Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: Laps ja elukaaslane

Aril
Külaline
Postitatud 19.10.2016 kell 20:01
Tere!

Oleme mehega koos elanud pea 2 aastat. Mehel on eelmisest kooselust 14aastane tütar, kes on talle väga tähtis. Mind teeb nõutuks olukord, mis leidis aset minu sünnipäeval. Olin ära öelnud oma sõbrannadele ja teistele külla tulla soovijaile, kuna soovin seda päeva koos oma mehega veeta. Seda teadis ka elukaaslane. Õhtul koju tulles teatas ta, et tema tütar tahab meile siiski meile tulla ja ka ööseks jääda (tütar elab kiviviske kaugusel). Küsisin, et kas ta ehk mõnel muul päeval ei saaks tulla. Tema küsis vastu, et kas" tema peab siis oma tütrele (rõhutatult) ära ütlema"? Tütar tuli. Mina olen aga nördinud ja haavunud. Kas reageerin üle ja teen mehele liiga?

Mehe ja tema tütre täpsema suhte kirjeldamiseks toon näite veel ühest olukorrast, mis leidis aset meie suhte algusajal. Plaanisime ühist pikemat maalesõitu ja mees käis välja variandi, et mina võiksin autos istuda taga, tütar aga ees tema kõrval.

Olukordi, kus mees enda ja minu tegemisi tütre järgi kohandab, on ette tulnud teisigi. Mida selliselt suhtelt edaspidi oodata? Armastan oma meest väga ja tundub, et tema mindki. Kuid mul on tihti tunne, et ma pole oma mehe jaoks piisavalt oluline - esmatähtsad on tütre tunded ja nendevahelised suhted, siis alles meie suhted. Ma ei kõnele siinkohal äärmuslikest olukordadest ja valikutest.

Miks üldse on tekkinud selline olukord, kus kõik ühe tütrega (mehel on ka teisi lapsi, kes, tõsi küll, on juba täiskasvanud) seonduv on mehele kõige-kõige tähtsam?

Ilmselt leidub sarnaselt tegutsevaid mehi teisigi. Kui tõenäoline on, et nad võiksid kunagi kellegagi täisulikku mehe ja naise suhet nautida? Kas on võimalik, et tütre täisealiseks saamisel midagi muutub?

Vastuse eest ette tänades,
A.
Tiina Teska
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 21.10.2016 kell 15:05
Teie elukaaslane kohandab teie ja enda tegemisi oma noorima tütre järgi. Küsite, miks see nii on ja kas tulevik võib tuua muutuse.

Suhe on alati justkui arenev organism. Seda mõjutavad erinevad elus juhtuvad sündmused, see, millises elu etapis on partnerid individuaalselt, milliseid rolle individuaalselt kantakse, kui kaua juba koos ollakse jne. Seega, ei ole mingit kindlat põhjust arvata, et olukord tulevikus ei muutu. Samas ei saa mitte keegi garanteerida, et toimuvad muutused on alati meelepärased.

Kui praegu teismeline laps saab täiskasvanuks, siis suure tõenäosusega toimub mõne aja pärast kaugenemine päritoluperest ehk siis vanematest. Samas, kui isa ja tütar on olnud lähedased, siis suure tõenäosusega jääb see lähedus kehtima ka edaspidises elus. Mõni inimene lihtsalt on justkui veidi hingele lähemal, teda on kerge mõista, teda tahetakse mõista. Selline lähedus võib olla pereliikmete vahel, kuid ka näiteks töökaaslaste vahel või vaadatakse näiteks teleseriaali ja meeldib just ühte tüüpi tegelaskuju.

Kui inimene on suhtes ja tal on ka lapsed, siis on suur oskus eristada enda rolli partnerina ja rolli lapsevanemana. Eriti keeruline ongi siis, kui ei elata koos lapse emaga. Pere juurest lahkumine võib olla tekitanud vastakaid tundeid ja seejuures ka süütundeid. Side lapsega näib õhkõrn ja tehakse kõik, mõnikord ka ülemäära, et seda sidet tugevdada.

Suhtes vastutab täiskasvanu enda heaolu eest ise. Pean silmas seda, et teie saate enda sisse vaadata ja oma ootustes selgusele jõuda. Proovige võimalikult täpselt enda jaoks sõnastada, mida vajate ja ootate oma kaaslaselt. Kui olete selle enda jaoks väga selgeks mõelnud, siis andke sellest võimalikult neutraalselt mehele teada. Kasutage mina- sõnumeid, sest sina sõnumid on süüdistavad ja tekitavad vastupanu. Kui olete läbi mina- sõnumite rääkinud, kuidas teie arvates teievaheline suhe võiks toimida, siis saab mees kaaluda, kas muuta oma käitumist või mitte. Kui mõlemad on valmis koostööks, siis saab ka muutuste osas kokkuleppele jõuda.
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!