Tere. Mul on selline küsimus või probleem. nimelt minu pea kolme aastane poeg lööb ennast kättega vastu pead, seda muidugi juhul kui ma tema peale häält tõstan, kui ta on mingi pahandusega hakkama saanud. ta lihtsalt kukkub ennast peksma ja mitte vaikselt ja vahel paneb käed näo ette. ma ei mõista seda käitumist. ma saan aru, et talle ei meeldi, kui ma häält tõstan, aga vahepeal ei ole lihtsalt muud moodi võimalik, sest ta on suht põikpäine vahel ja ei taha sõna kuulata ja karjub kui talle miski ei meeldi. ma armastan teda väga ja tahaks lihtsalt teda mõista. ma ei taha et ta endale haiget nii teeb ja kui olen teda takistanud, siis ta tõmbab käed ära ja teeb veel. ma loodan, et väga segaselt ennast ei väljendanud ja oskate mulle selgust tuua. Ette tänades Anu
Laps elab nii välja oma tundeid.
Proovi mitte tema peale häält tõsta: see ei meeldiks ju ka sulle, kui keegi suhtlemisel sinuga kasutaks kõrgendatud hääletooni.
See tekitab segadust ja trotsi, sest niigi suurem ema kasutab tema peal sundimiseks kõrgendatud hääletooni.
Ja just nimelt sundimiseks, sest kuni sa pole lapsele rahulikult ära selgitanud miks ühte või teist asja vaja on, siis ei pruugigi tema selle olulisusest aru saada ning tema jaoks tekitab see segadust.
Katsu arvestada sellega, et laps on väike inimene, kellel on oma arvamus oma soovid ning oma maitse: sinu jaoks valena tunduvaid asju saab lapsele selgitada seletamise teel ja sellega ka teda suunata.
Jõu kasutamine ei anna häid tulemusi, sest lapse arvamused ning soovid jäävad muutumatuks kuid ta peab tegema midagi nende vastu,sest sina kasutad tema suunamisel jõudu.
3-aastane on suur laps ja seetõttu on tal paljudes asjades kujunenud välja oma nägemus. Rahulik selgitamine viib sihile, olgugi, et alguses võib tunduda, et sellest kasu ei ole.
Nagu oma kirjas väljendate, olete ise jõudnud oluliste seosteni laps ei talu hääletõstmist, kurjustamist, teatu viisil keelamisi. Samas ka väidate, et muud moodi pole võimalik. Soovite teda mõista ja samas olete justkui ummikus. Mõned lapsed on tundlikumad kui teised, mõned näiteks ei talu mistahes valjuhäälseid või teatud tüüpi helisid jne. Kui selline seos lapse enesele haigete tegemise vahel on olemas, siis igal juhul tasub kirjeldatud võtteid vältida. Enesele viga tegemine võib tõepoolest olla üks pingetega toimetulekuviis, mõned suunavad agressiivsuse väljapoole, mõned enesele. Selleks, et aidata last on oluline leida viis, kuidas ta saaks teid kuulata. Esimene on veenduda, kas öeldu, soovitu jõuab temani, kas otsene kontakt teie vahel on selleks piisavalt hea. Kui teil on tema suhtes mõni palve või nõudmine, siis minge tema juurde, püüdke luua ka pilkkontakt, olge rahulik ja veenev, oluline et laps tajuks teid ka probleemolukorras heasoovlikuna, siis on ta rohkem valmis Teie sõnumit ka vastu võtma.
Kui loete Th Gordoni raamatut, siis leiate veel toredaid mõtteid, erilist tähelepanu väärib mina-keel ja aktiivne kuulamine.