Viimasel ajal on mul tekkinud abikaasaga meeletud probleemid abielus.
oleme väga palju tülitsenud ja nüüd hakkab asi kiskuma lahutuse poole.
Mina aga tahaksin oma pere koos hoida ja ma tean ka seda, et mina olen tegelikult kõiges selles süüdi.
Nimelt valetan ma talle väga palju. Aga valetangi selleks, et tahan tülisid vältida. Ma ei soovi temaga tülitseda. Meil on imearmas tütar ja sooviksin jääda nendega kokku.
Mure ongi selles, et minu valetamisest on saanud juba haigus ja see lõhub meie abielu
Mida ma peaksin tegema, et sellest haigusest lahti saada? Ja kas on võimalik see abielu veel päästa?
Kirjutate, et teie eesmärk on olnud peres tülisid vältida, ning seetõttu olete pidanud oma partnerile valetama. Samas olete jõudnud ikkagi olukorda, kus tülitsete väga palju...- paradoksaalne olukord.
Teil on arusaam, et tülid on midagi halba ja neid peaks vältima. Iga inimene saab oma päritoluperest kaasa hoiakud, uskumused ja väärtused maailma ja selles toimimise kohta, mõned neist toimivadki suurepäraselt, teised vähem, ...ja kolmandad mõjuvad hoopis vastupidiselt loodetule.
Võite mõelda, miks olete nii hirmsasti erimeelsusi ja tülisid vältida püüdnud. Põhjuseid võib lisaks eelpoolkirjeldatule (kaasasaadud lapsepõlvemustritele) olla erinevaid. Mispärast aga peljatakse tülisid (uskuge, te pole ainus, - sageli inimesed hoiavad end tagasi, surutakse oma probleemid, rahuldamata vajadused alla) - enamasti seetõttu, et ei osata tülitseda. Või puudub partnerite vahel aus ja avatud suhe, teineteist ei usaldata. Lisaks arvatakse (ja see on müüt), et hea suhe on selline, kus erimeelsusi ei esine. esineb küll- tähtis pole see, et ei oleks tülisid, vaid et kui neid on, siis need lahendatakse.
Kui tekib tüli, lendavad tunded üle pea ja inimene justkui upub oma emotsioonide merre ning pole võimeline olukorda kainelt analüüsima, adekvaatselt reageerima. Tüli kasvab laviinina ning pisikesest käivitavast põhjusest võib saada suur konflikt.
Hea uudis on see, et ka tülitsemist on võimalik õppida! Kuidas aru saada, olla kontaktis oma vajaduste ja tunnetega, mida ja kuidas rääkida, kuidas iseennast maha rahustada, kuidas kuulata teist ning seista iseenda eest (nii, et suhe sellest kannatada ei saaks).
Kirjutate, et teile on teie pere väga oluline ning soovite, et see püsiks. See on hea baas, millelt iseendaga tööd saate alustada. Sest muuta saate te vaid iseennast, mitte teist inimest.
Tööd tuleks teha teid ennast ja teie suhet kahjustava käitumismustri (valetamine) uurimisega, põhjuste teadvustamisega, käitumise/hoiakute muutmisega. Kuna seda on raske üksinda teha, võiks teile toeks olla psühholoog või psühhoterapeut.
Sealt edasi võiksite juba koos abikaasaga alustada pereteraapiat, et avada probleemid laiemalt ning leida viisid, kuidas edasi liikuda.
Võiksite abi otsida kohe, sellega enam mitte viivitades. Infot pereterapeutide kohta saate: www.pereterapeudid.ee
Lisaks algab detsembris PREP-koolitus (paarisuhte rahulolu edendamise programm), kus on võimalik õppida suhtlemisoskusi ning saada teadlikumaks hea suhte alustaladest ja teistest olulistest teemadest kooselu juures (kaasa arvatud tülitsemisest!). Infot leiate: www.prep.ee