Tere!
Mul on mure oma elukaaslase pärast - kõik märgid viitavad, et tal on kas tekkimas või juba käes kerge depressioon - töölt tulles sukeldub virtuaalmaailma, suhtleb väga vähe teiste toakaaslastega (ka minuga), on tõre ja tõrges, kui ma kallistan või suudlen teda, siis ta ei ole ka sellele yldse vastuvõtlik, pigem tõrjuv, vastab väga pinnapealselt, seksuaalsuhtest ei tasu rääkida, avaldab soovi ainult nädalavahetustel kui siiski, hellust ja õrnust minu vastu yldse välja ei näita; kuhugi välja ta ei viitsi tulla, õnnelik on ta ainult siis kui on alkoholijoobes.
Kuidas ma saaksin aidata tal sellega toime tulla või mida ma peaksin tegema, et ta veel sygavamale ei langeks ? Õnneks ei ole tal suitsiidseid kalduvusi.
Aitäh
Olete mures oma mehe pärast ja oletate, et kirjeldatud märgid viitavad depressiivsusele. Neid märke on tõesti väga palju, kuid kirja teel oletada, kas on või ei ole tegemist depressiooniga, on ikkagi võimatu. Kuid teie hoolivust vajab mees kindlasti. On väga muljetavaldav, et püüate meest mõista ja aidata. Teie võimalus oleks esmalt temaga sellest rääkida, mida märganud olete, lihtsalt ja kirjeldavalt, ilma etteheideteta ja kriitikata. Mees peab uskuma, et toetate teda ka siis, kui ta end halvasti tunneb. Igaks juhuks ennetage seda, et ta ei võtaks jutuajamist kui survet või teie rahulolematust, vaid soovite mõista teda. Võimalik, et ta on just praegu eriti tundlik iga märgi suhtes, milles võib olla kriitiline noot tema suhtes. Samas on oluline, et abi saamine oleks ka tema enda valik. Teie ei saa võtta tema aitamist vaid oma vastutusele – see ei toimiks niikuinii. Teie võite alustada sellest, et olete mures, olete märganud, et väldib suhtlemist ja ei ole huvitatud neist asjadest, mis varem köitsid (st kirjeldage muutust, kuid vältige hinnanguid) ja teil oleks hea meel, kui teie suhe toimiks, oleks koos tore (nagu varem) jne. Edasi, kui mees midagigi endast avab, siis keskenduge temale, olge hea aktiivne kuulaja, st vaid peegeldage temas toimuvat, seda, mida tema väljendab (mitte mida teie arvate, tõlgendate).
Kui mees tõesti vähegi tunnistab, et tal on omad mured, probleemid, ta on millegi suhtes rahulolematu, siis edasi saate arutada, mida teha. Kuid kindlasti on oluline, et mees ise tunnetaks oma osa, st mitte teie ei otsusta tema eest, mida teha, vaid ikka tema ise oleks osaline, sealt tuleb ka vastutus. Vajadusel julgustage ka spetsialisti poole pöörduma ja ravi saama.
Kui aga tõesti on nii, et isegi jutuajamine sel teemal jookseb liiva, mees ignoreerib teie muret, eitab, siis on teie võimalus väljendada rahulolematust praeguse suhtega. Te ei pea ju leppima lõputult tõrjuva kohtlemisega. Kui peaks selguma, et teie suhtes on probleeme, ka mees on rahulolematu ja on valmis siiski suhtele panustama, kuid miskipärast pole leidnud sobivat viisi, siis oleks soovitav ka pere- või paariterapeudi poole pöördumine. Ja seda sõltumata sellest, kas on tegemist depressiooniga või mitte – igal juhul mõjutab teie poolt kirjeldatud käitumine teie suhte kvaliteeti. Kui aga suhe toimib, saab kergemini jagu ka depressiivsusest.