Mees suhtleb 3 korda päevas oma eksiga. Vahel eks helistab kell 22:00. Mida vajalikku on vaja rääkida nii hilja õhtul?! Peale selle laenab eksile veel oma autot. Kuu jooksul juba 2 kord. Point veel selles, et algul varjati minu eest seda kiivalt. Tänu nende suhtele kukkus mul rasedus ära. Mees ütles, et ta lõpetab eksiga suhte. Aga ikka endiselt suhtlevad. Egas nüüdki väga palju ma tea nende suhtlusest. Aga mees istub kogu aeg ninapidi telefonis. Ja telefoni võetakse isegi vanni minnes kaasa. Vähe veel sellest. Ükspäev käis kamba naistega joomas ja tantsimas. Saabuti koju 8:00 hommikul. Kui naiskad oli eelnevalt taksoga koju sõidutatud. Üks nendest selline, kellele mu mees meeldib. Ma olen korduvalt öelnud, et mulle see ei meeldi. Tema arvab seepeale, et mul on keegi teine, et nii haiglaselt armukade olen. Ah-jaa mees kodus nii kuradi apaatne ja väsinid, sukeldub muudkui nutiseadmetesse. Tema usub kiivalt, et naiste ja meeste vahel on sõprus.Palun aidake, kas pingutan üle, et mulle selline asi ei meeldi.
Kogu teie kirjast kumab solvumist ja nõutust, kas ja kuidas aktsepteerida ja toime tulla elukaaslase käitumisega, mis tegelikult on teile vastuvõetamatu.
Te küll ei nimeta, kui pikalt olete koos olnud ja kui tõsised te suhted on,- mis aga ei tähenda, et ühes paarisuhtes ei peaks olema avatud ja selged suhted, kus keerulised teemad lahti räägitud. Varasemad ebaõnnestunud suhted, praegused suhted eksidega, elustiil üldiselt (kas ja kellega on aktsepteeritud peol käimine, alkoholi tarbimine üleüldiselt)- need kõik on teemad, mis vajavad koos nende avamist, et mõlemal osapoolel oleks selge arusaamine teise vajadustest, ootustest ning mis looks pinna teineteisega arvestamiseks (vajadusel ka oma elustiili muutmine jne,jne.).
Kuidas neid valuteemasid avada, nii et teine ei tunneks end süüdistatuna, ega hakkaks end kaitsma/teist vastu ründama omapoolsete süüdistustustega? Siinkohal on abiks südamest südamesse rääkimine. Rääkige mehele sellest, mis on teid kurvastanud ja muretsema pannud ja ka sellest, mida ootate ja vajate. Seda saab teha minakeeles (selge eneseväljendus), lugege lähemalt: http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/kkk/
Püüdke teineteist hoolega kuulata. Selleks leppige kohe alguses kokku, et räägite kordamööda- algul räägib üks ja teine sõnastab kuuldu ümber, sinna midagi lisamata ega end kaitsma asumata. Kui üks osapool tunneb, et teda on mõistetd, annab sõna teisele ja protsess kordub. Nüüd saab teine osapool selgitada, kuidas tema toimuvat näeb, mis see tema jaoks on, mida tema tunneb, vajab jne. Kuulaja rollis olev partner vaid peegeldab kuuldut, seda selleks, et tõesti teist inimest mõista. Protsess toimub/kordub niikaua, kuni olete teema lahti rääkinud, teineteise vajadusi ning käitumist mõistnud- ja alles siis saate hakata probleemile koos lahendusi leidma.
Kui tunnete, et teie suhe väärib panustamist ning näete sellel tulevikku- kutsun teid koos partneriga sügisel PREP-paarisuhte koolitusele. PREP, ehk paarisuhte rahulolu edendamise programm on koolitus, kus saate turvalisel moel oma suhte heaks tööd teha, vaadake sisu kohta lähemalt:http://prep.ee/prep-prevention-and-relationship-enhancment-program-ennetav-koolitusprogramm-paarisuhte-tugevdamiseks-2/
Registreeruda saate:http://prep.ee/kalender/
Samuti võib abi olla paariteraapiast, kus valuteemad turvaliselt kolmanda osapoole abil/suunamisel läbi analüüsitakse. Vaadake: www.pereteraapia.ee
Koos elatud 10 aastat. Peres kasvamas laps, kes nüüd sügisel kooliteed hakkab käima. Käisime möödunud sügisel ka PREP koolitusel. Räägitud mehega korduvalt. Aga ta ei taha mind mõista. Tema arvates olen lihtsalt haiglaselt armukade. Me ei karju üksteise peale vaid rahulikult räägime.Mina jällegi arvan, et olen liiga kannatlik ja leebeke. Mul selline tunne, et tal on vaja naistega sõbrustada. Et oma ego tõsta. Mina olen valmis mehe nimel kõik tegema. Olen ka küsinud, et mida saan tema heaoluks teha. Vastus on, et tal on kõik hästi. Kui ka pisi probleem on tahab kodust minema kolida. Kui mees telefoni näpib, siis minul närvid kohe üleval. (telefonis istub ta mingi 30 korda päevas, ka kutsumise peale ei tule voodisse vaid istub telefonis). Ei tea ju kellega ta seal jälle suhtleb. Tundub nii ebanormaalne olevat telefoni peale armukadetseda.
Ahh-jaa. Ükspäev kutsus sõber välja. Siis mees ei läinud. Järgmine õhtu kutsus ise naiskasid jooma. ( üks nendest, kellele mu mees meeldib. Ütles, et sinuga tulen alati igale poole) Raske aru saada, mis toimub mu mehe peas. Kas mul õigus öelda, et ta lõpetaks nendega suhted?! Muidu lähen ma lihtsalt hulluks. Ja veel kuu tagasi, kui mind lapsega polnud kodus. Ööbis tema eks meil. Väitega, et tal pole kusagil ööbida. Mees teadis, et mulle see ei meeldi. Aga ikkagi ta peab oma tahtmise saama.
Kui te olete oma partneriga osalenud prep-koolitusel, teate te suurepäraselt, mis tegurid loovad heale suhtele tugeva baasi. Teie kirjadest ilmneb, et teil puudub üks oluline hea suhte alussammas- emotsionaalne turvatunne.
Seda kinnitavad järgmised aspektid: teie mees suhtleb (nüüdseks siis juba kümme aastat?) oma eksiga, käib pidutsemas ja joomas võõraste naistega, ähvardab iga väiksemagi erimeelsuse korral teie juurest/kodust minema kolida, suhtleb kellegagi pidevalt telefonis, süüdistades samal ajal teid armukadeduses...
Nii tahaks küsida, mida ometigi te prep-koolitusel omavahel rääkisite siis? Kuidas olete kasutanud õpitud kuulamis- ja probleemilahendamise oskusi?
Loomulikult on teil õigus rääkida oma partnerile oma vajadustest ning ootustest! Võiks öelda, et teil on lausa kohustus seda teha, st. iseenda eest seista- sest mitte keegi teine seda ju teie eest teha ei saa.
Ilmselgelt olete rahulolematu ja õnnetu ning kui tunnete, et vaatamata prep-koolitusel saadud oskustele jääb puudu julgusest oma mehega rääkida (nii, et tuleksid ka muutused), oleks mõistlik minna koos partneriga paariteraapiasse. Infot Eestis töötavatest spetsialistidest leiate: www.pereterapeudid.ee