Lugesin ühest "Pere ja Kodu"-st ühe ema lugu hemangioomist.See lugu puudutas mind väga kuna mul endal on ka lapsel sama haigus,aga kahjuks,minu lapsel on see hemangioom palju suurem,kui oli tema lapsel.
Aga miks ma kirjutan.....?Tahaksin teada millest või kuidas tekkib selline haigus?Kas on midagi valesti tehtud raseduse ajal või on mingi muu põhjus?Olen mõelnud veel lapsi saada,aga väike hirm on see,et äkki sünnib jälle selle haigusega laps ja seda ma üle elada enam ei suudaks.Kui tõenäoline on et sünnib teine laps ka hemangioomi haigusega?
Leidsin ühe artikli internetist:
Täpset tekkepõhjust ei teata, arvatakse et osa on nii pärilikkusel kui ka keskkonnal. Mingil põhjusel hakkavad veresoont moodustavad rakud vohama, ilma et tekiks veresoone valendikku. Seega ei ole nendel veresoontel ühendust teiste veresoontega. Hiljem tekib uutesse soontesse valendik ja hemangioom taandareneb.
Kui hemangioom asub näol, võib see sulgeda silma, kaelal ja ninas asuvad aga võivad takistada hingamist. Sellised hemangioomid vajavad kiiret ravi.
Ravi: Hemangioomi veritsemise korral asetada haava peale rõhkside.
Mädanikku ravitakse antibiootikumidega vastavalt nakkust tekitavale mikroobile.Kui hemangioom ei anna rasket kosmeetilist defekti või tüsistusi, siis oodata tema iseeneslikku taandarengut. Kui asub näol ja takistab nägemist, kuulmist või hingamist siis on vaja koheselt ravida.
• Süsteemne või paikne kortikosteroidravi- see on suukaudu võetav, otse kolde peale või sissesüstitav hormoon. Efektiivne ainult siis, kui kasutada hemangioomi suurenemise faasis.
• Skleroseerivate ainete süstimine hemangioomi sisse. Põhjustab vere hüübimise koldes ja taandareng toimub kiiremini.
• Krüoteraapia on kolde külmutamine vedela lämmastikuga.
• Laserteraapia on parem teha hemangioomi algfaasis, kuid ravi võib jätta nahale armi.
• Plastiline kirurgia, kus lõigatakse hemangioom nahast välja. Näidustatud koolilastele, kui selleks ajaks ei ole kolle ise taandarenenud.
Hemangioom on tavaliselt healoomuline ja lastel ta tavaliselt kaob ise. Ravivõimalusi on samuti mitmeid. Mine kindlasti perearsti juurde ja uuri täpsemini uue rasestumise kohta. Pärilikkuse kohta ma ei oska küll öelda, seda teab perearst või lastespetsialist paremini. Ma ei usu, et tegemist oleks sinu poolse veaga raseduse ajal, mõned asjad lihtsalt tulevad ja me ei saa sinna midagi parata. Päikest!
Lugesin infot sellest aadressilt mis te mulle andside(hemangiomi kohta)...
Minu lapsel on see näo peal ja oleme seda ravimas käinud alates teisest elukuust saadik,praegu on ta juba kuule ja poole aastane.Käisime arsti juures iga kahe kuu tagand..saime laserigaravi,aga arstide sõnul polnud see nii efektne kui nad lootid seega prooviti siis angiograafilise emboliseerimisega(seda on tehtud kahel korral nüüd)...Muidugi on mõlemast ravist olnud palju kasu,aga ikkagi on see hemangioom näol alles.Arstid lubasid,et enne kooli on see kadunud aga mina seda ei usu,sest näen seda ise...Laseriga ravist on jäänud lapsele nüüd armid,mida nagu ma aru saan ravitakse või siis tehakse plastiline op..
Aga nüüd küsimus kui tõenäoline on,et see hemangioom kaob ,kui on saanud selliseid ravimetoode?
Tere Virge! Olete pikalt lapsega ravil käinud. Haigus on küll taandunud, kuid siiani ei ole see 100%list tulemust andnud. Arstid siiski annavad lootust, et enne kooli haigus taandub lõplikult. Senine ravi on olnud pikk ja vaevaline.Saan aru, et teil on suur mure ja kahtlete ka praeguse arsti diagnoosis.
Kahjuks perefoorumis ei ole antud valdkonna spetsialiste nõu andmas. Soovitan konsulteerida veel mõne lastekirurgiga ja küsida teist ekspertarvamust. Kahjuks ei ole alati võimalik foorumi või kirja teel nõu anda, eriti haiguse kulu prognoosimisel. Enamik kirjandust, mida olen sirvinud viitab sellele, et u 12 eluaastaks on 90% juhtudest hemangioome taandunud, kuid ma ei ole antud valdkonna spetsialist. Näiteks Tallinna Lastehaiglas tegeleb antud valdkonnaga dr. Indrek Varik. Tartus tegelevad selliste asjadega dr. Karin Varik ja dr. Maret Eller, nende vastuvõtt toimub Tartus Maarjamõisa Polikliinikus. Mõlemal juhul on tarvis telefoni teel eelnevalt vastuvõtule registreeruda Tallinna lastehaigla registratuuri number on 69 77200 ja Tartus 731 9100.
Jõudu ja jaksu!
minu lapsel on olnud sellea probleeme juba viis ja pool aastat.Hemangioom asub silmade vahel,raviks oleme käinud nii tallinnas kui tartus.tehtud on 1kord lämmastikuga ja viis korda lsariga tartus.Tatus on ka dr Värimäe kes meiega on tegelenud.Seda võin küll üelda,et paremaks on asi küll läinud aga mitte täesti kadunud,kuid lootust ei või kaotada