Tere! Selline mure, et pärast lapse saamist puudud meie vahel intiimsus, seda just minu enda poolt. Ma ei tunne enam vajadust ja see muudub just mind end kurvaks kui ka mehe. Oleme koos olnud juba 12 aastat ja koos lapsega 3. Enne oli kõik korras, mõtlen et kas peaksin kuhugi abi otsima minema.
Teid ja teie meest kurvastab, et pärast lapse sündi on intiimsuse teie vahel vähenenud. Te kirjutate, et ei tunne enam vajadust. Mõistan teid nii, et te ei tunne otsest vajadust seksi osas, kuid igatsete siiski intiimsust ja lähedust.
Suhtes on ikka erinevad etapid ja perioodid. Kui perre sünnib laps, siis saavad partneritest- mehest ja naisest- lapsevanemad, kelle esmane roll on hoolt kanda järeltuleva põlve eest. Loodus on tark ja mängib seejuures kaasa. Kui kooselu algul ja armumise ajal, ka lastevabal perioodil, on naine ja mees keskendunud iseendale ja üksteisele, siis koos lapse sünniga muutub fookus ja see toimub lausa hormonaalsel tasemel, loomulikult seda eriti naise puhul. Kireperiood ei kesta kunagi lõputult ja ikka vaheldub see stabiilsema perioodiga, kus vajatakse pigem hellust ja hoolivust ja mõistmist, lihtsalt turvalist inimest enda kõrvale. See on aeg, kus kooselu n.ö. defineeritakse ümber. Mõnikord öeldakse, et töötava pikaajalise suhte ja abielu puhul on partnerid üksteisega justkui mitu korda uuesti abielus, uuesti suhtes ja niiviisi alustavad nad ka uut seksuaalelu üha uuesti ja uuesti ja seda ühe ja sama kooselu vältel.
Ma arvan, et te ei peaks liialt muretsema. Seksuaalsus on suuremal või vähemal määral igas inimeses olemas, see ei kao kuhugi. Seksuaalsus on märksa laiem mõiste kui seks iseenesest. Seksuaalsus ei ole millegi tegemine, pigem on see olemine, iseenda tundmaõppimine ja iseenda vajaduste osas tundlikkuse säilitamine, aktsepteerimine ja partnerile teada andmine. On ju üsna sage, kus mees ja naine on stabiilselt igal nädalal korra või paar vahekorras, kuid mitte kunagi üksteise jaoks emotsionaalselt kohal ja olemas.
Kui te hetkel ei tunne vajadust seksi osas, siis võiksite alustada sellest, et ei pingestaks end seeläbi liialt. Võib olla on antud juhul teie jaoks piisav, kui mees paneb teile õhtul teki peale ja annab head ööd musi, näidates seeläbi, et ta on teie jaoks olemas. Looge ise situatsioone, kus näiteks süütate õhtul küünlad, keedate lõhnava tee ning räägite oma hetkevajadustest mehega. Nii suurendate omavahelist avatud õhkkonda ja usaldust ning lasete oma suhtel areneda just teile omases rütmis. Suhtuge sellesse kui uude ja põnevasse avastusretke. Olge ise kannatlik.
Soovitaksin teil julgustuseks ja mõtteaineks lugeda K.M. Junkkari ja L. Junkkari raamatut “ Sinuga siin ja praegu. Seksuaalne tarkus paarisuhtes”.
Kui siiski tunnete, et tahaksite silmast silma tuge ja konsultatsiooni, siis võiksite koos mehega külastada pereterapeuti või ka seksuoloogi. Netist leiate näiteks Eesti Akadeemilise Seksuoloogide Seltsi liikme Ester Väljaotsa kontaktid.