Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: hilineja

lõgismadu
Külaline
Postitatud 15.09.2005 kell 10:37
Mida teha mehega,kes on patoloogiline hilineja.Meil on juba tutvusringkonnas saanud teadmine,et see mees jääb oma matustele ka hiljaks.Kui on vaja minna kuhugi kellapealt,siis on hilinemine 15-30min.Kui kokkulepe on umbes 7 siis tema jõuab kohale pool üheksa jne.Ma olen sunnitud olnud juba valetama,et meid oodatakse nt.kell6,mis siis et kutse on kella seitsmeks,nii jõuame vähemalt viisakuse piirides hilinemisega.Mida teha?
Kadri Järv-Mändoja
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 19.09.2005 kell 09:09
Hilinemine on sagedane probleem just seetõttu, et ei osata aega planeerida või ei teadvustata kuivõrd selline käitumine teisi inimesi häirida võib. Kirjast kahjuks ei selgu, mida mees ise sellest probleemist arvab ja kas Sa temaga sel teemal rääkinud oled. Siiski mõningad näpunäited, mida võiks katsetada.

Tõepoolest võib aidata mõni tõsisem hiljaksjäämine, mille tagajärjed on raskemad. Kuid antud juhul tundub, et hilinemine on suuremaks probleemiks kõrvalseisvatele inimestele.
Kui kellegi käitumine mind häirib, siis on tegu minu probleemiga ja kasu võiks olla mina-sõnumitest. Ma väljendan selgelt, mis on minu jaoks probleemiks, miks see mind häirib ja mida ma sellega seoses tunnen. „Kui me peame kuhugi koos minema ja sa jääd hiljaks, siis on mul väga piinlik ja ebamugav teiste ees ja ma ei taha selles seltskonnas enam olla“, „Kui sa lubad tulla kell 6 aga jõuad kohale pool tundi hiljem, siis ma hakkan väga muretsema ja ma tunnen, et ei saa meie kokulepetes kindel olla“.

Edasi võiks mehe käest uurida, kuidas tema ennast selles olukorras tunneb ja kas teda ka see probleem häirib. Koos võiks arutada, mis edasi teha. Lahendused võiksid tulla mehe enda poolt, sest nii võetakse nende elluviimisel ka vastutust rohkem. Kellele ikka meeldiks, kui öeldakse mida teha tuleb.

Sageli juhtub, et probleemist rääkimine tekitab vestluspartneris vastupanu – ärritust, pahameelt jm. Inimesed ei ärritu niisama, selle taga võib olla näiteks ebameeldivustunne antud teema puudutamisel, segadus, häbitunne või hoopis midagi muud. Selleks, et mitte inimesega konflikti minna, oleks kasulik hetkeks jätta mina-sõnumid sinnapaika ja peegeldada teisele tagasi seda, mida te tema ärrituse taga näete. „Mulle tundub, et sellel teemal rääkimine tekitab sinus ebameeldivust, sest sa ei tea ise ka mis selle probleemiga peale hakata. Ma hea meelega kuulaksin sind ja me võiksime koos mõelda mingeid lahendusi“. Isegi kui meie tagasipeegeldus pole täpne, on vestluspartneril võimalik meile rääkida, mida ta tegelikult arvab ja tunneb. Kui aga vestlus kuidagi lahendusteni ei taha jõuda, siis anda veelkord mina-sõnum „Ma tõepoolest tahaksin asjale lahendust leida, sest kui sa hilined siis ma tunnen ennast väga kehvasti!“.

Tooksin välja ka ühe ohtliku momendi mina-sõnumite juures. Suur kiusatus on kasutada selliseid sõnu nagu „alati“, „iga kord“, „mitte kunagi“ jm. Teises võivad nad tekitada süü- ja ebaõiglusetunnet. Ei saa ju olla, et alati jäädakse hiljaks. Kindlasti on kokkuleppeid, millest on kinni peetud.
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (6)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!