Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Muu :: Mõtted toidu ümber.

K
Külaline
Postitatud 07.07.2009 kell 20:42
Tere!
Minul on suur mure toitumisega. Ma ei oska ega julge enam süüa. Kõik mu mõtted keerlevad toidu ümber. Ma tahan tohutult hakata korralikult toituma, kuid ma ei suuda. Tavaliselt esinevad mul ülesöömishood. Söön väga palju šokolaadi, küpsisedi, kooke jms. Siis tuleb mul paar kilo juurde ja siis tahan need kiiresti alla saada ning esimesed paar päeva proovin oma organismi kergelt puhastada süües puu- ja juurvilju. Siis ma proovin hakata korralikult toituma, võin süüa päeva või paar tervislikult, kuid siis hakkan ma tohututes kogustes sööma jälle šokolaade ja kooke jms. Ma ei suuda enam, ma mõtlengi ainult söögist. Ma ostsin raamatu, mis õpetab õigesti toituma, kuid ma siiski ei suuda üle paari päeva järgida seda. Ausalt öeldes algasid mul sellised probleemid paar kuud tagasi, mil ma hakkasin ennast lausa näljutama, kuid siis jälle ülesöömised ja umbes nädala pärast jälle näljutamine ja ülesöömine jne. Kuid nüüd mõtlesin lõpetada näljutamise ja korralikult sööma hakata, kuid siiski ei suuda lõpetada magusa söömise. Ma ei pruugi tunda nälga ega midagi, ma lihtsalt pean koguaeg magusat saama, isegi, kui ma olen söönud ära 200g šokolaadi, mul halb olla ja kapis on tükike kooki, võin ma selle koogi ikka ära süüa. Mu organism ei pruugi toitu vajada, kuid ikka söön, koguaeg ainult sööksingi. Ma ei oska enam kuidagi käituda, siis vahel mõtlen ka näljutamisest, kuid ma tean, et ma ei suuda seda pikalt teha ja kahju on mitmekordselt suurem.

Palun aidake mind, kuidas saada oma mõtted toidust eemale. Pealegi ma olen alles 16 aastane tüdruk ja ma tunnen, et ma rikun ja raiskan oma noorust täielikult laiseldes oma toas ja mõeldes, kuidas ja mida süüa.
Ene Raudla
Kliiniline lapsepsühholoog, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 09.07.2009 kell 13:22
Tere!
Oled 16-aastane tüdruk. See on vanus, mil organismis toimuvad peale füsioloogiliste muutuste ka eneseleidmise probleemid. Sinu organism on ealisest hormonaalsest tasakaalutusest tundlik mistahes sisemistest või välistest stressoritest. Enamikel juhtudel taolistes olukordades nagu sina kirjeldad eelneb mingi traumeeriv stressiline üleelamine. Kas on olnud viimase aasta jooksul probleeme suhetes või mingit muud olukorda, kus Sinu enesehinnang on saanud ühel või teisel moel puudutatud? Söömine on toiming, millel on kalduvus väga kergesti muutuda harjumuspäraseks (siit ka šokolaadi söömine). Söömine ise on peale esmaste vajaduste rahuldamise ju ka naudingu saamise võimalus. Kui on hingelise tasakaalutuse periood, siis inimene kas sööb juhuslikult kõike valimatult ja palju või vastupidiselt on söögiisu üldse kadunud. Inimesele tundub, et söömine rahustab teda, täidab tema tühjusetunnet. Kuigi selles olukorras inimese mõistus ütleb vastupidist, juhivad teda sellel hetkel tühjuse, ärevuse, ängistuse tunne. Tunded ületavad mõistuse. Ometi peaks söömise puhul olema vastupidiselt. Tervislikuks toitumiseks peaksid noorukid saama päevas 20 erinevat toiduainet. Kui toituda ühekülgselt, siis annab meie organism pidevalt signaale, et midagi on puudu. Organism on targem kui meie ise. Sa võid süüa magusast enda kõhu iivelduseni täis, kuid näljatunne säilib ikkagi. See on füsioloogiline nälg. Selles ka pidev mõtlemine toidu üle. Oled juba palju teinud oma toitumise mitmekesistamiseks. Teadlikkus on olemas. Söömine on "puhas" tegevus. Söömise ajal muuga mitte tegeleda (nt teleri vaatamine, arvuti taga vmt). Vältida automaatset söömist. Söömisel on oluline, et on kindel kellaaeg, kenasti kaetud laud, piisavalt aega. Toitu tuleb nautides süüa. Šokolaadi ei ole endale mõtet keelata. Lubada endale seda peale lõunasööki näiteks. Aga väike tükike väga head šokolaadi meeldivalt serveeritud tee kõrvale näiteks. Tunne mõnu täis kõhust, ka siis kui oled veidi liialdanud. Peaasi mitte tekitada endas süütundeid. Kas Sinu elus on piisavalt tegevusi, mis Sind tõeliselt huvitavad? Huvitavad tegevused aitavad söögimõtted asendada heaolutundega. Kas on Sul piisavalt füüsilist koormust (liikumist, trenne vmt)? Soovitan siiski Sul nõu pidada oma vanematega, et koos vaataksite läbi nädala toidumenüü. Toitumisest on palju raamatuid. Soovitan ühte paljudest, mis annab peale tervisliku toitumise põhimõtete ka retsepte:
Ola Lauritzon & Ulrika Davidsson "Parimad GI retseptid" (100 retsepti, kus peaaegu pole suhkrut ega kiireid süsivesikuid).
Kuna olen ise psühholoog ja oma igapäevase tööga kokku puutunud söömisprobleemidega noorukitega, siis eelkõige teavita sellest oma vanemaid ja vajadusel konsulteerida psühholoogi või psühhiaatriga.
Kannatlikkust soovides
Ene Raudla
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!