Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: Mis teha?

R.k
Külaline
Postitatud 08.12.2011 kell 19:48
Küsimus, kas üksnes seksi najal on võimalik taastada jahtunud tundeid? (kui 1 pool ütleb,et ei tunne enam seda,mida varem, et kõik on läinud, teine aga armastab jätkvalt palavalt, ja samas on voodis nii hea, et sellest kumbki loobuda ei suuda... Kui suhelda üksnes voodi tasandil mõnda aega, kas see aitab jahtunud tundeid taasatada ja suhet päästa? :S
Auli Kõnnussaar
Psühholoog, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 09.12.2011 kell 16:41
Üldiselt võib öelda, et tunnetel ongi omadus muutuda. Suhte alguses inimesed ei tunne veel teineteist sügavuti. Pilt teisest kujuneb pealispindsete muljete ning illusiooni segunemisest. Seetõttu ongi armunutel suur vaimustus teineteisest, teine tundub tihti ideaalne. Lisaks on kirg seotud muidugi keemiliste protsessidega kehas, millest ma ei hakka siin kirjutama. Suhte alguse kirg ja tugev tunne loob tugeva sideme inimeste vahel ja see on vajalik selleks, et oleks indu pere luua ja lapsed sünnitada. Suhte arenedes õpivad partnerid teineteist rohkem tundma ning pime vaimustus areneb küpsemaks ja realistlikumaks aktsepteerimiseks, armastuseks, hoolimiseks, koosloomiseks jne. Seetõttu võibki öelda, et muidugi tunded muutuvad ning tavaliselt ei muutu nad tagasi selliseks, nagu olid varem. Mis ei tähenda, et need uuemad tunded peaksid olema vähem rahuldustpakkuvamad.

Tõsi, on ka inimesi, kes on justkui sõltuvuses suhete alguse põnevast kirest ja seetõttu nad ei pruugigi pikemaajalisi suhteid suuta luua. Teinekord võib juhtuda ka see, et kui inimesed teineteist rohkem tundma õpivad, siis selgub, et nad ikkagi ei sobi oma huvide või väärtuste tõttu kokku ning otsustatakse seetõttu suhe lõpetada. Seega tunnete muutumise põhjuseid võib olla palju ja erinevaid.

Te küsisite, et kas suhtlemine üksnes voodi tasandil võib päästa suhet. Inimesed teevad voodis erinevaid asju Smile Seetõttu on raske öelda, kuidas seks suhte arengule mõjub. Mõned inimesed ei suhtle voodis oluliselt ning seks on pigem kui sport ja füüsiline pingete maandamise vahend. See võib olla täiesti hea ja vajalik, kuid sel juhul ma kahtlen, et seks suhet sügavamaks ja lähedasemaks muudab. Seks võib tähendada ka väga julget ja haavatavat eneseavamist ning ühiste sügavate hetkede kogemist. Seks võib tähendada teineteise märkamist ja kuulamist. Sel juhul võib see olla kindlasti vahend, et veel sügavamalt tuttavaks saada, lähedaseks saada ja tunda tugevat armastust. Kui inimesed julgevad olla teineteise ees nähtaval koos oma hirmude ja armastusega, siis nad jõuavad teineteisele lähemale. Kuid siiski ütlen ka seda, et kõik suhted ei pea jääma püsima. Hea on koos olla ikkagi inimesega, kellega on piisavalt palju ühist.

Kokkuvõttes tasub küsida, kust tuleb mõte, et tunded, mida tuntakse suhte algul, ei võiks muutuda. Miks peaks esialgne armumine ja kirg püsima muutumatuna? On palju müüte suhete kohta, mis ei vasta tõele ning muudavad ootused suhetele kõrgeks. Kui ootused on (põhjendamatult) kõrged, siis võib olla ka kindel, et rahulolematus tegelikkusega on samuti kõrge. Omavahel tasub rääkida ootustest ja kuulata teineteist põhjalikult ja hinnanguvabalt. Avameelselt enda tunnetest, hirmudest, unistustest, kavatsustest ja muust rääkides on väga tähtis teise kuulamine. Kuulamise abil jõuab teine inimene ka endas sügavamale ning selgus suureneb. Kuulamise abil on võimalik selgusele jõuda oma tegelikes vajadustes ning on lihtsam otsustada, kas suhet on mõtet jätkata ja millisel kujul.
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (4)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!