Kuidas sõlmitakse nn kooselu-/ abielulepingut, abielus me ei ole. Vara on kõik mehe nimel, korter, maja (suvila), auto, meil mehega ühine laps, sooviks teha sellist notariaalselt kinnitatud lepingut, et kui mehel tuju tuleb ei saa ta mind koos lapsega (oma) korterist välja visata või vähemalt me ei peaks sealt lahkuma kaks kätt taskus. Mehel oli vara olemas juba enne tutvumist, mina elasin siis veel vanemate juures, aga nüüd elame mehe juures ja meil on laps, aga iga kord kui väikseimgi tüli on tuletab mees mulle meelde, et kui mulle ei meeldi võin ära minna ja muidugi pean ka lapse kaasa võtma.
Kas on üldse mingit lepingut võimalik teha? Kas internetis on kuskil selliste lepingute näiteid? Mida ma peaksin üldse mehelt nõudma, kas seda, et kui suhte lõpetame peab ta maksma mingi valuraha või lepingus nõudma, et ta peab lubama meil seal korteris elada.
Kas notar ise aitab lepingu sõnastada ja palju see maksab? Kui mees tuleb küll notarisse, aga pole minu poolt seatud tingimustega nõus, kas notar on siis nö kumbagi poolt, näiteks püüab mehele selgeks teha, et minu nõudmised on õiged või jääb sel juhul leping vormistamata?
Pere elamisrahaks kulub ka minu sissetulek, praegu vanemahüvitis.
Kui pikad on notari järjekorrad?
Kas kuskilt on võimalik notarilt tasuta nõu küsida näiteks meili teel?
Asi veel selles, et mul pole lapsega kuskile minna.
Nüüd sai hästi palju küsimusi, aga tänan kõiki vastajaid!
Lisaks veel, et minu vanematel on kolmetoaline korter, kus elab lisaks emale, isale ka minu vend, kes on minust noorem. Kas mehel on õigust nõuda, et minu vanemad peavad enda juurde elama võtta mind koos lapsega?
Abieluvaralepinguga võidakse kindlaks määrata:
1) milline enne abiellumist abikaasale kuulunud vara jääb tema lahusvaraks ja milline vara saab abikaasade ühisvaraks;
2) milline abielu kestel omandatud või omandatav vara on ühisvara ja milline lahusvara;
3) kuidas abikaasade ühisvara vallata, kasutada ja käsutada;
4) kuidas abikaasade ühisvara jagada;
5) abikaasade vastastikused ülalpidamiskohustused abielu kestel ja abielu lõppemisel;
6) abikaasade muud vastastikused varalised õigused ja kohustused , kui see ei ole vastuolus seadusegaa.
Abieluvaraleping sõlmitakse notariaalselt.
Õiguslik nõustamine on notari kohustus, kuid Teie näite põhjal abikaasa mõjutamine kindlasti mitte.
Meili teel tasuta õigusabi andmine ei kuulu notari töökohustuste hulka, aga pole ka seadusega vastuolus.
Muidugi ma tean, et mul ei ole õigust mehe varale, aga kas ei ole selleks õigust ka meie ühisel lapsel? Kas ta saab oma lapse oma korterist nö välja visata, teades et lapse emal ei ole kinnisvara ega ka raha selle soetamiseks. Korter on ostetud ajal kui rase olin.
Õiguslikus tähenduses on tõenäoliselt tegemist eluruumi üürilepinguga, mis on arvatavasti sõlmitud suulises vormis. Üürileandja saab üürilepingu üles öelda ainult kirjaliku ülesütlemisavalduse esitamisega. Eluruumi üürimise puhul võib tähtajatu üürilepingu üles öelda, teatades sellest ette vähemalt kolm kuud. Üürilepingu ülesütlemise tingimuste rikkumise korral üürileandja poolt saab üürnik peale lepinguliste tingimuste täitmise nõuda ka talle tekitatud varalise ja mittevaralise (nn moraalse) kahju tekitamist.
Kohtu poole pöördumisel võite taotleda õigusabi andmist riigi poolt. Lapsel on õigus elatisele perekonnaseaduses sätestatud ulatuses ning vanematel on kohustus oma last ülal pidada, mille all tuleks mõista ka kohustust kindlustada laps eluruumiga.