Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: Mees ärritub kergelt

i.
Külaline
Postitatud 12.11.2015 kell 14:17
Juba pikemat aega on kodune elu väga häiritud, kuna abikaasa ärritub iga väiksema asja peale ja kipub minu ning laste peale karjuma. Kui on midagi natuke kehvasti päeva jooksul, siis koju tulles on selge juba, et läheb mingiks suuremaks sõjaks. Lastega suhted kannatavad selle all kuna tal pole üldse kannatust nendega ja iga väiksem ving või eksimus ajab teda kohe pööraseks.

Tihti vihastab mingi olematu asja peale st pärast tuleb välja, et ta polegi mulle seda öelnud või on ise selle viha tekitanud olu korra tekitanud. Tihti ei mäleta, mingeid ütlemisi v tegusid hiljem või ei taha mäletada.

Kooselu alguses oli ta väga rahulik ja kõik sõbrad peavad teda kõige vaiksemaks ja rahulikumaks inimeseks. Enamus ajast ongi väga rahuli inimene, kuid kui on mingi keerulisem hetk või takistus, siis kohe tuleb selline ärritumine jälle.

Kuidas edasi toimida või millist abi oleks tarvis otsida.

Olen väga mures, et suhted lastega saavad tugevasti kannatada ja ega ma ise ka ei soovi sellise pinge all terve elu elada.
Marge Vainre
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 14.11.2015 kell 13:45
Olete mures mehe ärrituvuse pärast ja soovite leida viise, kuidas teda aidata. Teie tähelepanekul on teie kodune olukord tekkinud pingest häiritud juba pikemat aega, kuid konkreetset põhjust või selgitust mehe ärritusele nagu polekski. Kui tõesti on nii, et vihastamiseks piisab ka pisiasjadest või ka vahel tühjast kohast tõuseb tüli ja selgub, et oli tegu peamiselt tõlgenduses ja ometi kõik kordub päevast päeva, siis tasub midagi ette võtta. Seda enam kui pingeline olukord mõjutab teid kõiki sh lapsi.
Kuid raske on oletada kirja põhjal, mis mehele muret teeb ja kas sellel ongi ühest vastust. Aidata saaks teda tõhusamalt siis, kui mees mõistaks, et vajab abi. Kuid ilmselt te poleks praegu kirjutanud, kui ta seda mõistaks ja püüaks abi leida. Kuid praeguseks on ju nii, et teie ei taha enam sellise pinge all elada, seega puudutab mehe, ilmselt, teadvustamata probleem, juba ka teid ja ka lapsi. Nii võitegi võtta üles teema, et olete mures ja soovite leida pingelisusth peres vähendada. Leidke selleks mõni rahumeelsem olukord, mitte siis, kui mees ärritunud on Rääkige (kasutades mina-sõnumeid), mis teile muret teeb ning vältige tema suhtes kriitilisust, hinnangulisust ja etteheiteid. Et mehega head kontakti saada, on oluline teie häälestatus aktsepteerida mehes toimuvat ja siiras soovi teda mõista. Kui alustate oma murest, mida olete märganud ja mis see teie jaoks tähendab, paluge tal rääkida, kuidas tema end tunneb ja seda, et soovite aru saada, kuidas tema jaoks peres toimuv tundub ja sedagi, kas on midagi, mis talle muret teeb. Võib ju olla, et teda tõesti vaevab midagi, teeb rahulolematuks, on need siis tööalased teemad või on mitmed asjad kuhjunud, ega teagi enam, mis on põhjus, mis tagajärg. Tähtis on see, et ta saaks rääkida endas toimuvast. Et ta seda teha saaks, on teie roll olla aktiivne kuulaja (vt ka meie kodulehelt Suhtlemisoskuste KKK).
Lisan veel, et pole ju välistatud, et mees ongi ärevama ja tundlikuma loomuga ning piisab vähesest, et ärrituda ja vihastuda. Isegi kui ta näib vaikse ja rahuliku loomuga, võib see olla vaid pealiskiht. Ta võib suuta end kontrollida, kuid see on väga suur pinge, mis koduses õhkkonnas vallandub. Samuti ei saa välistada depressiivsust, mis võib avalduda väga erineval moel ja meestele omaselt vihastumiste ja agressiivsuse kaudu. Sellele viitab näiteks näilise põhjuseta ägestumine, pikema perioodi jooksul seletamatud ärritused, samuti rõõmutus, unehäired jpt tunnused. Mis ka poleks ärrituvuse taga , on ta valmis teadvustama endas toimuvat ja otsima abi, kui teie mõjuta talle temas suhtes hoolivana ja toetavana.
Kui on põhjust oletada depressiivsust, siis saate abi psühhiaatrilt või perearstilt, kui aga leiate, probleeme on ka rahulolematuses suhetega, siis pöörduge koos paari- või pereterapeudi poole.
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!