et see on tähtis, et olete selles selgust loonud, mida tahate või õigemini ei taha. Täiesti normaalne on nii see, kui naine soovib lapsi, kui ka see, et ta ei soovi lapsi.
Igaühel on õigus seda ka väljendada ilma end süüdi tundmata. Küllap olete mõelnud ka sellest, mille poolest on see otsus teile tähtis. Kas laste saamisest loobumine on seotud praeguse ajaga, eluperioodiga või hoopis lõplikum? Kuidas kujutate ette oma elu lähiaastatel ja pikemas perspektiivis, millised mõtted on teil veel seoses eneseteostusega jne. ?
Kõige selle juures on oluline näha oma otsuseid ja muutusi elus suhete kontekstis, seega, kuidas see võiks mõjutada teie omavahelist läbisaamist, teineteisemõistmist ja toetamist. Kui olete neid asju enda jaoks läbi mõelnud, aitab see selgemalt oma mõtteid väljendada ka kaaslasele. Rääkige temaga sellest, mida emaks olemine teile tähendab, mis on teile veel oluline, kuidas näete oma tulevikku, millest unistate jne.
Samamoodi on oluline, et lapse isa räägiks teile, mille poolest on talle tähtis veel lapsi saada, millised on tema ootused suhetele tulevikus jne. Küsite üsna olulist asja, kuidas rääkida nii, et te mehe tundeid ei riivaks. Alustada saakski näiteks sellest, et väljendate, et saate aru tema soovist ja tahate sellest rohkem teada, mida teise ja kolmanda lapse saamine talle tähendab ja väljendate soovi mõista, seega kuulate ta ära.
Kuulamine aga ei tähenda jutu sisuga nõustumist või teise soovide täitmist, vaid aktsepteerimist, et tema joaks on nii, nagu ta ütleb ja tunneb. Seejuures väljendage oma mõtteid, tulevikuplaane, mida teie lapsesaamisest arvate. Igas paarisuhtes on oluline, et mõlemad saaksite väljendada oma mõtteid ja tundeid. Otsustes, mis puudutavad mõlemat, on oluline mõlema rahulolu.
Suhetes olemine, koosolemise alustamine, laste saamise planeerimine ja palju muudki - selle juures on tähtis, et mõlemad seda tahavad ja seda ka selgelt väljendavad. Väga oluline on, et laste saamise üle vaidlemine ei muutuks kauplemiseks, kelle tahtmine peale jääb. Kindlasti ei tohiks see kujuneda näiteks suhete klaarimise või teineteisega sidumise vahendiks.
Kui see on teie sisetundega kooskõlas, siis väljendage mehele seda, et laste saamisest loobumine ei tähenda muutusi teie tunnetes mehe suhtes, ei mõjuta soovi mehega koos olla, pühenduda jätkuvalt suhetele just temaga.
Riivatud võib mees olla siis, kui ta seob teie eitava vastuse suhetele pühendumisega. Usun, et kui teie vastastikune suhe, ühine tulevik on teile mõlemale tähtis ja rahulolu pakkuv, siis jõuate sobiva viisini oma kooselu jätkamisel, mille juurde kuulub ka ühine otsus laste saamise kohta.
Teineteisemõistmist soovides,
Marge Vainre.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!