Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: Vägivald suhtes

Keitin
Külaline
Postitatud 15.07.2013 kell 21:54
Minu küsimus oleks selline....mees tuli mulle kallale. ma niisama asja ei jätnud vaid tõstsin ta ukse taha. Oleme siiski kohtunud kuna meil on ühine laps. Nüüd aga mees arvab et võiksin talle veel ühe võimaluse anda. Lubas abi otsida(psühholoog jne), tean ka et tema lapsepõlvel on kõigega juhtunga suur seos.
Minu küsimus ongi, et kas sellised inimesed võivad üldse muutuda? Või jääb alatiseks oht et lööb jälle?
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 16.07.2013 kell 12:28
Teie mees kasutas teie vastu füüsilist vägivalda ning teil jätkus südikust väljendada oma selget hoiakut/seisukohta antud äärmiselt ebakohase ja lubamatu käitumise vastu. Lähisuhtevägivalda ei saa mitte mingil moel õigustada.
Kirjast selgub, et olete praegu lahus, ent kohtute ühise lapse tõttu. Mees soovib taastada suhet ning on valmis panustama sellesse aega/energiat/raha- lubades minna psühholoogilisse nõustamisse.

Vägivallatsejad kasutavad vägivalda selleks, et saavutada võimu ja kontrolli oma partneri üle. Vägivaldses käitumises võib sisalduda füüsiline ja psüühiline, emotsionaalne ja majanduslik kontroll. Traditsiooniline arusaam vägivallatsejate aitamisest on, et nad peaksid õppima oma vihast "võitu saama" ja lahendama konfliktid mittevägivaldselt. See arusaam on aga ekslik, kuna vägivallatsejad suudavad sageli väga hästi oma viha taltsutada ega ründa kunagi näiteks oma ülemust või sõpru, kuigi nad võivad olla nende peale vihased. Pigem tuleks keskenduda sellele, et muuta vägivallatseja usku, nagu oleks tal õigus kontrollida teist inimest. Vägivallatsemine - kaugel sellest, et olla kontrollimatu akt - on konkreetselt kontrolli saavutamiseks välja töötatud valik. On oluline, et vägivallatseja suudaks endale teadvustada, et vastutus vägivallaaktide eest lasub temal ning vägivaldsete käitumis- ja mõtlemismallide muutmine on tema enda huvides.

Küsite, kas vägivaldselt käitunud inimene võib üldse muutuda? Ilmselgelt on teil kadunud usaldus oma mehe vastu. Ja seda täiesti õigustatult.
Usaldus tähendab usku, et sa võid loota kellegi peale ja teada, et ta teeb, mida on lubanud või siis ei tee seda, mida on lubanud mitte teha.
Öeldakse, et teisele saab andestada- andestus on kui kink. Usalduse taastumine nii kergelt ja kiiresti ei käi (ei tohiks!). Usalduse taastumise on protsess ja võib võtta aega- sest usaldus taastub ajapikku ja vaid siis, kui teine osapool käitub nii, et teda saab taas täielikult usaldada.
Spetsialistid soovitavad, et usaldust peab jagama või siis tagasi hoidma vastavalt teatud aja möödudes olevale reaalsele olukorrale. Kui usaldust on murtud, ei tohiks uuesti usaldada enne, kui usalduse kuritarvitaja:
- on võtnud vastutuse oma tegude eest (tunnistab tehtut, kahetseb ja vabandab);
- on muutnud (või muutmas) oma käitumist (muutuse käitumisse saab antud juhul tuua tõesti vaid teraapia või psühholoogiline pikaajaline nõustamine);
- tõestab, et saab hakkama - jätkab selle muutuse ülesnäitamist teatud ajaperioodi jooksul (millise määrate teie).

Lähisuhtevägivalla kohta saate rohkem lugeda: http://www.naistetugi.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=54
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!