Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: Oma soovide ja vajaduste väljendamine

Hel
Külaline
Postitatud 23.03.2013 kell 16:04
Palun nõu. Mind paneb suhtes elukaaslasega muretsema, et mees ei oska või ei taha oma soove, vajadusi selgelt väljendada. Tema tüüpiline vastus on „ei tea“, „aga mida sina tahad?“ või „teeme nii nagu sina soovid“. Olen igat moodi püüdnud läheneda, ettevaatlikumalt ja päris otse. Jutt ei ole sellest, et „kiusaksin“ meest mingite tõsiste küsimustega meie tuleviku kohta vms, vaid väga lihtsatest asjadest. Näiteks, mida nädalavahetusel koos teha, mida õhtusöögiks teha. Tema vastus on „mulle maitseb kõik, mis sa teed“. Seejuures ei ole mees üldiselt eriti kinnist tüüpi, saame kõigest vabalt rääkida ja ka oma tunnete väljendamises on ta järjest avameelsem. Aga kui ma küsin tema soovide kohta, siis ütleb, et tema on siis rahul, kui mina olen õnnelik. Samas ei tähenda see ka, et ta oleks liiga pehme loomuga või teeks kõike, mida ma ütlen, ei. Muidu elus tuleb ta enda kehtestamisega toime ja on enesekindel. Ma ei tea, kas ta püüab niimoodi võimalikke konflikte ära hoida või millest see tuleb, on see nt lapsepõlves „ära õpitud“ käitumine. Meie suhtes on see algusest peale nii olnud ja ma ei tea, et oleksin oma käitumisega selle olukorra kuidagi loonud, teda tõrjunud vms. Ta on minusse alati suhtunud ülima hoolivusega. Sellepärast mõtlen ka, et ta ehk kardab, et võib mingite vastuolude tekkimisega mind kuidagi kurvastada või haiget teha. Kuigi olen kinnitanud, et ta ei saa niimoodi minu tundeid riivata. Temapoolsed ettepanekud on ka alati sõnastatud nii: „kui sina tahad, siis me võime …“. Kuidas ma saaksin teda julgustada end rohkem avama selles osas, mida tema tahab?

Kardan, et mingil hetkel võib see ikkagi probleeme tekitada, kui ta ennast pidevalt alla surub, teadlikult või mitteteadlikult, ja liiga palju minu soovidega lepib.
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 24.03.2013 kell 20:51
Elate paarisuhtes mehega, kes on enesekindel ja ennastkehtestav, kes räägib avatult oma tunnetest ning kellega saate rääkida pea kõigest.
Olukordades, kus soovite teada mehe arvamust, vastab ta sageli, et on rahul kõigega, mis teid õnnelikuks teeb. Smile
Ometi olete murelik ja teile tundub, et teie mees ei oska või ei taha oma soove ja vajadusi selgelt väljendada. Tema vastused on teie jaoks kas liiga kahtlevad või pigem teie soove/vajadusi arvestavad ja teile tundub, et partner surub end alla - on ülihoolitsev teie osas, kartes teid solvata/pahandada või kuidagiviisi haiget teha.
Kirjas nimetate hästi täpselt oma oletused mehe käitumise osas - te ei tea, kas ta püüab niimoodi võimalikke konflikte ära hoida või on see juba lapsepõlves „ära õpitud“ käitumine. Siinkirjutaja ei saa ega oska neile küsimustele vastata, küll aga teie hoolitsev ja armastav kaasa.
Kuidas pidada selliseid keerukaid kõnelusi, nii et teie saaksite oma muret siiralt väljendada ning teie partner end tunda turvaliselt ja end avada, et selgitada oma käitumise põhjusi? Eestis läbiviidavatel PREP- paarisuhtekoolitusel (www.prep.ee), mille eesmärk on tugevdada paarisuhteid- tutvustatakse ja õpetatakse paaridele suhtlemistehnikat, kuulamisoskust, mille käigus üks paariline räägib ja teine kuulab (ei sekku, ei hakka kuuldut ümber lükkama ega end õigustama), siis sõnastab kuulaja paarilise öeldut- kuidas räägitavast aru sai, mõistis. Rääkija jätkab, nii kaua kui oluline on öeldud- ja kuulaja sõnastab kuuldu tagasi. Kui rääkija tunneb, et temast on tõesti aru saadud, annab ta kõneleja rolli partnerile üle ja protsess kordub- nüüd keskendudes teise osapoole selgitustele, arusaamadele, seisukohtadele jne. Ning kuulaja rollis olija vaid peegeldab kuuldut- eesmärgiga teisest inimesest tõeliselt aru saada. Kui tunneme, et oleme ära kuulatud ja mõistetud, suureneb võimalus, et erimeelsused lahenevad, vähenevad.
Kuigi teie paarisuhe toimib hästi, muretsete justkui ette, tulevikus võib-olla tekkivate probleemide osas. Et iseennast rahustada ja saada ka vastuseid, võiksite osaleda koos PREP-paarisuhtekoolitusel.
Lisaks on saadaval erinevaid kaasaegseid paarisuhet käsitlevaid raamatuid, mida saate huvi korral lugeda. Soovitaksin näiteks: Tommy ja Carita Hellsten " Läheduseni on pikk tee. Avameelselt paarisuhtest", Pilgrim, 2010; Saara Kinnunen "Leivad ühes kapis. Püsivat paarisuhet ehitamas", MTÜ Allika, 2009.

2 lugejat arvavad, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!