Tere, mul on selline mure, et olen oma poisiga olnud koos aasta. Meie suhe on olnud väga tugev, kuid nüüd on hakanud tekkima probleemid. Mõnikord tal tekib tüdimus minust( minu tegemistest ja kommetest ) ja siis ma põen ja nutan teadmatuses, sest ta ei räägi mulle kuna ei taha haiget teha mulle. Siis järgmine päev ta helistab mulle ja räägib nii nagu kõik oleks korras( tsau tibu, mis teed, kuidas läheb jne). Nüüd viimane probleem oli see, et ta kardab sp et ma olen liiga noor. Mina saan 18 ja tema saab 24. Ta ütles mulle, et ta ei taha väga uskuda meie suhtesse kuna ma olen liiga noor ja ta arvab et ma varsti lähen otsima midagi muud ning jätan tema kõrvale. Ta arvab, et on mulle kui nooruse armastus ja mainis ka lõpuks et tal on pisarad silmas. Ma ei oskagi enam midagi oodata. Ma kardan, et varsti ongi kõik. Ta on minu jaoks kõige tähtsam inimene ja ma ei oska midagi ette võtta, et seda suhet parandada. Tema meeldib mulle ja mina talle, kuid midagi oleks justkui puudu. Isegi täiskasvanud inimesed on öelnud et meie suhe on eeskujuks paljudele. Ma ei oska lihtsalt midagi teha, olen masenduses ja kurb . Kuidas toimida ? Kuidas päästa suhet?
Iga paarisuhe läbib oma arengus erinevaid etappe, muutusi ja ka kriise. Esimene suhtekriis saabubki, kui nn armastushormoonid lakkavad toimimast, mis juhtub umbes pool kuni poolteist aastat pärast suhte algust. Kui kire asemele pole selle aja jooksul kahe inimese suhtes sündinud mingit uut kvaliteeti, siis nii mõnegi koosluse jaoks jääb see esimene tõsine kriis ka viimaseks ühiseks.
Kui suur armumine ja esialgne biokeemiline möll on raugenud, siis võivad inimesed ühtäkki märgata, et neil polegi mitte midagi ühist ja teine nii väga ei meeldigi.
Kirjutate, et teie partner väljendab tüdimust teie kommete ja tegemiste osas, mis kirjeldabki tekkinud olukorda, kus armumisega kaasnenud "elu nägemine läbi roosade prillide" on lõppenud ja partneris nähakse peale ideaalse ka vähem meeldivaid külgi.
Noormehe kartus, et teie olete tema jaoks liiga noor- viitab vaid temas toimuvale, tema tunnetele, hirmudele teie ühise tuleviku osas.
Küsite, et kuidas päästa suhet? Ausalt ja avatult rääkida, kuidas te end tunnete. Alustuseks mõelge hästi läbi, mida tahate talle öelda- alustage hinnanguvabast käitumise kirjeldusest, nimetage käegakatsutav kahju, mis sellest saate (on see aeg, energia, raha, tervis, neg. emotsioon vm) ning mida seoses sellega tunnete.
Kui räägite sellisel viisil, kasutades minasõnumeid (minasõnum räägib minust, mitte teisest ja seega me ei süüdista teist inimest), on suurem võimalus saada teine osapool ennast kuulama, koostööd tegema.
Loomulikult tekitab ka minasõnum teises tugevaid tundeid, seega tuleb valmis olla, et mingisugune vastupanu sealt tuleb (eitamine, rünnak, solvumine, jne), seega tuleb teil kehtestamiselt ümber lülituda kuulamisele. Aktiivne kuulamine tähendab, et sõnastate ümber teise inimese poolt öeldu, või tema sõnumi tagant paistva tugeva emotsiooni. Ise sealjuures midagi lisamata, oletusi tegemata. Niiviisi jahutate teise emotsioonid maha ning ta on valmis taas teid kuulama- saate end uuesti kehtestada.
Aktiivse kuulamise ja kehtestavate minasõnumite kohta saate lähemalt lugeda: http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/kkk/
Samuti julgustaks teil otsima abi paari- või pereterapeudilt, kellega koostöös tekkinud pingeid lahendada, sest teie kindel soov on midagi ette võtta, et suhe päästa. Infot nõustajate kohta leiate: www.pereteraapia.ee