Tere!
Olen oma mehega koos olnud 9 aastat. Meil on kolm eelkooliealist last. Siiamaani pole suhtes suuri probleeme olnud. On ainult mõned lahkarvamused laste kasvatamise teemadel.
Kuu aega tagasi jäin tõsiselt haigeks. Sattusin teise linna haiglasse. Olin oma tervise pärast šokis ja mures. Ärevust põhjustas ka tõsiasi, et kindlat diagnoosi mulle panna ei osatud. Õnneks hakkasid tervisenäitajad küll paremuse poole liikuma. Haiglas olles helistasin mitu korda päevas koju. Ühel hommikul ütles mees, kui ma küsisin, kuidas lastega on, et mis ülekuulamine see käib. Talle pole kunagi meeldiunud küsimustele vastamine ja nii ma otsustasin, et ma enam ei helista siis. Tema ka ei helistanud. Mitmed sugulased- tuttavad helistasid ja tundsid huvi minu tervise vastu, rääkisid niisama oma tegemistest. Kuna olin üksi palatis, siis mulle oli sellistest kõnedest suur abi. Mulle tegi haiget, et mu oma abikaasal on nii palju muid tähtsamaid tegevusi ja ta ei leia aega ja tahtmist minuga oma mõtteid jagada ja minu omi kuulata. Helistasin ise alles neljanda päeva õhtul, et teada saada, kas ta mu järgmisel päeval haiglast ära tuua saab. Ma ei saa öelda, et ta oleks abist keeldunud, kui seda palusin. Näiteks tõi ta teise päeva õhtul mulle haiglasse isiklikke asju ja tuli ka kojusaamise päeval mulle järele. Aga ma oleks oodanud, et ta oleks hoolinud ka minu tunnetest ja mõtetest, et ta oleks ise küsinud, kas vajan midagi.
Kui koju tulin, ütles mu viieaastane poeg, et tegelikult me igatsesime sinu järele väga. See tegi südame soojaks. Vähemalt oma lastele olen ma oluline ja nad märkavad minu puudumist ja igatsevad minu järele. Oma mehelt ma kahjuks taolist lauset ei kuulnud ja peale seda haigust on meie suhe külmaks muutunud. Võibolla peaksin lisama, et abikaasa ise on kasvanud samuti kolmelapselises peres ja kaotas oma ema haiguse järel juba koolipõlves. Võibolla oli just tema mure ka minu tervise pärast suur, aga ta ei näidanud seda välja. Minu viga on kindlasti selles, et ma pole temale sellest rääkinud, et mulle tegi selline tema suhtumine kohutavalt haiget. Väga raske on sellest temaga rääkida. Ta mõistab selliseid jutuajamisi justkui etteheidetena temale. Minu olen solvumise juba alla neelanud ja tunnen, et ei teha seda enam endaga kaasas kanda. Millest ma peaksin alustama?
Tunnete, et suhe oma mehega on peale teie haiglaskäiku ja haigust külmemaks muutunud. Püüate empaatiliselt mõista oma mehe ootamatut käitumist (soovimatust teiega rääkida, toetada haiglasoleku ajal), mida selgitate mehe oma traumaatilise lapsepõlvekogemusega. Mis võis tõepoolest alateadvuses käivituda ning väljendus nii emotsionaalses, kui füüsilises eemaletõmbumises.
Kujunenud olukorrast ja rahulolematusest paarisuhte osas tuleks teil võimaluse korral ikka oma abikaasaga rääkida, ikka ausalt ja avatult.
Alustuseks mõelge hästi läbi, mida tahate talle öelda- alustage hinnanguvabast käitumise kirjeldusest, nimetage käegakatsutav kahju, mis sellest saate (on see aeg, energia, raha, tervis, neg. emotsioon vm) ning mida seoses sellega tunnete. Näiteks: "Kui haiglas olles me mitu päeva ei suhelnud, tundsin ennast ebaolulisena ja see tegi mulle palju haiget ja solvas ka".
Kui räägite sellisel viisil, kasutades minasõnumeid (minasõnum räägib minust, mitte teisest ja seega me ei süüdista teist inimest), on suurem võimalus saada teine osapool ennast kuulama, koostööd tegema.
Loomulikult tekitab ka minasõnum teises tugevaid tundeid, seega tuleb valmis olla, et mingisugune vastupanu sealt tuleb (eitamine, rünnak, solvumine, jne), seega tuleb teil kehtestamiselt ümber lülituda kuulamisele. Aktiivne kuulamine tähendab, et sõnastate ümber teise inimese poolt öeldu, või tema sõnumi tagant paistva tugeva emotsiooni. Ise sealjuures midagi lisamata, oletusi tegemata. Niiviisi jahutate teise emotsioonid maha ning ta on valmis taas teid kuulama- saate end uuesti kehtestada.
Aktiivse kuulamise ja kehtestavate minasõnumite kohta saate lähemalt lugeda: http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/kkk/
Paarisuhte toetamiseks toimuvad Eestis PREP-koolitused (paarisuhte rahulolu edendamise programm), vaadake www.prep.ee , millisele võiksite koos abikaasaga minna. Iga suhe vajab püsimajäämiseks värskendust ja niiöelda "hoolduses käimist" /mehed mõistavad seda hästi, autodega seal nad ju käivad /
Samuti võite mõelda paariteraapiasse minekut, kkus kõik mureteemad saavad neutraalse spetsialisti kaasabil rahumeelses õhkkonnas lahendatud. Infot terapeutidest leiate: www.pereterapeudid.ee