Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Muu :: Vanem poeg ei taha õde-venda

Rita
Külaline
Postitatud 28.01.2007 kell 12:55
Peres on kasvamas juba kaks poega - 10 ja 12-aastased, aga tahaks veel vähemalt ühte. Hea meelega läheks teisele ringile. Kõik oleks nagu korras ja muid takistusi kolmanda lapse sünnile nagu pole, peale suurema poja väga ägeda vastuseisu.
Kui teema jutuks tuleb, siis läheb vanem poeg nii pingesse, keeldub rääkimast ning harv pole ka trotsinutt. Ähvardab kodust ära joosta ja koolis halvasti õppima hakata. Mehega arvame, et see võib olla sellest, et noorema lapse sünd oli talle ka paras trauma, kuigi püüdsime seda ennetada ja ka hiljem sai temaga teadlikkult rohkem tegeleda, et vältida tal tunnet, et on vähem armastatud. Ta on iseloomult suhteliselt kinnine ja tõmbub probleemide korral endasse ning me pole isegi aru saanud, et miks on kolmas laps peres nii vastuvõtmatu. Väiksem poeg on hästi avatud ja tema võtab uue pereliikme jutte positiivselt.
Oleme proovinud korduvalt teemat juba pea terve aasta jooksul aeg-ajalt sõbralikus õhkkonnas arutada ja rääkida kui tore ja kasulik see kogu perele oleks, ja miks meie seda soovime ja mida ka teised lapsed sellest võidaksid. Lõppeb see aga nutu ja trotsiga.
Oleme peres harjunud suuremaid asju koos otsustama ja selline vastuseis peab olema millesti põhjustatud ning ma kardan, et see ei lähe niisama üle ka lapse sündides. Rõõmus sündmus ühtedele ei tohiks saada traumaks teisele.

Oleksin väga tänulik, kui saaksin nõu või ettepanekuid, kuidas saada aru, et mis siis võiks tegelikult olla vastumeelsuse põhjuseks ning kuidas seda trotsi "murda". Või hoopis plaanist loobuda...

Kas keegi on olnud samasuguses olukorras ja kuidas olete probleemi lahendanud?
nele
Külaline
Postitatud 14.05.2007 kell 09:15
Meil on 5 last. Ega teismelised ei tahtnud ka alguses neid väikeseid. See käib ea juurde - ego paisumine.
Nüüd on küll hea meel, väikesed on armsad. Kuid olulisim on, et see on väga vajalik nende iseloomu pärast. Palude lastega peredes ei saa lapsed olla isekad, nad peavad oma ego vähendama ja see on tuleviku suhtes oluline.
kris
Külaline
Postitatud 15.05.2007 kell 09:40
Oi kui tuttav olukord.Lapsed siis vanuses tütar 17 ja poeg 15.Ka nemad olid täiesti vastu et meie perre sünnib veel keegi.Oi seda jonni ja pravuuritsemist lubati ka kõike teha me olime vaenujalal kuni sünnituseni.Sünnitus hakkas öösel pihta nad kuulsid küll kui ma haiglasse läksin aga mitte kumbki ei tulnud oma toast välja.Kohe öösel helistasid nad vanaemale,et emme läks haiglasse.Nad ei tulnud isegi haiglasse beebit vaatama nende trots oli nii suur.Aga siis muutus kõik kardinaalselt kui me koju tulime haiglast.Panin beebi diivanile ja ÜLLATUS minu suur poiss hakkas väikest riidest lahti koorima ta oli nii vaimustuses nii väikesed sõrmed ja varbad õppis kohe pampersi panemise ära vannitasime beebit koos ta oli oma ea kohta nagu isa beebile.Tütar sai pikapeale kadedaks ja tahtis ka kõigest osa saada ja nii me siis koos muudkui toimetasime.Nüüd juba pisike 2,5 aastane ja mõlemad lapsed armastavad teda väga.Selline on minu lugu.Aga minu soovitus sulle räägi oma lastega,et nad ei jää teisejärguliseks see hirm neil paraku on sest mulle tunnistas seda minu tütar.Ole rõõmus ja rahulik ja jaga oma aega kõigiga see on raske küll aga vaev tasub end ära.Soovin sulle ilusat kevadet ja edu!
Marge Vainre
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 16.05.2007 kell 19:20
Juba mitmes kirjas olete saanud toredaid kogemusi lugeda ja loodetavasti ka julgustust. Uue pereliikme tulek on kõigile suur sündmus ja oluline muutus, vahel õnnestub kohanemine kergemine, vahel mitte.
Kirjutate, et vanem poeg on kinnine ja venna-õe suhtes trotslik. Teisemlisena on tal ka endal praegu keerulisem aeg ning vajadus protestida. Tore, et olete saanud perega ühiselt asju läbi arutada ja taotlete üksmeelt olulistes otsustustes. Lapse sünniga on tihti ju ka nii, et ei ole võimalik saada kõigilt nõusolek, samuti pole ka planeeritus alati hädavajalik, et lapse sünd võiks siiski rõõmsaks sündmuseks kujuneda. Kõige olulisem on vast see, mida soovivad ja otsustavad tulevane ema ja isa. Hea, kui rõõmustavad ka vanaemad-isad, suuremad lapsed ja ka teised lähedased inimesed, kuid nende heakskiit ei tohiks kujuneda määravaks, kui mees ja naine tahavad lapsi.
Ma ei taha väita, et peaksite eirama poiste arvamust, pigem tahan julgustada Teid mehega jääma kindlaks oma soovile ja kuulama ära ning mõistma poegade vastuseisu. Väljendage oma hoolivust eriti vanema poja negatiivsete tunnete suhtes, (aktiivselt kuulates ja tundeid peegeldades) pakkuge võimalust temaga piisavalt koos aega veeta, olge avatud kuulama ära, mis talle muret teeb, mida uus pereliige tema jaoks tähendab, milliseid muutusi sooviks vältida jne.
Olge tähelepanelik tema enesetunde suhtes ning jagage ka oma mõtteid ja tunded seoses võimalike muutustega. Rääkige ka oma pereväärtustest ja tulevikunägemustest. Kui kõigil on teadmine, et rõõmu tuleb juurde ja peres on alles hoolivus üksteise suhtes, siis on lootusi ka vastuseisu leevenemisele.
Ühiseid rõõme!
Kas see vastus oli abistav?
esimene
Külaline
Postitatud 12.08.2007 kell 16:52
olen pere esimene laps ja peale mind on veel viis.mis te arvate kas olen selle 12aastasega ühel nõul...
esimesele
Külaline
Postitatud 24.08.2007 kell 14:09
kui oled selle 12 aastasega ühel nõul, siis sügav kaastunne sulle!
meil 3 teismelist ja tita Very Happy kõige suurem jonnis ka alguses kui uudisest kuulis, aga kui õeke koju jõudis siis oli raske teda suure venna sülest isegi söötmiseks kätte saada Wink ja samamoodi on see kestnud nüüd juba 2 aastat-kõik hoiavad teda väga, aga suur venna on A ja O , ja ka venna esimene küsimus on alati õekesega seotud.

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!